Jezioro Genewskie - musisz się tam wybrać!

Jezioro Genewskie to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Turystów zachwyca nie tylko jego niezwykła przyroda, ale także ciekawa architektura nadbrzeżnych miejscowości. Znajduje się tu m.in. słynny zamek Chillon - jedna z najlepiej zachowanych budowli średniowiecza.

Jezioro Genewskie - przyrodniczy skarb

Jezioro Genewskie (Lac Leman, Genfersee lub Lac de Geneve) mimo że znajduje się na terenie Francji i Szwajcarii, kojarzone jest głównie z tym drugim krajem. Jezioro Genewskie pełni tam rolę miniatury morza. To wręcz szwajcarska duma narodowa!

Jezioro wyróżnia przede wszystkim przejrzysta, ciemnoniebieska woda. Posiada specyficzny kształt - ze zdjęć satelitarnych przypomina półksiężyc. Mają tam miejsce także zjawiska sejszy, czyli zaburzenia poziomu wód.

Bajkowe krajobrazy znad jeziora są bardzo egzotyczne - majestatyczne średniowieczne zamki na tle pięknego jeziora nie są dla nas codziennym widokiem. Od niektórych zdjęć z tamtych rejonów trudno oderwać wzrok!

Największe jezioro w Europie Zachodniej

Jezioro Genewskie ma opinię najbardziej błękitnego jeziora w Szwajcarii. Na wschód od niego znajdują się Alpy Berneńskie. Błękitna woda w połączeniu z ośnieżonymi górami tworzy jedyny w swoim rodzaju krajobraz.

Wielkość jeziora wynosi 581, 4 km kwadratowe. To daje mu pozycję największego jeziora w Europie Zachodniej. Najważniejsze miejscowości w tamtych rejonach to Genewa, Nyon i Lozanna. Znajdują się w nich liczne ośrodki turystyczne, sportowe i uzdrowiska.

Jezioro często zajmuje czołowe pozycje w rankingach na najpiękniejsze miejsca świata. Wokół niego rozwinęła się niezwykła przyroda, a w nadbrzeżnych miejscowościach panują doskonałe warunki do wypoczynku. Nie dziwi więc fakt, że miejsce to przyciąga tłumy turystów z całego świata. Zachwycił się nim sam Adam Mickiewicz - właśnie te tereny natchnęły go do stworzenia Liryków lozańskich.

Zamek Chillon

Słynny Zamek Chillon to jedna z największych atrakcji w tamtych rejonach Europy. Budowla jest doskonałym punktem widokowym. Podobnie jak samo Jezioro Genewskie, zamek robi ogromne wrażenie na turystach.

Została zbudowana jeszcze w XII wieku przez biskupów z Sion. Ulokowana jest 3 km od szwajcarskiej miejscowości Montreux. Warto wiedzieć, że to jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie.

Budowla znajduje się na skalistym cyplu, który wrzyna się w Jezioro Genewskie po jego wschodniej stronie. Z zewnętrznej strony przypomina warownię. Jednak już za murami wygląda raczej jak elegancka rezydencja wypoczynkową. W trakcie planowania podróży nad jezioro warto wziąć to miejsce pod uwagę!

Zobacz także:

Majorka - Atrakcje: co warto zobaczyć i zwiedzić?

5 niesamowitych miejsc w Hiszpanii. Są jak ze snu, ale istnieją naprawdę!

Więcej o: