Mazury: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Atrakcje? Setki jezior połączonych ze sobą siecią wodnych kanałów. To wymarzone miejsce na urlop. Mazury można zwiedzać tygodniami. Co warto tu zobaczyć i zwiedzić, jakie atrakcje na Mazurach są obowiązkowe?

Na Mazurach na poszukujących wytchnienia czekają ustronne plaże i małe miejscowości. Wielbiciele aktywnego wypoczynku odnajdą się w gwarnych miasteczkach, które w sezonie letnim tętnią niezamierającym na noc życiem.

Mazury: miejskie i wiejskie atrakcje

Mazury to wiele, bardzo sławnych atrakcji. Kto nie chciałby zobaczyć dawnych bunkrów Hitlera, czyli Wilczego Szańca? Większość wielbicieli Mazur zgodnie przyznaje, że ich stolicą jest Giżycko. To właśnie tutaj odbywa się większość letnich imprez. Na pokazy, koncerty, festiwale zjeżdżają setki tysięcy turystów, którzy korzystają jednocześnie z doskonale rozbudowanej infrastruktury wodnej i lądowej – ale przyjeżdżają tu też dla zabytkowej Wieży Ciśnień i dla twierdzy Boyen.

Ale Mazury mogą poszczycić się wieloma innymi miejscowościami, których klimat doceniają turyści. Do tradycyjnych mazurskich chałup położonych nad jeziorem Mamry zaprasza Węgorzewo. Wypoczynek z dala od zgiełku gwarantuje Reszel, miejsce, gdzie w 1811 r. zapłonął ostatni stos, na którym spalono czarownicę, i Ruciane-Nida, położone w sercu Puszczy Piskiej. W Mrągowie odnajdą się wielbiciele starych klimatów. Rosjanie, którzy zdobyli Mrągowo w 1945 roku, spalili je „zaledwie” w 20 procentach, dlatego w miejscowości wciąż można zobaczyć klimatyczne miejsca, sięgające nawet średniowiecznej historii. Na miłośników wodnych sportów czekają Mikołajki, nazywane żeglarską stolicą Polski – w razie niepogody można tu skorzystać z uroków dużego parku wodnego.

Mazury: atrakcje blisko natury

Mazury to raj dla żeglarzy i kajakarzy. Gigantyczne Śniardwy przypominające śródlądowe morze, kanały i śluzy przyciągają żeglarzy.

Tworzenie wariantów szlaków kajakowych wydaje się nie mieć końca. Do jednego z najpiękniejszych (i najbardziej popularnych) zaliczany jest spływ kajakowy Krutynią, idealny nawet dla początkujących kajakarzy. Prowadzi przez prawie 100 km, przez kilkanaście jezior. Wielu turystów spotkamy też na szlaku rzeki Sapiny, prowadzącego od jeziora Kruklin do Węgorzewa. Ci najbardziej zaawansowani skierują kajaki na spływ rzeką Marózką, pokonując po drodze głębokie jary i powalone drzewa.

Wielbiciele pieszych spacerów powinni odwiedzić rezerwat koników polskich w Popielnie. Potomkowie tarpanów żyją w zagrodach, ale też chodzą wolno po lesie. Większość z nich jest zaprzyjaźniona z ludźmi, można na nich pojeździć, pogłaskać je czy nakarmić. W Kadzidłowie na turystów czeka też park dzikich zwierząt, gdzie – żyjące w naturalnych warunkach – zobaczymy daniele, łosie, jelenie i wiele innych gatunków zwierząt. 

Zobacz także: 7 cudów Mazur. Odkryj atrakcje miast na szlaku Wielkich Jezior

Więcej o: