Mniej znana Polska na weekend. Siedem pięknych miejsc, do których dojedziesz samochodem

Jesteście gotowi na odkrywane niezwykłych miejsc Polski? Na spotkanie z bizonami, partyjkę golfa, koncert w parku czy przejażdżkę konną? Wasze Porsche zawiedzie Was tam bezpiecznie i szybko. A więc w drogę!

Kurozwęki: wśród bizonów

Jeśli marzycie o niezwykłej przygodzie, wsiadajcie w Porsche i jedźcie do Kurozwęk (woj. świętokrzyskie). Czeka tam na Was pałac ze swymi tajemnicami, a także najprawdziwsze safari z bizonami.

Nazwa miejscowości według legendy wywodzi się od koguta. Jego głośne pianie, czyli kur dźwięki, pozwoliło odnaleźć się drużynie książęcej, zagubionej podczas polowania w okolicznych puszczach. Bo też dzisiejszy pałac był kiedyś zamkiem rycerskim. Wybudowano go około 2. połowy XIV wieku, był jednym z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Miejscowa tradycja uznaje, że założycielem Kurozwęk jest czeski rycerz Poraj Sławnikowic, brat „naszego” św. Wojciecha. Zamek wiele razy był przebudowywany, aż wreszcie stał się pałacem. W latach 90. XX w. wraz z otaczającymi go gruntami powrócił do prawowitych właścicieli – rodu Popielów herbu Sulina (właściciel pałacu najmłodszy z rodu, mieszka na terenie rezydencji, ale w zabudowaniach gospodarczych).

Zamek w KurozwękachZamek w Kurozwękach Zamek w Kurozwękach/Shutterstock

Pałac można zwiedzać. Udostępniona jest sala balowa, salony, taras widokowy, krużganki i kaplica. Odważni mogą zejść do lochów i piwnic. Jeszcze większe emocje budzi kraina najprawdziwszych bizonów! Potężne zwierzęta trafiły do Kurozwęk w 2000 roku. Dobrze im tu, bo każdego roku wiosną można zobaczyć malutkie bizonięta. A już prawdziwą atrakcją jest „safari bizon”, czyli wycieczka wozem wjeżdżającym na łąki pomiędzy bizony. To zresztą nie jedyne zwierzęta w pałacowym gospodarstwie – są jeszcze lamy, osły, króliki, szopy, świętojańskie owieczki, strusie, kozy, świnki wietnamskie, dziki, kucyki oraz różne gatunki ptactwa.

Nie musicie obawiać się o swój samochód – na terenie jest parking. A jeśli będziecie bardzo zmęczeni, możecie pozostać w pałacu na noc. Czekają komfortowe pokoje w dawnej wieży bramnej, na poddaszu i w oficynie. Bardzo to wszystko wytworne.
Jeśli zaś chcecie odpocząć w krainie szczęśliwości, ruszajcie do Arkadii. Wasze Porsche zawiezie Was tam w kilka chwil.

Wojanów: perła w koronie

Niedaleko Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie) znajduje się bajkowy pałac w Wojanowie. Jego historia sięga XIII wieku, ale o prawdziwej świetności można mówić, gdy jego właścicielką została najmłodsza córka króla Prus, Luiza. Fryderyk Wilhelm III podarował jej pałac, folwark oraz ogromny park w 1839 roku. Ród ten był właścicielem Wojanowa do 1908 roku. W czasie II wojny w pałacu przebywali przymusowi robotnicy z fabryki papieru w Dąbrowicy. Drugi oddech pałac złapał w 2005 roku. Po odbudowie (przez lata był tu PGR) Pałac Wojanów zmienił się w hotel, restaurację i ośrodek ze SPA. Rezydencję otacza 16-hektarowy park z odtworzonymi historycznymi ścieżkami i promenadami spacerowymi. Wojanów jest dziś bez wątpienia perłą w koronie popularnej dolnośląskiej Doliny Pałaców i Ogrodów.

Pałac Wojanów/ Fot. CC BY-SA 3.0 PL/ Kriskros/ Wikimedia CommonsPałac Wojanów/ Fot. CC BY-SA 3.0 PL/ Kriskros/ Wikimedia Commons Pałac Wojanów/ Fot. CC BY-SA 3.0 PL/ Kriskros/ Wikimedia Commons

Arkadia: piknik nad stawem

Arkadia to mityczna kraina szczęśliwości. Nasza Arkadia znajduje się koło Łowicza (woj. łódzkie). To romantyczny park założony w XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłową, żonę właściciela pobliskiego pałacu w Nieborowie. Czegóż tutaj nie ma! Jest akwedukt rzymski zbudowany nad rzeczką , jest i Przybytek Arcykapłana, w którego ściany wmurowano ok. 200 fragmentów nieistniejącego już zamku w Łowiczu. Warto w nim poszukać płaskorzeźby Nadzieja karmiąca Chimerę. Pod nią zaś są dwa rzygacze w kształcie lwich głów. Są w Arkadii dwa Domki: Murgrabiego z wieżą i łukiem, i Gotycki zwany także Przybytkiem Nieszczęścia i Melancholii. W tym drugim mieszkał syn księżnej Heleny, Michał Gedeona, generał napoleoński i jeden z dowódców powstania listopadowego. Wejścia do Świątyni Diany nad stawem pilnuje sfinks i lew. A że wszystkie pawilony są w ruinie? Taka była moda, to nie ząb czasu je tknął, bo Arkadia zachowała się w prawie niezmienionym stanie od chwili powstania. Wielka to rzadkość w naszym kraju, tym bardziej warta wycieczki. Czy wiecie, że Arkadii można wejść z psem? Ale to nie wszystko! Można też urządzić piknik na trawie!

Arkadia / NieborówArkadia / Nieborów Fot. Shutterstock

Po leniwym odpoczynku na łonie natury, czas wypoczynek aktywny. Co powiecie na przejażdżkę konną?

Racot: galop w parku

Bywali tu m.in. Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski i Józef Wybicki. Pałac w Racocie (woj. wielkopolskie) zaprojektowany przez Dominika Merliniego od początku był miejscem spotkań inteligencji. To tu utworzono jedną z pierwszych w Polsce scen dworskich, a na której sztuki wystawiali Józef Wybicki oraz Wojciech Bogusławski. W roku 1919 na mocy zapisów w Traktacie Wersalskim, dobra racockie stały się własnością Skarbu Państwa Polskiego. W 1921 roku pałac zyskał rangę Rezydencji Prezydentów Rzeczypospolitej. Odpoczywali tu prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Teraz w pałacu Jabłonowskich możecie i Wy przenocować. Zostawcie swoje Porsche i choć na chwilę zamieńcie konie mechaniczne na te jak najbardziej prawdziwe. W Racocie bowiem działa bardzo utytułowana stadnina koni. Racockie wierzchowce znane są bowiem na niemal całym świecie, a historia miejscowego Zakładu Chowu Koni sięga roku 1925. W ośrodku jest krytą ujeżdżalnia, maneż i hipodrom. Można też jeździć po terenach parkowych. Nie umiecie jeździć? Możecie wziąć kilka lekcji. Stadnina prowadzi zajęcia dla początkujących (dorosłych i dzieci) oraz treningi doskonalące umiejętności.

Lidzbark Warmiński: kąpiel w termach

Tym razem jedziemy na Warmię. W sercu regionu, w zakolach Łyny i Symsarny leży cel naszej dzisiejszej wyprawy – Lidzbark. Czy wiecie, że w otaczających miasto wzgórzach wytyczono trasy narciarskie? Nad Lidzbarkiem góruje zamek biskupów. Wzniesiono go w XIV wieku. Potężna budowla składa się z zamku właściwego i podzamcza, na którym stoi pałac biskupa Grabowskiego (to ten, który odnalazł w zamkowym księgozbiorze rękopis kroniki Galla Anonima), a od kilku lat także luksusowy hotel. Zamek w Lidzbarku jest najlepiej zachowaną budowlą na ziemiach byłego państwa zakonnego, choć nigdy nie znalazł się we władaniu Krzyżaków. Kwadratowy dziedziniec otaczają dwukondygnacyjne krużganki, przypominające wawelskie. Na zamku bywał Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki, Napoleon Bonaparte i wielu innych znamienitych gości. wielu innych. Od stycznia tego roku Lidzbark ma nową atrakcję – termy wykorzystujące naturalne źródła wody termalnej. Jest to jedyny taki obiekt w północnej Polsce. Imponuje nowoczesną architekturą i atrakcjami. Jest m.in. basen z wodospadem , zewnętrzna Dzika Rzeka i zjeżdżalnia multimedialna z efektami świetlnymi i akustycznymi. Są też baseny: witalny, solankowy, źródlany, hipertermiczny i cały kompleks spa. Znakomite miejsce na wypoczynek.

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku WarmińskimZamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim fot. Romek (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Łańcut: koncert pod drzewami

Po wodnych igraszkach na Warmii przenosimy się do Polski południowo-wschodniej. Odwiedzamy Łańcut (woj. podkarpackie). Miasto kojarzy się z muzyką klasyczną, wielkimi rodami magnackimi i wspaniałym zamkiem. Najwięcej dla świetności Łańcuta uczynili Lubomirscy. Gdy kupili posiadłość w 1629 roku, nie szczędzili pieniędzy na remont. Przebudowa zamku trwała aż 12 lat, ale powstała pałacowa rezydencja słynąca w całej Europie. Ostatni właściciel posiadłości , Alfred Lubomirski, opuścił dobra łańcuckie w lipcu 1944 roku. Dziś w zamku mieści się muzeum wnętrz, w którym czas jakby się zatrzymał. Wędrując po korytarzach rezydencji, zaglądając do pokojów państwa, ich salonów, sypialni i łazienek, mamy wrażenie, że Lubomirscy wciąż tu są, wyszli tylko na chwilę do sąsiedniego skrzydła. A może poszli zamówić dla nas powóz? Wszak w Łańcucie znajduje się największa w Polsce kolekcja pojazdów! Zespół pałacowy otacza stary park w stylu angielskim. Znajduje się w nim niezwykły pawilon – storczykarnia. Wśród wielu roślin, kwitną tu katleje historyczne - pochodzące jeszcze z czasów Romana Potockiego, wielkiego miłośnika tych niezwykłych kwiatów. Od 1961 roku w Łańcucie odbywają się muzyczne festiwale. Muzyką rozbrzmiewa nie tylko sala balowa w zamku, ale też park, gdzie mają miejsce koncerty plenerowe.

Zamek w ŁańcucieZamek w Łańcucie fot. istock

Rajszew: jak trafić do dołka?

A może partyjkę golfa? Jedziemy w takim razie do Rajszewa (woj. mazowieckie). To tu w 1992 roku zostało otwarto pierwsze pole golfowe w powojennej Polsce. Klub był gospodarzem finałowego turnieju zawodowej ligi golfa PGA Polska Pro Tour, a także wielokrotnie gości uczestników turniejów mistrzostw Polski. Od wielu lat plasuje się w czołówce 100 najlepszych pól golfowych w Europie. Kompleks znajduje się w dorzeczu Wisły, w samym sercu Parku Narodowego Ławice Kiełpińskie. Na polu rosną liczące ponad 150 lat wierzby płaczące oraz dęby. Na terenie jest 12 jezior i stawów, o łącznej powierzchni 20 tys. mkw. Do gier wykorzystuje się m.in. 18-dołkowe pole klasy mistrzowskiej, uznane przez wielu za jedno najbardziej wymagających pól golfowych w Europie. Aby uzyskać na nim dobry wynik, zdaniem graczy nie wystarczą tylko umiejętności, ale kluczowy jest dobór odpowiedniej strategii.