Kazimierz Dolny: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Kazimierz Dolny to jeden z ulubionych turystycznych kierunków Polaków. Piękna miejscowość z klasycystycznym rynkiem, ruinami zamku i możliwością przeprawy promowej. Jakie atrakcje warto jeszcze zobaczyć w Kazimierzu?

Kazimierz Dolny to stara, piękna architektura, wyjątkowe widoki i spokojna atmosfera. Co warto tutaj zwiedzić?

Kazimierz Dolny: atrakcje, które warto zobaczyć

Kazimierz Dolny jest nieduży, a większość atrakcji znajduje się blisko siebie. Obowiązkowym punktem jest rynek otoczony urokliwymi kamienicami, ze stojącą pośrodku studnią. Najciekawsze budynki to kamienice Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem z wyjątkowo bogato zdobionymi, dekoracyjnymi fasadami. Zwiedzając uliczki Kazimierza trzeba też koniecznie przejść się do kościoła farnego pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, warto też zobaczyć XVIII-wieczną synagogę z zegarem słonecznym.

Zobacz także: Polska. Sandomierz - miasto legend

Kazimierz Dolny: zamek, baszta i wycieczki po Wiśle

Dłuższy spacer to wizyta w ruinach gotycko-renesansowego zamku na wzgórzu. Najstarsze zabudowania powstały tu na przełomie XIII i XIV wieku; Górny Zamek to wysoka wieża obronna - Baszta, nazywana też Wieżą Łokietka, poniżej znajduje się główny zamek otoczony wapiennymi murami. Całość dostępna jest dla zwiedzających, wstęp po kupieniu biletu. Obok Zamku znajduje się Góra Trzech Krzyży, na której zgodnie z nazwą stoją krzyże, ustawione po epidemiach w XVIII wieku.

Jedną z największych atrakcji Kazimierza są wycieczki po Wiśle - łodziami lub statkami. Można też wynająć bryczkę, rower lub samochód terenowy, a zimą jeździć tutaj na biegówkach. W Kazimierzu powstały też coraz popularniejsze parki linowe, są również kręgielnie.

Kazimierz Dolny: atrakcje poza miastem

Wokół Kazimierza rozciągają się wzgórza i wąwozy lessowe - spacer po nich będzie prawdziwą przyjemnością. Które miejsca szczególnie warto zobaczyć? Najciekawsze i najpopularniejsze to Korzeniowy Dół, pełen splątanych korzeni drzew, wąwóz Plebanka, przy którym zobaczymy krzyż upamiętniający jedną z epidemii, oraz wąwóz Granicznik przy koło kamieniołomu, z efektowną Piorunową Skałą.

Po wąwozach wokół Kazimierza można krążyć, nie oddalając się zanadto od miasta, można też wybrać się na dłuższą wycieczkę - np. do wzgórza zamkowego i kamieniołomu w Bochotnicy. Warto też zobaczyć dawną wieś rybacką Mięćmierz ze wzgórzem Albrechtówka, z którego roztacza się piękny widok na Wisłę. Wyruszając w dół Wisły, będziemy mogli zobaczyć zabytkowe spichlerze - kiedyś stało ich tutaj 60, do dziś przetrwało tylko kilkanaście.

Zobacz także: Mniej znana Polska na weekend. Siedem pięknych miejsc, do których dojedziesz samochodem

Więcej o: