Atrakcje w Wiśle przyciągają turystów zarówno zimą, jak i latem. Wokół rozciągają się Beskidy, blisko znajdują się źródła Wisełki Czarnej i Białej, a także malownicze jezioro zaporowe. Co warto zobaczyć w Wiśle i jej okolicach?
Wisła: atrakcje w samej miejscowości
Wisła stała się popularnym letniskiem w latach 20. i 30. XX wieku. Wtedy powstał tutaj Dom Zdrojowy oraz Zamek Prezydenta RP. Po II wojnie światowej Zamek pełnił rolę domu wczasowego, dziś znowu jest letnią prezydencką rezydencją - wnętrza można zwiedzać, ale wstęp trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Z XIX wieku pochodzi Pałacyk Myśliwski Habsburgów, drewniany budynek w stylu alpejskim. Stał kiedyś na stoku Baraniej Góry, najwyższego wzniesienia w okolicach Wisły. Po wojnie pełnił rolę schroniska, później został przeniesiony do centrum Wisły.
Przy rynku można zobaczyć Wiślańską Aleję Gwiazd Sportu i tablicę poświęconą osiągnięciom Adama Małysza, a w Domu Zdrojowym - pomnik ulubionego skoczka Polaków wykonany z białej czekolady. Czekoladowy Małysz ma 2,5 m wzrostu i waży 300 kg.
Inne atrakcje w Wiśle to m.in. miejski park i deptak. Można też skorzystać z parku wodnego w dużym kompleksie hotelowym, kortów tenisowych, a także kina. W Wiśle warto też zwiedzić Muzeum Beskidzkie, Muzeum Narciarstwa i Izbę Spadochroniarza.
Wisła: atrakcje latem
Wisła leży w źródliskowej części doliny Wisły. W samej miejscowości można brodzić w płytkiej wodzie Wisły, zobaczyć sztuczny wodospad, a w okolicy podziwiać wodospady Białej Wisełki (Kaskady Rodła) i jezioro zaporowe u zbiegu dolin Białej i Czarnej Wisełki. Jezioro pełni rolę rezerwuaru wody pitnej dla Wisły - co niestety oznacza, że choć ma 30 ha powierzchni, nie można się w nim ani kąpać, ani uprawiać żadnych sportów wodnych. Jedną z atrakcji Wisły jest też wyglądający jak akwedukt wiadukt kolejowy w Wiśle-Głębczycach.
Na stokach Baraniej Góry (wysokość 1220 m n.p.m.) znajdują się źródła Czarnej i Białej Wisełki. Na Baranią Górę można wjechać wyciągiem krzesełkowym (również latem). Na szczycie stoi 15-metrowa wieża widokowa, z której widać panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego; w pogodne dni można też zobaczyć Tatry.
Wisła: jakie szlaki turystyczne warto zobaczyć
Wokół Wisły jest dużo turystycznych szlaków pieszych i rowerowych. Oprócz Baraniej Góry można wspiąć się na Czantorię, Stożek, Kubalonkę, Równicę, Trzy Kopce Wiślańskie i Przełęcz Salmopolską.
Rowerzyści mogą wybrać się na mniej więcej 25-kilometrową, stosunkowo łatwą wycieczkę doliną Wisły do Skoczowa. W okolicach inne, trudne trasz na stromych stokach - powstawały z myślą o rowerach górskich. Ci, którzy mają ochotę na samochodowe rajdy off-road wybiorą się na zbocza Góry Bukowej. Na koniach można z kolei pojeździć w stadninie koni w Wiśle Jaworniku.
W Wiśle wśród atrakcji dla turystów są też trasy na rolki i nartorolki, po zboczach można stoczyć się w wielkich plastikowych kulach (zorbing) albo zjechać na specjalnych masywnych hulajnogach (monsterroller).
Wisła: atrakcje zimą, dla narciarzy
W Wiśle zimą funkcjonują cztery głównej ośrodki narciarskie z wyciągami krzesełkowymi i orczykowymi (krzesełkowe działają również latem). Największy z nich znajduje się w dolinie Jawornika, na stokach Soszowa Wielkiego. 6 tras zjazdowych jest zimą oświetlanych. Kolejny ośrodek to Stożek Wielki, z trasami o różnych stopniach trudności. Ośrodki narciarskie to też Nowa Osada i Stoki Cieńkowa. W samej Wiśle jest wiele mniejszych stacji narciarskich, m.in.: Klepki, Kiczera, Partecznik, Pasieki, Rówienki.
Trasy do narciarstwa biegowego znajdują się na Kubalonce. W tym samym miejscu urządzane są też mistrzostwa Europy psich zaprzęgów.