Szklarska Poręba: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Ze Szklarskiej Poręby prowadzi wiele szlaków turystycznych - miejscowość leży w dolinie Kamiennej, na styku Karkonoszy i Gór Izerskich. Jednak również w samej Szklarskiej Porębie i jej okolicach czeka na turystów wiele atrakcji. Co warto tu zobaczyć?

Szklarska Poręba to miejscowość z długimi tradycjami, zabudowana starymi drewnianymi domami.  W okolicy jest wiele atrakcji. Co warto zwiedzić w Szklarskiej Porębie?

Szklarska Poręba: atrakcje w okolicy

Wśród atrakcji Szklarskiej Poręby najwięcej jest tych związanych z naturą. Koniecznie trzeba zobaczyć dwa wodospady. Pierwszy z nich, Szklarki, to kaskada spadająca z progu skalnego z wysokości ok. 13 m, drugi - wodospad Kamieńczyka - jest najwyższy w Karkonoszach, ma 27 m. Za wodną kurtyną znajduje się wykuta grota - Złota Jama. W Wąwozie Kamieńczyka, poniżej wodospadu, kręcono sceny do filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian . Do wodospadu Szklarki można dojść zielonym lub czarnym szlakiem turystycznym, do Kamieńczyka czerwonym lub czarnym.

W okolicach Szklarskiej Poręby wydobywano kiedyś pegmatyty, szukano złota i ametystów. Jedną z pozostałości po tej historii jest Czerwona Jama - wysoka na 4 metry jaskinia, która powstała przy wydobyciu pegmatytów.

Szklarska Poręba: Dinopark i inne atrakcje dla dzieci

W Szklarskiej Porębie nie brak atrakcji dla dzieci. To przede wszystkim Dinopark, z replikami wielkich gadów, piaskownicami, kinem 3D i wioską indiańską. Kolejny park rozrywki znajduje się w centrum miasta - można się tu bawić na zjeżdżalniach, a zimą na lodowisku. Atrakcją Szklarskiej Poręby są też parki linowe, w tym Park Odkrywców z trzema trasami o różnym stopniu trudności, rozmieszczonymi na powierzchni 1 ha, z najwyżej położonym w Polsce tarasem widokowym.

Kiedyś w Szklarskiej Porębie wytwarzano szkło kryształowe. Stara huta Josephine już nie działa, ale można zajrzeć do prywatnej Leśnej Huty - jest tu sklepik ze szklanymi wyrobami, a w sezonie odbywają się pokazy produkcji szkła. W Szklarskiej Porębie działają też Muzeum Mineralogiczne i Muzeum Energetyki.

Zobacz także: Polskie góry na jesień

Szklarska Poręba: atrakcje architektoniczne

W samej Szklarskiej Porębie warto podziwiać architekturę - miejscowość jest zabudowana oryginalnymi domami z XIX i początków XX wieku. Na potoku Kamieńczyk stoi Młyn św. Łukasza z XVIII wieku, kolejną atrakcją będzie dom braci Hauptmannów, wzorowany na sudeckich drewnianych domach, warto zobaczyć także Wlastimilówkę, dom, w którym mieszkał i pracował kiedyś malarz Wlastimil Hofman, uczeń Jacka Malczewskiego.

Szklarska Poręba: szlaki turystyczne

Trasy na szlakach turystycznych wokół Szklarskiej Poręby pozwalają aktywnie spędzać czas. Dwugodzinna trasa (szlak czerwony, potem czarny) do Wodospadu Kamieńczyka pozwala obejrzeć po drodze efektowne skały - Krzywe Baszty i Krucze Skały. Do wodospadu Szklarki prowadzi nieco dłuższa, trzygodzinna trasa  - idziemy przełomem rzeki Kamiennej i potoku Szklarka, podziwiając wieże skalne; na trasie jest też Czerwona Jama. Piękne widoki na Góry Izerskie i Karkonosze oferuje trasa na Zakręt Śmierci, który jest fantastycznym punktem widokowym (szlak czerwony, potem czarny). Czas wycieczki to mniej więcej 2,5 godziny. Czterogodzinna wycieczka szlakiem niebieskim i zielonym prowadzi Białą Doliną przez Góry Izerskie.  Przy Stacji Turystycznej Orle warto wybrać się na astrościeżkę, będącą modelem układu słonecznego.

W okolicy Szklarskiej Poręby jest kilka wyciągów i tras narciarskich (na stokach Szrenicy - ok. 20 km tras zjazdowych). Warto też skorzystać z Kolei Izerskiej. Pociągiem można przejechać się do Jakuszyc i dalej do czeskiego Harrachova- to wyjątkowo malownicza trasa i świetny kierunek dla miłośników narciarstwa biegowego.

Zobacz także: Karkonosze. 7 ciekawostek o górach pełnych magii

Więcej o: