Kołobrzeg: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Kołobrzeg przyciąga gości przez cały rok. To zasługa doskonałej bazy turystycznej oraz wyjątkowego klimatu.

Kołobrzeg ma wyjątkowo czyste powietrze, z większą niż w innych nadmorskich miejscowościach ilością jodu. To jedno z największych i najbardziej znanych uzdrowisk na polskim wybrzeżu, z leczniczymi solankami i pokładami borowiny. W 1872 r. powstał tutaj pierwszy ośrodek uzdrowiskowy, dzisiaj działa ich ponad dwadzieścia. Dzielnica uzdrowiskowa szybko się rozbudowała, posadzono park i zorganizowano liczne zieleńce. To dzisiaj doskonałe miejsca na spacer i ucieczkę przed letnim słońcem.

Kołobrzeg: atrakcje dla spacerowiczów

Kołobrzeg latem przyciąga turystów przed wszystkim szeroką, piaszczystą plażą - na której rewitalizację wydano w 2014 roku 90 mln zł. Jednak lokalne atrakcje nie kończą się na plaży i kąpielach w morzu. Zwiedzanie Kołobrzegu można rozpocząć od portowego nabrzeża. Przespacerujmy się po molo i dalej nadmorskim deptakiem, od zabytkowej latarni aż do portu, w którym można kupić świeże ryby. Koniecznie wejdźmy na latarnię morską i podziwiajmy panoramę okolicy z tarasu widokowego. W latarni znajduje się także muzeum latarń. W Kołobrzegu można też wybrać się do miejscowego oceanarium.

Jedną z najciekawszych i oryginalnych atrakcji Kołobrzegu jest ogólnodostępne źródło solankowe przy moście na Parsęcie. Mieszkańcy Kołobrzegu wybierają się tutaj po zalewę do kiszonych ogórków - podobno ukiszone w niej warzywa są najzdrowsze w całej Polsce.

Kołobrzeg: wycieczki na połowy dorsza i słone mokradła

W porcie cumują statki wycieczkowe, które zabierają pasażerów na rejsy w otwarte morze. Pamiętajmy tylko, że nawet przy dobrej pogodzie statkiem może mocno bujać, dlatego najmłodszych pasażerów lepiej zostawić w porcie. Statkiem lub łodzią można się też wybrać w sezonie na połów dorszy. Fantastycznym rejonem dla wędkarzy jest też przepływająca przez miasto rzeka Parsęta.

Osoby spragnione kontaktu z naturą powinny koniecznie przespacerować się po Ekoparku Wschodnim. Ekopark tworzy sieć malowniczych ścieżek prowadzących brzegiem morza, przez lasy, torfowiska i bagna. Można tu zobaczyć i usłyszeć wiele gatunków ptaków i poznać ciekawe zbiorowiska roślinne słonych mokradeł, nazywanych Smolnymi Bagnami. Po Ekoparku można spacerować lub wybrać się na wycieczkę rowerową.

Kołobrzeg: atrakcje wśród zabytków

Jednym z najważniejszych zabytków w Kołobrzegu jest bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowę kościoła rozpoczęto prawdopodobnie w XIV wieku, świątynię rozbudowywano przez kolejne 200 lat. W trakcie II wojny światowej została zniszczona, odbudowano ją w latach 50. XX wieku. Można w niej podziwiać średniowieczne malowidła czy najstarsze w Polsce gotyckie stalle.

Atrakcją Kołobrzegu jest też ratusz, przypominający średniowieczny zamek, odbudowany nad piwnicami i częścią narożnika oryginalnej, XIV-wiecznej budowy. Ciekawe są również Baszta Lontowa i twierdza Reduta Solna.

Kołobrzeg: atrakcje militarne

Kołobrzeg raj dla wielbicieli militariów. W święta państwowe mogą oni zwiedzić zacumowane w porcie okręty Marynarki Wojennej. Warto zobaczyć też Muzeum Oręża Polskiego - bogate eksponaty broni, militaria, zabytki przedstawiają historię broni od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Obowiązkowym punktem na liście zwiedzania jest także centrum atrakcji wojskowych Bastion, gdzie można nie tylko zobaczyć, ale też przejechać się ciężkim sprzętem wojskowym.

zobacz także:

Ustronie Morskie: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Więcej o: