Jakie atrakcje czekają na turystów w Zakopanem? Można wjechać kolejką na Gubałówkę, przejść się Krupówkami, podziwiać zakopiańskie wille i wyruszyć na górskie szlaki. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Zakopanem i okolicach?
Do Zakopanego jedzie się przede wszystkim dla Tatr – co niekoniecznie oznacza wysokogórską wspinaczkę. Na Gubałówkę, z której rozciąga się przepiękny widok na Tatry i Zakopane, można wjechać kolejką linowo-terenową, kolej linowa zawiezie nas też na Kasprowy. Te szczyty można uznać za cel lub punkt wyjścia do dalszych górskich wypraw, np. na Giewont, Świnicę, Nosal. Turyści chętnie i tłumnie ruszają też na Rysy i Czerwone Wierchy.
Ciekawą trasą dla sprawnych jest Orla Perć, na której trzeba korzystać z poręczy i łańcuchów. Z Orlej Perci blisko można przejść do Doliny Pięciu Stawów z polodowcowymi jeziorami o krystalicznie czystej wodzie. Najsławniejszym i największym takim jeziorem jest w Tatrach Morskie Oko. Nad Morskie Oko dotrzemy na piechotę, część drogi można też pokonać samochodem, busikiem lub bryczką – tego ostatniego nie polecamy; to ciężka, często okrutna praca dla ciągnących je koni.
Górskie wycieczki na poziomie średniozaawansowanym oferują Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska. Inne popularne, mniej wymagające trasy to Ścieżka pod Reglami oraz szlaki przez doliny Białego, Strężyską i Małej Łąki.
Pamiętajmy, że Tatry to piękna, unikalna - i dzika przyroda. Oprócz szarotek, krokusów i kozic można spotkać tu niedźwiedzia. Podczas oglądania pięknych widoków – może zaskoczyć nas deszcz, śnieg i mróz.
Dziś Zakopane jest oblężone przez turystów, ale w XIX wieku dopiero je odkrywano. Najstarsze drewniane chałupy, należące do znanych rodów gazdowskich, można zobaczyć na ulicy Kościeliskiej. Zakopane na zawsze odmienił Stanisław Witkiewicz. Zafascynowany stylem podhalańskim, określił charakter stylu zakopiańskiego. Pierwszym zaprojektowanym przez niego budynkiem jest willa Koliba – dziś Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Inne to Dom pod Jedlami na Kozińcu i Kaplica Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce. Z dawnych zakopiańskich domów warto też zobaczyć Willę Atmę i Willę na Harendzie.
Zakopane to obowiązkowy spacer po Krupówkach, najsławniejszym polskim deptaku, wzdłuż którego są knajpki, stragany z wełnianymi swetrami i oscypkami. Jeśli szukamy chwili spokoju, warto zwiedzić zakopiańskie kościoły albo zobaczyć Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Ciekawym i ładnym miejscem jest też Zespół Dworsko-Parkowy im. Hrabiego Władysława Zamoyskiego na Kuźnicach. Koniecznie zajrzyjmy też do niezwykłej Galerii Władysława Hasiora.
Kasprowy Wierch to najwyżej w Polsce położony ośrodek narciarski z trasami w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Inne ośrodki to Nosal, Szymoszkowa Polana, Gubałówka i Harenda czy chwalona Kotelnica Bialczańska. Nie brak też tras do narciarstwa biegowego. Na wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w Skokach Narciarskich.
Zakopiańskie rozrywki dla całej rodziny to lodowiska, wodny park zasilany wodą termalną, ścianki wspinaczkowe i parki linowe, a także całoroczny tor saneczkowy na Gubałówce. W Zakopanem można jeździć bryczkami lub saniami i wybrać się na kulig, a także zaplanować spływ rzeczny na tratwach, a nawet dętkach.
Zobacz także: Polskie góry są piękne! 8 najbardziej malowniczych szczytów