Szczawnica: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Szczawnica to miejscowość uzdrowiskowa, na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Jedną z głównych atrakcji Szczawnicy, poza wodami leczniczymi i unikalnym mikroklimatem, są spływy przełomem Dunajca. Co jeszcze warto zobaczyć w Szczawnicy?

Kurort uzdrowiskowy powstał w Szczawnicy w XIX wieku, dzięki przedsiębiorczości rodziny Szalayów, i do dziś działa w nim sanatorium.

Szczawnica: jakie atrakcje czekają na turystów?

W Szczawnicy można dziś przechadzać się deptakiem nad potokiem Grajcarkiem i brukowaną ulicą Jana Wiktora, obejrzeć zegar kwiatowy na placu Sienkiewicza, pić szczawnickie wody zdrojowe i podziwiać stare budynki - m.in. dwór nad Zdrojami, Pałac i Łazienki przy placu Dietla, a także modernistyczne Inhalatorium, którego schody wzorowane są na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. W Szczawnicy wykorzystywano osiem źródeł z wodami zawierającymi szczawy z dodatkiem bromków i jodków, ale niektóre z nich już nie są eksploatowane.

W Szczawnicy warto wybrać się na spacer do Parku Górnego i Dolnego. W Górnym zobaczymy galerię rzeźb, piękne drzewa (w tym modrzewie, których nasiona sprowadzano z Japonii), w Parku Dolnym zwiedzimy m.in. kaplicę zdrojową z nieeksploatowanym już źródłem Wanda.

Zobacz także: Pieniny są piękne! Fotograf amator dowiódł, że możemy się nimi chwalić

Szczawnica: spływ Dunajcem, piesze wędrówki i inne atrakcje

Największą, unikalną atrakcją Szczawnicy, jest spływ Dunajcem tratwami flisackimi na trasie mniej więcej 20 km. Spływ tratwami trwa 2-3 godziny, w zależności od miejsca startu i zakończenia trasy. Na tę samą trasę można wybrać się kajakami, łodzią lub pontonami (rafting).

W trakcie wakacji czy ferii w Szczawnicy warto zobaczyć wąwóz Homole, jeden z najpiękniejszych wąwozów skalnych w Polsce, oraz rezerwat Biała Woda. Turyści nastawieni na piesze wędrówki powinni wybrać się ze Szczawnicy na okoliczne szczyty: Rabsztyn, Wysoką, Trzy Korony, Sokolicę i Palenicę. Na tę ostatnią można wjechać wyciągiem krzesełkowym i skorzystać z całorocznego toru saneczkowego. Zimą na Palenicy z tras zjazdowych o różnym stopniu trudności korzystają narciarze. Wykorzystując Szczawnicę jako bazę mogą też wybrać się na Słowację - przejścia graniczne są otwarte dla ruchu niesamochodowego.

W okolicach Szczawnicy jest też kilka ciekawych tras rowerowych (dużą część tras pieszych, w tym w wąwozach, można też pokonać rowerem), w samym mieście są również kryte baseny, korty tenisowe i inne sportowe atrakcje dla dorosłych i dzieci. Można także przejechać się bryczką lub konno. Organizowane są również kursy dla paralotniarzy.

Zobacz także: Trasy rowerowe cz. 5. Najsłynniejsza góra Jury

Więcej o: