Hel: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Hel leży na samym koniuszku Mierzei Helskiej i jest pełen atrakcji dla turystów. Jakie atrakcje można zobaczyć w Helu?

Największą i bezdyskusyjną atrakcją Helu są szerokie piaszczyste plaże i morze, otaczające miejscowość z trzech stron. Mieszają się tu spokojniejsze i cieplejsze wody Zatoki Gdańskiej i chłodniejszymi wodami Bałtyku, więc coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy fal, jak i spokojnej ciepłej wody. To raj nie tylko dla osób spragnionych morskich kąpieli, ale też fanów kite surfingu i wind surfingu - w Helu są zarówno szkoły, jak i wypożyczalnie sprzętu.

Hel: fokarium, czyli atrakcja nie tylko dla dzieci

Wielką atrakcją Helu stała się też Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego - od wielu lat naukowcy pracują tu nad ochroną foki szarej, starając się, żeby ten gatunek mógł znowu żyć i rozmnażać się w naturze. Efektem ubocznym tych starań jest fokarium w Helu - nowoczesny ośrodek, w którym można oglądać pływające w dużym zbiorniku foki szare. Najlepiej wybrać się tu w porze karmienia fok, co połączone jest z pokazami i zabawami, ale trzeba wtedy liczyć się z dużymi tłumami.

Zobacz także: Polska plaża nudystów - Chałupy

Hel: zobacz deptak, muzea i Szlak Militarny

Hel jest niedużym, ładnym miasteczkiem, zabudowanym głównie starymi, niewielkimi domami - szczególnie dekoracyjna jest ulica Wiejska. W Helu można zwiedzić zabytkową Latarnię Morską (otwarta w sezonie), Muzeum Rybołówstwa w dawnym ewangelickim kościele i Muzeum Obrony Wybrzeża, które zlokalizowane jest w obiektach powojskowych - w wieży sterowania ogniem i stanowisku artyleryjskim baterii Schleswig-Holstein. W Helu funkcjonowała do niedawna baza morska floty wojennej, a większość terenów nie była dostępna dla zwiedzających. Dziś atrakcją jest Szlak Militarny na Helu, ze stanowiskami ogniowymi i betonowymi schronami.

Hel: atrakcje na piechotę, rowerem i kolejką

Wokół Helu jest dużo miejsca na spacery - ścieżki prowadzą między wydmami (na większość z nich nie można jednak wchodzić, bo są objęte ochroną), przez sosnowy las. Można wybrać się rowerem (w Helu jest wypożyczalnia rowerów) do Juraty albo i do kolejnych miejscowości na Mierzei, choć trzeba pamiętać, że w niektórych miejscach ścieżka rowerowa jest trudna do przejechania. Warto też przejechać się Helską Kolejką Wąskotorową. To nie tylko przyjemność z samej przejażdżki - na trwającej niecałą godzinę wycieczce można też zobaczyć kilka powojskowych ciekawych obiektów i Muzeum Kolei.

Z portu w Helu kursuje regularnie tramwaj wodny, który kursuje między Mierzeją a Gdynią - w sezonie warto wcześniej kupić bilety.

Więcej o: