Mielno: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Mielno to jedno z ulubionych miejsc Polaków do spędzenia letniego urlopu. Warto pamiętać, że plaża nie jest jedyną atrakcją Mielna.

W miejscu dzisiejszego Mielna w IX wieku funkcjonowało otoczone fosą słowiańskie grodzisko. W XV wieku istniał tu port rybacki, w tym samym czasie powstał też w centrum miasta kościół. Dobrze zachowane słowiańskie grodzisko i kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego przy ulicy Kościelnej są jedną z głównych atrakcji historycznych Mielna.

Mielno: atrakcje na plaży, czyli morze i jezioro

Jako jedna z niewielu miejscowości nadmorskich Mielno ma dostęp jednocześnie do morza i do jeziora. Nic więc dziwnego, że życie w sezonie letnim skupia się właśnie na plaży. Czysta plaża w Mielnie ma szerokość ok. 30-45 metrów. To najlepiej strzeżona plaża i woda na wybrzeżu bałtyckim; w sezonie pilnuje jej aż 60 ratowników. Wzdłuż plaży znajdziemy wiele sklepów, barów i restauracji. Alternatywą dla morza jest jezioro Jamno. Dawna zatoka morska, dziś oddzielona od morza mierzeją, jest atrakcją dla wielbicieli spokojniejszych klimatów. Można tu popływać kajakiem, rowerem wodnym, a nawet statkiem.

Mielno: atrakcje spacerowe

Jeśli chcemy odpocząć od plażowania, możemy iść na spacer. Mielno to doskonałe miejsce dla amatorów przechadzek. Spacerowym deptakiem dotrzemy do oddalonego o trzy kilometry Unieścia, po drodze chłonąc piękne widoki na morze. Inną opcją jest dwukilometrowy spacer do Mielenka piękną aleją lipową - szpaler 150-letnich lip tworzy naturalną ochronę przed letnim słońcem.

W okolicy Mielna atrakcją jest też latarnia morska w Gąskach, druga pod względem wysokości w Polsce - warto wspiąć się na górę po krętych schodach, żeby podziwiać widok za tarasu. Warto też zwiedzić Ogrody Hortulus w Dobrzycy z grabowym labiryntem, wieżą widokową i wieloma tematycznymi ogrodami w różnych stylach.

Po powrocie odpocznijmy na rynku Mielna przy fontannie. To właśnie tutaj znajdziemy park wzorowany na londyńskim Hyde Parku, podobno jedyny na kontynencie. Tu również obejrzymy Pomnik Jelenia, usytuowany przed urzędem gminy - to pamiątka po udanym polowaniu, którą w okresie międzywojennym ufundował jeden z ziemian.

Mielno: letnie atrakcje

Liczba atrakcji jest zdecydowanie większa w okresie letnim, kiedy do Mielna zjeżdżają się tysiące wakacyjnych turystów. Wielbiciele wakacyjnych rozrywek mogą pobawić się w wesołym miasteczku, parku linowym (przy ulicy Chmielnej) czy odwiedzić minizoo w Sarbinowie, gdzie wszyscy - a na pewno najmłodsi - z przyjemnością spotkają kucyki, świnki wietnamskie, kozy, króliki i strusie.

Zobacz także: Urokliwe 'dziury' nad Bałtykiem. 10 sekretnych miejsc, o których ich bywalcy mówią niechętnie

Więcej o: