Sopot: atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Sławny kurort i uzdrowisko z najdłuższym molo w Europie. Jednak Sopot to nie tylko molo i deptak. Jakie są jeszcze atrakcje w Sopocie?

Najbardziej znane atrakcje Sopotu to przede wszystkim długie drewniane molo z przełomu XIX i XX wieku, piękna piaszczysta plaża i deptak ze niezwykłym, powstałym niedawno, bo w 2003 r., Krzywym Domkiem, którego formę zainspirowały rysunki Jana Szancera i Pera Dahlberga. Na molo w czasie wakacji organizowane jest letnie kino.

Sopot: nocne atrakcje na deptaku i przy plaży

Deptak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino, tzw. Monciak pełna jest kawiarni, klubów, restauracji, hoteli i sklepów. Monciak żyje całą dobę, dużo tu miejsc na nocne imprezowanie. Dobrze można bawić się np. w SPATiF-ie i - nieco dalej, poza deptakiem - w klubie Sfinks (Sopockie Forum Integracji Nauki Kultury i Sztuki). Ciekawe są także Mewa Towarzyska i Zatoka Sztuki przy sopockiej plaży.

Sopot ma jednak do zaoferowania znacznie więcej i warto wybrać się na spacer poza plażę i deptak. Co warto zobaczyć w Sopocie?

Sopot: co warto zobaczy - architektura i sztuka

Sopot zabudowany jest starymi domami, o charakterystycznej drewniano-murowanej konstrukcji. Budynki z XIX wieku wzorowane są na architekturze alpejskich kurortów. Fasady sopockich domów bywają wyjątkowo ozdobne, pełne gzymsów, balkonów, wieżyczek, wykuszy - a to ze względu na obniżanie podatków tym właścicielom nieruchomości, którzy dekorowali swoje domy (przepisy działały na przełomie XIX i XX wieku) Spacer uliczkami Sopotu to prawdziwa przyjemność dla miłośnika architektury. Ze spaceru warto skręcić do Państwowej Galerii Sztuki przy Placu Zdrowym - w tym miejscu można zobaczyć wiele ciekawych wystaw, o bardzo różnym charakterze.

Z sopockich zabytków warto też zobaczyć Latarnię Morską.

Zobacz także: Gdańsk, Atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić?

Sopot: atrakcje na dłuższym spacerze

Jeśli planujemy dalsze spacery, zobaczmy Operę Leśną, czyli amfiteatr na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Odbywają się tu festiwale i koncerty, ale jest to też po prostu ciekawe miejsce z ciekawą architekturą - warto uwzględnić Operę Leśną, planując wycieczki po szlakach parku krajobrazowego. Nieopodal jest również cmentarz żydowski, klimatyczny, choć mocno zaniedbany.

Oddalony od centrum Sopotu jest też hipodrom - jedyne takie miejsce na świecie z widokiem na morze. Jest tu tor wyścigów konnych i stajnie, funkcjonują szkółki jeździeckie.

Zimą w Sopocie warto wybrać się na Łysą Górę - jest tu wyciąg narciarski i niezbyt wysoki, ale wykorzystywany przez narciarzy stok z pięknym widokiem ze szczytu na Zatokę Gdańską.

Zobacz także: Polska na majówkę albo wakacje: 10 propozycji innych niż morze i góry

Więcej o: