Świnoujście: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Mieszkańcy Świnoujścia mówią, że to właśnie tu zaczyna się Polska. To jedyne miasto w Polsce położone na wyspach i jedno z najbardziej atrakcyjnych miast polskiego wybrzeża.

W granicach administracyjnych Świnoujścia są aż 44 wyspy i wysepki. Zamieszkałe są zaledwie trzy z nich: Uznam (80 proc. mieszkańców), Wolin i Karsibór. Dookoła wysp, na których znajduje się Świnoujście, rozciągają się rozlewiska i cieśniny.

Świnoujście: atrakcje rodem z natury

Świnoujście może poszczycić się wyjątkowo pięknym przyrodniczym otoczeniem - to doskonałe miejsce na urlop nie tylko dla amatorów plaży, ale także wielbicieli żeglarstwa, wędkarstwa, długich wycieczek rowerowych i kajakowych.

Atrakcją Świnoujścia jest nie tylko piaszczysta i bardzo szeroka (miejscami nawet na 100 metrów) plaża. W obrębie miasta znajdziemy wyjątkowe miejsca, praktycznie nietknięte przez współczesną cywilizację. Wielbiciele ptaków powinni z pewnością odwiedzić rezerwat przyrody Karsiborska Kępa. To wyjątkowe siedlisko wielu rzadkich gatunków i miejsce krzyżujących się tu tras wielu ptasich wędrówek. Eksperci szacują, że na miejscu można spotkać nawet kilkaset gatunków ptaków.

Na pieszą lub rowerową wycieczkę zaprasza też rezerwat Karsiborskie Paprocie, obejmujący imponujący teren 38 ha na wyspie Uznam. Porastają go wyjątkowe, bujne paprocie, miejscami osiągające nawet kilka metrów wysokości.

Na wyspie Wolin pójdźmy też do Wolińskiego Parku Narodowego. To wyjątkowe miejsce, prawdopodobnie najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego z pięknymi lasami bukowymi.

Świnoujście: jakie zabytki warto zobaczyć

Świnoujście szczyci się doskonale zachowanymi i bardzo ciekawymi zabytkami. Jednym z ciekawszych jest jedna z najwyższych na świecie latarni morskich. Zbudowana w 1858 roku,  ma 68 metrów wysokości i aż 300 schodów. To jeden z ulubionych zabytków turystów.

W Świnoujściu warto wybrać się również na spacer na Plac Wolności i Plac Słowiański. Kiedyś odbywały się na nich targi rybne, dzisiaj tu skupia się życie turystów. Na wielbicieli historii czeka Stawa Młyny (w kształcie pięknego wiatraka), Fort Zachodni (na wyspie Uznam) czy Fort Gerharda. Ten ostatni z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym, którzy pod okiem przewodnika będą mogli odbyć prawdziwą pruską musztrę. Warto też zwiedzić Podziemne Miasto, czyli pięć podziemnych schronów, połączonych ze sobą kilometrem korytarzy.

Spędzając urlop w Świnoujściu koniecznie odwiedźmy też miejscowy park zdrojowy. Zaprojektował go Peter Joseph Lenne, dyrektor ogrodów królewskich w Berlinie. W parku króluje śródziemnomorska roślinność. Zobaczymy tutaj 60 gatunków drzew i krzewów.

Zobacz także:

Olsztyn: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Więcej o: