Przed 1992 r. to miasteczko na Dolnym Śląsku tętniło życiem. Dziś jest kompletnie wymarłe. Co tu się stało?

Oglądając te zdjęcia, można odnieść wrażenie, że jest to ukraińska miejscowość Prypeć. Zniszczone budynki, porozrzucane strony z rosyjskich gazet i ani jednej żywej duszy...

Pstrąże to wieś położona pod Bolesławcem w województwie dolnośląskim. Jej początki sięgają XIV wieku, jednak dopiero na początku XX wieku nastąpił jej gwałtowny rozwój. Wtedy to rozpoczęła się przebudowa wsi dla potrzeb armii niemieckiej. Zbudowano koszary, stajnie i doprowadzono połączenie kolejowe z Leszna Górnego (woj. lubuskie). W 1945 r. miejscowość zajęły wojska radzieckie. Od tego czasu stała się niemal niedostępna dla Polaków. Jednak jeszcze przed 1992 r. miasteczko tętniło życiem.

Sytuacja zmieniła się w 1994 r., kiedy to wieś przejęła polska administracja. Sklepy i szkoły zamknięto, a mieszkańcy opuścili swoje mieszkania.

Czarnobyl 30 lat później. W podziemiach szpitala znaleźli stroje strażaków. Promieniowanie? "Brakuje skali" [PREMIERA]

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Dziś miejscowość leży na poligonie wojskowym i często jest miejscem ćwiczeń dla żołnierzy. Na miejsce, wraz z trójką znajomych, udała się Marta, autorka bloga PełnąParą.com. Oto ich relacja:

Na miejscu przywitała nas deszczowa i mglista aura, jakby celowo przystosowując się do mrocznego klimatu miejsca. Nie mieliśmy pewności co nas czeka Chodziliśmy więc na palcach, wsłuchując się w każdy szmer i mając oczy dookoła głowy Weszliśmy do pierwszego z opuszczonych bloków, szukając śladów dawnego życia. Dało się je odczuć za każdym razem, gdy natrafialiśmy na jakieś przedmioty, porzucone w pośpiechu przez radzieckich mieszkańców. Ubrania, gazety, zabawki Większość budynków była w opłakanym stanie, toteż staraliśmy się wybierać, te najbardziej stabilne, z w miarę zachowanym sufitem i ścianami.

Naszą uwagę przykuły także piwnice. W ich mrocznych zakamarkach walały się stare meble, gazety i zabawki Na terenie osiedla oprócz bloków mieszkalnych i domów oficerskich, znajdowała się także szkoła i przedszkole.

Pstrąże, woj. dolnośląskiePstrąże, woj. dolnośląskie fot. Pełną Parą (pelnapara.com)

Każdy niezidentyfikowany szelest i dźwięk oddalonego o kilometry silnika, sprawiały, że momentalnie skakała nam adrenalina, a zmysły zaczynały się wyostrzać. Ostatecznie wygonił nas stamtąd nieco stłumiony głos syreny Pierwsza myśl jaka przyszła nam do głowy, to że wojsko zwołuje ćwiczenia, jednak jak można się domyśleć, w trakcie ich trwania teren obstawiany jest przez żandarmerię Jakie wrażenia? Może i Prypeć to nie jest, jednak wielu ludzi nie wie, że mamy w Polsce takie miejsca, a z pewnością można tu odczuć klimat minionych lat Spowite ciszą budynki i porozrzucane przedmioty, należące do dawnych mieszkańców, przypominają, że jeszcze dwadzieścia parę lat temu w Pstrążu toczyło się normalne życie. A w 1992 roku dzieci radzieckich żołnierzy ostatni raz jadły tutaj poranną owsiankę

PstrążePstrąże Pstrąże, fot. Google Maps

W 2016 roku rozpoczęła się rozbiórka budynków po garnizonie radzieckim. Prace zostały zakończone w 2017 roku.

Więcej na stronie PełnąParą.com oraz w serwisie Facebook tutaj.

POLECAMY: Czarnobyl 30 lat później. W podziemiach szpitala znaleźli stroje strażaków. Promieniowanie? "Brakuje skali">>

Więcej o: