Karpacz to przede wszystkim punkt startowy pieszych górskich wycieczek i wypadów na narty. Są tu także inne atrakcje, dla dzieci i dorosłych - parki linowe, zabytki i parki wodne.
Karpacz: atrakcje dla aktywnych
Z Karpacza koniecznie trzeba wybrać się na Śnieżkę (1602 m n.p.m.), najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Na górę prowadzi najwyżej położony w Polsce brukowany trakt, który powstał już w XIX wieku. Na szczycie znajdziemy Obserwatorium Meteorologiczne i barokową kaplicę św. Wawrzyńca. Jeśli chcemy skrócić sobie drogę na Śnieżkę, możemy pokonać część trasy, korzystając z wyciągu na niższy szczyt - Kopę. Droga na Śnieżkę potrwa wtedy około 2-2,5 godziny (od górnej stacji wyciągu).
Inne szczyty w okolicy Karpacza to właśnie Kopa, a także Smogornia. Turyści powinni koniecznie zobaczyć efektowne formacje skalne - przede wszystkim Pielgrzymy i Krucze Skały, w których organizowane są kursy wspinaczki skałkowej. Warto też wybrać się do schroniska Samotnia w Kotle Małego Stawu i do barokowej kaplicy św. Anny ze Źródłem Miłości na zboczach Grabowca.
Zimą Karpacz przyciąga narciarzy. Wyciąg na Kopę obsługuje kilka tras narciarskich, w samym Karpaczu działa także wyciąg Biały Jar. Latem do Karpacza ściągają również rowerzyści, którzy między innymi wjeżdżają brukowanym traktem na Śnieżkę.
W okolicy Karpacza jest kilka parków linowych, z czego jeden znajduje się na terenie skoczni narciarskiej Orlinek. Na szczycie skoczni jest platforma, z której można oglądać Śnieżkę i Kotlinę Jeleniogórską.
Karpacz: jakie zabytki warto zobaczyć
W Karpaczu jest wiele pięknych starych budynków, które warto zobaczyć - a wśród nich drewniane pensjonaty w stylu tyrolskim i karczma sądowa, która była siedzibą miejscowych władz i w której kiedyś zatrzymywali się pielgrzymi. Zdecydowanie największą architektoniczną atrakcją Karpacza jest świątynia Wang - to drewniany kościół z XIII wieku, przeniesiony do Karpacza w XIX wieku z Norwegii. Tamtejsza parafia, chcąc wybudować nowy kościół, sprzedała stary - który najpierw miał trafić do muzeum w Berlinie, ale ostatecznie stanął w Karpaczu. Oryginalnych elementów nie zachowało się zbyt wiele, ale do dziś można we wnętrzu podziwiać stare kolumny i ozdoby w formie lwów nordyckich.
Karpacz: atrakcje dla wszystkich
W Karpaczu można też zajrzeć do Muzeum Sportu i Turystyki oraz do Miejskiego Muzeum Zabawek. Przed ratuszem zobaczymy Aleję Śladów Zdobywców, na której odcisnęli swoje odciski m.in. polscy himalaiści. Do dyspozycji dzieci i dorosłych jest całoroczne lodowisko, a także parki wodne w kompleksach hotelowych. Na stoku Karpatki są dwa tory saneczkowe, a w Ścięgnach pod Karpaczem - całoroczny ośrodek tenisowy i Western City, czyli park rozrywki, który przenosi zwiedzających w świat Dzikiego Zachodu.