Tajlandia: Szczepienia, wizy i bezpieczeństwo

Tajlandia dla wielu turystów jawi się jako raj na ziemi. Pierwsze skojarzenia to piękne plaże i całonocne imprezy. Jednak przed wyjazdem w te rejony nie powinniśmy zapominać o nieco poważniejszych kwestiach, takich jak na przykład szczepienia, wizy i bezpieczeństwo.

Tajlandia: szczepienia

Przed podróżą w tak odległe rejony, zwykle pojawia się pytanie dotyczące kwestii obowiązkowych szczepień. W przypadku Tajlandii takie nie obowiązują, jednak nie powinniśmy z tej przyczyny zupełnie lekceważyć tej sprawy. Warto zapoznać się z listą zalecanych szczepień. Strach przed egzotycznymi chorobami może zepsuć nam nastrój zarówno w trakcie wyjazdu, jak i już po nim.

Jakie szczepienia zaleca się przed wyjazdem do Tajlandii?

- szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, polio

- szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz typu B

- szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu

- szczepienie przeciwko durowi brzusznemu

Zobacz także: Co można zabrać do samolotu? Bagaż samolotowy od A do Z

Tajlandia: wiza

Ze strony Ambasady Tajlandii w Polsce dowiadujemy się, że od sierpnia 2011 roku posiadacze polskich paszportów mają możliwość podróży do Tajlandii w celach turystycznych, bez konieczności posiadania wizy. Jednak w takich przypadkach pobyt w tym kraju może trwać maksymalnie 30 dni.

Uwaga! Jeśli granica będzie przekraczana drogą lądową z Malezji, Laosu, Kambodży lub Birmy pobyt w Tajlandii może trwać tylko15 dni!

W trakcie takich podróży bez wizy, musimy koniecznie posiadać przy sobie:

- bilety, które potwierdzą nasze wyjazd z Tajlandii w ciągu najbliższych 30 dni;

- paszport ważny minimum 6 miesięcy;

- środki finansowe na pobyt ( 20.000 Baht na rodzinę i 10.000 Baht na osobę)

Jeśli nasz wyjazd będzie trwał dłużej niż 30 dni, bądź posiada inny cel niż turystyczny, musimy postarać się o wizę w Ambasadzie lub Konsulacie Generalnym Królestwa Tajlandii.

Zobacz także: Co spakować na wakacje i wyjazd? Poznaj 4 rady

Tajlandia: bezpieczeństwo

Dla wielu turystów Tajlandia kojarzy się przede wszystkim z pięknymi plażami i całonocnymi imprezami. Warto poznać jednak także ciemniejszą stronę tego ziemskiego raju.

Wybierając się do Tajlandii musimy liczyć się z podwyższonym ryzykiem ataków terrorystycznych. Eksplozje granatów i ładunków wybuchowych miały miejsce także w dużych aglomeracjach (Bangkok, Chiang Mai). Kolejnym problemem jest możliwość wystąpienia klęsk żywiołowych - m.in. tsunami, powodzi, susz, cyklonów.

Najczęstsze problemy z jakimi spotykają się zagraniczni turyści w Tajlandii to kradzieże i napady. W szczególności trzeba uważać na tamtejsze taksówki - istniej podejrzenie, że wiele z nich jest własnością mafii.

Uwaga! Polskie MSZ odradza w szczególności podróże do trzech miejsc:

Prowincje Yala, Pattani, Narathiwat i Songkhla - od 2004 r. trwa tam konflikt o podłożu religijno-etnicznym. W prowincjach obowiązuje stan wyjątkowy. Zamachy terrorystyczne mają miejsce niemal każdego dnia.

Preah Vihear (Khao Phra Vihaan) - świątynia wybudowana przez Khmerów, w pobliżu granicy Kambodży z Tajlandią. Te dwa kraje od wielu lat są w stanie sporu dotyczącego przynależności budowli.

Ta Krabey (Ta Muan) - kompleks świątyń, 153 km na zachód od świątyni Preah Vihear. Miały tu miejsce starcia wojsk Tajlandii i Kambodży. Wojska wycofały się dopiero w grudniu 2011 r.

Więcej o: