Giżycko: atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Giżycko to największe miasto na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nazywane jest żeglarską stolicą Mazur i Wodniacką Stolicą Polski. Jakie atrakcje czekają w Giżycku na turystów, co warto tu zobaczy?

Piękno regionu jest niekwestionowane. Mazury regularnie plasują się na szczycie rankingów najpiękniejszych miejsc na świecie. Giżycko jest największym miastem regionu, dobrym miejscem na urlop i doskonałym przyczółkiem na rozpoczęcie eksploracji okolicy – przede wszystkim pod żaglami.

Giżycko: atrakcje dla aktywnych

Giżycko to idealne miasto dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Pojeździmy tu na quadach, skuterach czy nartach wodnych, wsiądziemy na konia, spróbujemy nurkowania. Doświadczeni żeglarze wypożyczą łódź czy jacht, a początkujący wybiorą się na zorganizowane rejsy, np. z Węgorzewa czy Mikołajek. Na wielbicieli plażowania czekają doskonale przygotowane, strzeżone kąpieliska. Na koniec dnia można udać się na spacer lub wycieczkę rowerową lub spacer szerokim molo.

Giżycko: miasto imprez

Chociaż do Giżycka turyści przyjeżdżają przez cały rok, najwięcej jest ich oczywiście latem. Oficjalne otwarcie sezonu odbywa się w pierwszy weekend maja, podczas którego każdy może obejrzeć wielką paradę jednostek pływających. W mieście odbywają się liczne imprezy, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W sierpniu każdy może obejrzeć Mazury AirShow. Wielbiciele hip hopu wezmą udział w Mazury Hip Hop Festival, największym festiwalu hip hop w Polsce. Turyści ściągają też na Jazz nad Niegocinem, Paradę Motocykli, Giżycki Tydzień Żeglarski czy Święto Twierdzy Boyen, w trakcie którego można zobaczyć nie tylko historyczne inscenizacje, ale również wziąć udział w licznych jarmarkach rękodzieła i kulinariów.

Giżycko: atrakcje dla miłośników historii

Chociaż Giżycko kilkukrotnie było niszczone, m.in. przez pożary, wielbiciele zabytków znajdą tu coś dla siebie. Panoramę miasta można obejrzeć ze starej wieży ciśnień. Kiedyś zaopatrywała mieszkańców w wodę, dzisiaj jest najwyższym, tłumnie odwiedzanym przez turystów punktem widokowym. Warto też wybrać się na spacer w kierunku średniowiecznego krzyżackiego zamku, zbudowanego w 1341 roku. Dzisiaj w jego wnętrzach mieści się hotel, ale starodawna konstrukcja i baszta wciąż mogą oczarować. Klimat historii znajdziemy też zwiedzając twierdzę Boyen, budynek o oryginalnym kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Na początku XIX wieku mieszkało w niej 3000 żołnierzy, którzy bronili Giżycka i jego okolic. Wyjątkową gratką jest też zabytkowy most obrotowy na kanale Łuczańskim. Takich mostów jest tylko kilka w Europie, dlatego atrakcja przyciąga turystów. 

Zobacz także: 10 noclegów na Mazurach: wyselekcjonowane, sprawdzone i godne polecenia

 

Więcej o: