Gdzie na grzyby? Propozycje miejsc dla grzybiarzy w Polsce

W grzybobraniu najważniejszy jest wybór dobrego miejsca. Bez tego nie pomogą ani nasz entuzjazm, ani wytrwałość. Gdzie warto wybrać się na grzyby? Poznaj kilka propozycji z różnych rejonów Polski.

Gdzie na grzyby?

Każdy deszcz jest powodem do radości dla fanów grzybobrania. Po dużych opadach w polskich lasach zazwyczaj możemy spodziewać się wysypu grzybów. Zwłaszcza od połowy lata, gdyż wtedy zaczyna się sezon grzybowy.

Zbieranie grzybów lubimy nie tylko ze względów kulinarnych. Często to duża przyjemność, która przynosi satysfakcję i staje się prawdziwą pasją. Zajęcie to nie traci na popularności - w polskich lasach zwykle roi się od poszukiwaczy grzybów. Co istotne, w przeciwieństwie do niektórych państw, za taką rozrywkę nie musimy płacić.

Wielu doświadczonych grzybiarzy z wiadomych przyczyn zachowuje najlepsze miejsca w tajemnicy. A w grzybobraniu właśnie ta kwestia odgrywa kluczową rolę. Bez tego nie pomoże ani nasz entuzjazm, ani wytrwałość. Gdzie więc warto wybrać się na grzyby? Poznaj kilka polskich miejscowości, które cieszą się popularnością wśród amatorów grzybobrania.

Gdzie na grzyby - mazowieckie

Mazowieckie lasy mają opinię suchych, dlatego nie wszyscy grzybiarze są w stanie je polecić. Jednak istnieje kilka miejsc, które raczej nas nie rozczarują. To okolice Grodziska Mazowieckiego, Wyszkowa i Ostrołęki. Z kolei w pobliżu Warszawy - Otwock, Falenica i Nadarzyn. W samej stolicy poleca się także Las Kabacki oraz okolice Starego Bemowa.

Gdzie na grzyby - łódzkie

Województwo łódzkie jest bardzo lubianym rejonem wśród doświadczonych grzybiarzy. Wybór tego miejsca na grzybobranie nie powinien być więc rozczarowujący. Poleca się przede wszystkim odwiedzenie okolic Bełchatowa, Józefowa, Lasów Swędowskich oraz Lasów Grotnickich.

Gdzie na grzyby - małopolskie

Małopolska nie jest szczególnie często polecana jako najlepszy rejon na grzybobranie w Polsce. Jednak istnieje kilka miejscowości, które nie powinny być dla grzybiarzy rozczarowujące. Poleca się przede wszystkim okolice Zakopanego i Wadowic. Z kolei w pobliżu Krakowa warto odwiedzić Dolinę Będkowską, Myślenice i Zabierzów.

Gdzie na grzyby - podlaskie

Podlasie jest jednym z ulubionych rejonów polskich grzybiarzy. Bliżej Białegostoku na udane zbiory możemy liczyć w okolicach Hajnówki, Zabłudowa i Zambrowa. Dużą popularnością cieszy się także wieś Waliły koło Gródka.

Szczególnym miejscem w województwie podlaskim jest Suwalszczyzna. Dla amatorów grzybobrania szczególnie polecane są okolice Augustowa, Rutki Tartak i Bakałarzewa.

Idzie wysyp grzybów, ale gdzie? Najlepsze miejsca dla grzybiarzy 2015

Dokąd na jesienny wyjazd? Grzyby, zwiedzanie, tanie latanie z bagażem podręcznym i przymiarki do nart

Więcej o: