Gdynia: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Co warto zobaczyć w Gdyni? Już przy Skwerze Kościuszki jest dużo atrakcji: Gdyńskie Akwarium, okręty-muzea i wysokościowiec Sea Towers. Co jeszcze warto zwiedzić w Gdyni?

Gdynia to ciekawe, pełne rozmachu miasto, z portem i stocznią. Na nadbrzeżu sąsiadującym ze Skwerem Kościuszki zacumowano Dar Pomorza i ORP "Błyskawica" - oba udostępnione do zwiedzania. Przedłużeniem skweru i alei Jana Pawła II jest też molo, ale większą atrakcją jest Gdyńskie Akwarium. Na kilku piętrach można tu podziwiać ryby i morskie bezkręgowce z różnych stref klimatycznych. Zobaczymy tu ryby raf koralowych, ośmiornice i rekiny.

Gdynia: atrakcje na plaży i Open'er Festival

Jeśli chcemy wybrać się w Gdyni nad morze, najlepiej skorzystać z plaży w Gdyni Orłowo. Jest tu piękna plaża, spektakularny klifowy brzeg i drewniane molo do spacerów. Miejscem kąpielowych wycieczek są też Babie Doły; plaża jest tu częściowo kamienista. Wysoki, klifowy brzeg jest punktem startowym dla paralotniarzy.

Gdynia to także masowe imprezy, na które przyjeżdżają koncertować światowe sławy. Co roku organizowany jest Open'er Festival - w tej chwili nie tylko już najbardziej rozpoznawalny i najpopularniejszy festiwal muzyczny w Polsce, ale także jeden z najlepszych w całej Europie. Warto też wybrać się na Ladies's Jazz Festival.

Zobacz także: Gdańsk, Atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić?

Gdynia: zabytki militarne i średniowiecze

Atrakcją Gdyni jest również kościół p.w. św. Michała Archanioła, średniowieczny obiekt z barokową wieżą, stojący w najstarszej dzielnicy miasta, Oksywiu. Na tablicach na murach kościoła upamiętniono okręty Marynarki Wojennej, zatopione w czasie II wojny światowej. W Oksywiu można też zwiedzić modernistyczny kompleks dawnego Dowództwa Floty, dawne koszary i port wojenny.

Gdynia: atrakcje dla dzieci

Obowiązkowym punktem wycieczek dla dzieci jest gdyńskie Centrum Nauki Experyment. Można tu poznawać prawa przyrody, przeprowadzając eksperymenty; przeżyć symulację trzęsienia ziemi, tworzyć wiry wodne, sprawdzić, jak działają ludzkie zmysły i zobaczyć, jak będzie się wyglądać za 30 lat.

Dzieci i zainteresowani dorośli mogą się też wybrać do Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji  oraz Muzeum Marynarki Wojennej, w którym można podziwiać eksponaty w plenerze.

Zobacz także: Mierzeja Wiślana. Plaże ciągle dzikie

Gdynia: atrakcje architektoniczne

Jedną z atrakcji Gdyni jest architektura. Najbardziej typowym stylem jest modernizm - Gdynia powstawała w szczycie jego świetności, w okresie międzywojennym. Wielbiciele architektury koniecznie powinni wybrać się na długi spacer na Kamienną Górę, dzielnicę zabudowaną pięknymi willami z lat 20 i 30 XX wieku. Część to właśnie modernistyczne budynki, nieco wcześniejsze utrzymane są w stylach neorenesansowym i neobarokowym. Dzielnica w całości objęta jest ochroną konserwatorską. Na Kamiennej Górze jest też punkt widokowy.

Wielbiciele nowoczesnej architektury na dużą skalę, chętnie obejrzą efektowny gdyński apartamentowiec Sea Towers (przy Skwerze Kościuszki); wyższa wieża ma 38 kondygnacji, niższa - 29. Warto zobaczyć go dla ciekawej architektury; można też wynająć w nim apartament.

Więcej o: