Jezioro Rożnowskie - turystyczny skarb Małopolski

Jeśli przebywamy w Małopolsce warto poznać jedną z największych atrakcji tego rejonu, czyli Jezioro Rożnowskie. Ten ulokowany około 12 km od Nowego Sącza zbiornik zaporowy od lat przyciąga tłumy turystów. Dowiedz się, dlaczego to miejsce cieszy się taką popularnością.

Jak powstało Jezioro Rożnowskie?

Jezioro Rożnowskie to od lat jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Małopolsce. Położone w powiecie nowosądeckim, na terenie Pogórza Rożnowskiego. Powstało przez zbudowaną na rzece Dunajec zaporę, dlatego mówi się o nim, że jest zbiornikiem zaporowym. Jego długość wynosi około 22 km, a maksymalna głębokość waha się od 30 do 35 m. Został uruchomiony w 1941 roku.

Czystość wody w jeziorze jest coraz lepsza, dzięki uruchomionej kilka lat temu w Nowym Sączu oczyszczalni ścieków.

Zobacz także: Jeziora Plitwickie - chorwacki skarb natury

Skarb Małopolski

Jeśli planujemy zwiedzanie Małopolski, to miejsce może znacznie uatrakcyjnić naszą wycieczkę. Ten otoczony stromymi wzgórzami zbiornik wielu z nas może przypaść do gustu.

W porównaniu do "złotego okresu" jeziora, współcześnie jest ono trochę zapomniane. Obecnie jeziora kojarzą się głównie z Mazurami, Suwalszczyzną i Pomorzem. Jednak w Latach 70. i 80. jezioro Rożnowskie było wielkim turystycznym hitem, Polacy odwiedzali to miejsce masowo. I mimo że obecnie nie jest aż tak popularne, warto się tam wybrać, aby poczuć tamtejszy niezwykły klimat.

Jezioro Rożnowskie ulokowane jest w okolicy znanych miejscowości turystycznych - to m.in. Znamirowice, Tęgoborze, Gródek nad Dunajcem, Bartkowa. Znajdziemy w nich dogodne miejsca noclegowe oraz odpowiednie warunki do uprawiania sportów wodnych.

Zobacz także: wakacje w górach - 10 pomysłów na 2016

Jezioro Rożnowskie - atrakcje

To jedno z najciekawszych jezior na południu Polski otoczone jest stromymi, zalesionymi brzegami. Atrakcyjności dodaje mu także rozwinięta linia brzegowa.

Jeśli wybieramy się tam latem, musimy pamiętać, że w weekendy jezioro jest oblężone przez turystów. W ciągu tygodnia możemy jednak liczyć na mniejsze tłumy.

To małopolskie jezioro jest doskonałym miejscem do wypoczynku. Możemy w tym miejscu liczyć nie tylko na przepiękne krajobrazy - znajdują się tu liczne plaże, ścieżki spacerowe i rowerowe. Goście mogą uprawiać windsurfing, żeglarstwo, sporty motorowodne, wędkarstwo, chodzić na spacery. Każdy znajdzie jakąś rozrywkę dla siebie!

Kąpiel jest możliwa w bardzo wielu miejscach nad jeziorem. Jednak jeśli wybieramy się tam głównie w tym celu, w szczególności poleca się piaszczystą plażę w Gródku nad Dunajcem.

Więcej o: