Szczecin: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Szczecin to miasto pełne atrakcji: zabytków, zieleni i pięknych panoram. Krzyżuje się tutaj wiele tras tranzytowych, stąd też często określany jest mianem polskiego okna na świat. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Szczecinie?

Zwiedzanie Szczecina warto rozpocząć od bulwarów nad Zatoką Szczecińską. Można przy nich wypożyczyć łódkę albo udać się na spacer, pieszo lub jedną ze ścieżek rowerowych. To miejsce, gdzie przychodzą nie tylko turyści, ale i miejscowi, korzystając z doskonałej infrastruktury, która pozwala przebywać na bulwarach nawet do późnej nocy.

Szczecin to żywe, rozwijające się miasto, co oznacza, że stale pojawiają się w nim nowe atrakcje. Jedną z najnowszych i jednocześnie największych jest Filharmonia Karłowicza, zjawiskowy nowoczesny budynek, w którym można wysłuchać wspaniałych koncertów.

Szczecin: atrakcje z historią w tle

W Szczecinie jest wiele atrakcji dla wielbicieli historii. Każdy powinien zobaczyć górujący nad miastem Zamek Książąt Pomorskich. Kiedyś siedziba książąt rodu Gryfitów, dzisiaj jest domem kultury i pełni rolę kina, teatru i opery; można też tutaj zobaczyć wahadło Foucaulta. Niedaleko zamku stoi Baszta Panieńska, pozostałość średniowiecznych obwarowań miasta (ich częścią są też wspaniałe Bramy - Królewska i Portowa). Baszta Panieńska, zbudowana na początku XIV wieku, do 1723 roku była więzieniem dla skazańców. Obowiązkowym przystankiem na trasie turystycznej powinna być również Bazylika Archikatedralna i Ratusz Staromiejski na Siennym Rynku. W tym ostatnim warto odwiedzić muzeum historii Szczecina.

W mieście nie brakuje pozostałości bardziej współczesnych wojen. Turystów zapraszają Podziemne Trasy Szczecina – zwiedzając je zobaczymy schron przeciwlotniczy z II wojny światowej oraz schron przeciwatomowy z czasów zimnej wojny. Zobaczymy podziemne zabudowania, poznamy sprzęt i przyjrzymy się, jak mogło wyglądać życie podczas nalotów.

Szczecin: atrakcje blisko natury

Szczecin może poszczycić się wyjątkowo malowniczym położeniem nad Odrą i jeziorem Dąbie. Miasto otaczają trzy ogromne tereny leśne: Puszcza Bukowa, Puszcza Wkrzańska i Puszcza Goleniowska. W tej pierwszej turystów oczaruje piękne Jezioro Szmaragdowe. Wytchnienie od zgiełku miasta można znaleźć też na ciekawym Cmentarzu Centralnym, czy w licznych parkach miejskich, które zachwycają mnogością drzew i krzewów, również egzotycznych gatunków.

Jednym z najbardziej urokliwych miejsc Szczecina są Wały Chrobrego, zielone tarasy widokowe o długości 500 metrów, z których można oglądać przepiękną panoramę Odry. Jeśli szukamy miejsca na spacer, warto również wybrać się na polsko-niemiecki szlak turystyczny Siedem Młynów – Gubałówka, przygotowany dla rowerzystów i turystów pieszych, nawet tych mniej sprawnych. Czterokilometrowa trasa łączy Las Arkoński ze szczecińską Gubałówką

Zobacz także: Majówka w mieście - piknik nad Odrą w Szczecinie

Więcej o: