Łeba: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Łeba to wyjątkowe miejsce, pełne atrakcji dla rodzin na wakacjach. Co, poza plażą, warto w Łebie zobaczyć?

Łeba leży nad morzem, i obok jeziora Łebsko, które kiedyś było zatoką morską. Jedną z głównym atrakcji, poza morzem, plażą i słońcem, są ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym i trzecie co do wielkości w Polsce jezioro - czyli właśnie Łebsko ze słodko-słoną wodą.

Łeba: główna atrakcja, czyli jedne z najpiękniejszych plaż w Polsce

Plaże w Łebie są piaszczyste, szerokie i niestety bardzo zatłoczone w sezonie  - najbardziej popularna jest strzeżona plaża A, nieco dalej położona plaża C (również strzeżona i z parkingiem) oraz niestrzeżona i najspokojniejsza plaża B, na której jednak nie ma dodatkowych atrakcji dla dzieci.

Kąpać można się również w Jeziorze Łebsko - woda jest tu ciepła i spokojna, ale tylko niektóre fragmenty brzegu dozwolone są do wstępu dla turystów. Jeśli wybierzemy się na kilkugodzinną wycieczkę po wydmach (tylko po wyznaczonych szlakach!), dojdziemy znów do plaży nad morzem, i to plaży, na której nie ma tłumów turystów.

Łeba: musisz zobaczyć ruchome wydmy

Słowiński Park Narodowy, położony kilka kilometrów od Łeby, jest na sporządzanej przez UNESCO Liście Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Wydmy pomiędzy Łebskiem a morzem są najwyższe w Europie i ciągle "żywe", co oznacza, że przesuwają się jak piasek na wielkich pustyniach pod wpływem wiatru, zasypując drzewa i krzewy albo odsłaniając nowe tereny. Wydmy są pozostałościami po epoce lodowcowej, a spacer po nich przypomina marsz po Saharze, choć w Parku są też mokradła, bagna i torfowiska. Można też tutaj zobaczyć wiele rzadkich gatunków ptaków, m.in. orła bielika, bociana czarnego, zimorodka czy bataliony. Trzeba jednak dobrze ocenić swoje siły - wycieczka po wydmach może być męcząca dla dzieci i osób w nie najlepszej kondycji.

Łeba: atrakcje dla dzieci i dorosłych

Łebę uwielbiają rodziny z dziećmi, dlatego też dużo tu jest dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Najważniejszą z nich jest Park Dinozaurów, w którym można zobaczyć repliki wielkich gadów w skali 1:1. Park Dinozaurów to także dużo innych rozrywek: Bajlandia, pływanie na tratwach, warsztaty, mini zoo. Na maluchy czeka też w Łebie wystawa Łebskie klocki, czyli interaktywna ekspozycja, gdzie można wprawiać w ruch konstrukcje z klocków lego. Starsze dzieci na pewno będą dobrze bawiły się w Parku Linowym, a także w naturalnym labiryncie Labirynt Park, który jest też niezłą opcją dla dorosłych, zwłaszcza dla zakochanych. W Łebie działa też park wodny.

Łeba: jakie jeszcze atrakcje zobaczyć?

Co jeszcze można zobaczyć w Łebie? Przy plaży, w zasięgu spaceru, jest zamieniona w muzeum wyrzutnia rakiet, część dawnego poligonu niemieckiego z lat 40 XX wieku. Jeśli ciągle brak nam atrakcji, można też skorzystać z rejsów wycieczkowych i wędkarskich, zobaczyć skansen Kluki, wybrać się do stadniny koni w Nowęcinie, położonym mniej więcej dwa kilometry od centrum Łeby, albo na spacer do ruin kościoła św. Mikołaja, zasypanego częściowo przez ruchome wydmy.

Majówka z dziećmi: Słowiński Park Narodowy (Polska). Biegiem przez wydmy

Więcej o: