Kreta: Atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić?

Kreta to największa grecka wyspa na Morzu Śródziemnym. Jest nie tylko piękna, ale także niezwykle interesująca. Turystom kojarzy się jednak głównie z plażą i relaksem. Jeśli chcemy urozmaicić nasz wyjazd, powinniśmy poznać najciekawsze atrakcje tego miejsca. Dowiedz się, co warto zobaczyć na Krecie.

Kreta: atrakcje - Heraklion (Iraklion)

Heraklion to najważniejsze miasto na wyspie. Warto odwiedzić je dla licznych zabytków i muzeów.

Jednym z najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie miasta jest Muzeum Archeologiczne, które zawiera wiele cennych pamiątek po czasach starożytnych. Znajduje się tu m.in. Dysk z Fajstos (1650-1600 p.n.e.), Pierścień Króla Minosa (1500-1400 p.n.e.) oraz Bogini z wężami (1700-1450 p.n.e.).

Inne miejsca, które powinniśmy wziąć pod uwagę w planie wycieczki po mieście to:

- Rocca al Mare, czyli słynna forteca z czasów średniowiecza;

- Fontanna Morosini z XVII wieku, której ozdobę stanowią motywy z mitologii greckiej;

- Muzeum Ikon;

- Muzeum Historyczne.

Kreta: atrakcje - Cretaquarium

Cretaaquarium to akwarium publiczne w pobliżu miejscowości Gournes. Znajduje się zaledwie 15 km od Heraklionu - warto więc wybrać się tam jeśli przebywamy akurat w tym mieście.

To doskonała rozrywka dla turystów w każdym wieku. Znajduje się tam obecnie aż 250 gatunków stworzeń morskich. Miejsce daje możliwość obserwacji m.in. rekinów, meduz, żółwi morskich, langust i krabów, które znamy tylko ze zdjęć i obrazków.

W środku akwarium jest trochę zimno, wybierając się w to miejsce musimy więc pamiętać o odpowiednim ubiorze.

Zobacz także: Jeziora Plitwickie - chorwacki cud natury

Kreta: atrakcje - Knossos

Knossos to obowiązkowy punkt programu w trakcie wycieczki na Kretę. Ten słynny zabytek kultury minojskiej jest obecnie jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na wyspie. Nie powinno to nikogo dziwić. W końcu tamtejszy pałac to podobno siedziba króla Minosa, w którym został uwięziony Minotaur.

Na miejscu istnieje możliwość wynajmu przewodnika. Taka opcja jest zazwyczaj polecana turystom, którzy są tu po raz pierwszy, gdyż łatwo się tu pogubić. Zaleca się także wycieczki w godzinach porannych. Dzięki takiemu rozwiązaniu być może uda nam się uniknąć tłumów.

Kreta: atrakcje - Jaksinia Dikte

Jaskina Dikte to jedna z kilku tysięcy grot tego typu na wyspie z ciekawą szatą naciekową. Jednak przez szczególne związki ze światem mitologicznym, jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. To w tej jaskini podobno urodził się sam Zeus!

Dikte znajduje się w północnej części Płaskowyżu Lasithi. Aby się do niej dostać trzeba pokonać strome schody, co nie każdemu turyście się spodoba. Wybierając się w to miejsce musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze - w jaskini przez cały rok jest chłodno i wilgotno.

Kreta: atrakcje - Milla

To jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Krecie. Jest małą osadą wiejską, oddaloną od cywilizacji. Możemy tu odpocząć jeśli zmęczyły nas na przykład hałaśliwe plaże.

Trudno uwierzyć trochę w to, że po II wojnie światowej Milla została całkowicie zniszczona i przez długi okres nikt się tym miejscem nie interesował. Odrestaurowali ją dopiero w latach 80. tutejsi artyści.

Więcej o: