Jezioro Nyskie - doskonałe na wakacyjny urlop

Nysa to miasto przyciągające turystów. Dzięki niezwykłym zabytkom sakralnym została okrzyknięta nawet ?Śląskim Rzymem?. Największą atrakcją tego rejonu jest jednak Jezioro Nyskie. Poznaj jego historię i dowiedz się, dlaczego warto wybrać się tam na urlop.

Jak powstało Jezioro Nyskie?

Nysa Kłodzka jest lewobrzeżnym dopływem Odry. To na niej na początku lat 70. został zbudowany zbiornik retencyjny, dzisiaj powszechnie znany jako Jezioro Nyskie. Jak wskazuje nazwa, jezioro znajduje się w sąsiedztwie miasta Nysa.

Zbiorniki retencyjne to sztuczne zbiorniki wodne, które tworzą się jako efekt zatamowania wód rzecznych przez zaporę wodną. Do ich najważniejszych zadań należą m.in. magazynowanie wody na potrzeby ludności i przemysłu, ochrona przed powodziami oraz wykorzystanie energii wodnej.

Aby móc stworzyć kolejny zbiornik retencyjny, w 1971 roku zalano wyznaczony obszar gminy Nysa. Mimo że większość tych terenów zajmował las, konieczne było także wysiedlenie kilku wsi.

Zbiornik tworzy ogromny 20-metorwy wał, który jest w stanie pomieścić około 2 tys. metrów sześciennych. Całkowita powierzchnia jeziora wynosi 20 km kwadratowych. Jego głębokość waha się od 5 do 15 metrów.

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca na świecie - TOP 6

Jezioro Nyskie - raj dla turystów

Jeśli spędzamy czas w województwie opolskim, warto się wybrać w to miejsce. Mimo że południowo-zachodnia Polska nie kojarzy się nam raczej z jeziorami, to jedna z największych atrakcji tego regionu, od lat oblegana przez turystów.

Północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty, dzięki czemu panują tam doskonałe warunki do kąpieli i plażowania. Towarzyszyć nam przy tym będą piękne widoki na Góry Złote, Bardzkie i Opawskie. Dodatkowo to miejsce może pochwalić się atrakcyjną bazą gastronomiczną i hotelową.

Jednak musimy pamiętać o tym, że w okresie letnim tamtejsze plaże są zazwyczaj zatłoczone. Jeśli nie odpowiada nam taki klimat, powinniśmy odwiedzić to miejsce w innym okresie.

Zobacz także: Co spakować na wakacje i wyjazd?

Najważniejsze atrakcje

Jezioro Nyskie to dobra lokalizacja na wakacyjny urlop nad wodą. Możemy tam liczyć na czystą plażę, strzeżone kąpieliska, a także doskonałe warunki do uprawiania licznych sportów wodnych. Po jeziorze kursuje specjalny statek, który zabiera turystów na krajoznawcze rejsy.

To także atrakcyjne miejsce dla wielbicieli wędkowania - możemy tu złowić szczupaki, okonie, płocie, sandacze i leszcze.

Jeśli przebywamy w tych rejonach dłuższy czas, możemy odwiedzić także znajdujące się w okolicach Nysy Jezioro Otmuchowskie.

Więcej o: