Przed 1992 r. to miasteczko na Dolnym Śląsku tętniło życiem. Dziś jest kompletnie wymarłe. Co tu się stało?

Oglądając te zdjęcia, można odnieść wrażenie, że jest to ukraińska miejscowość Prypeć. Zniszczone budynki, porozrzucane strony z rosyjskich gazet i ani jednej żywej duszy...

Pstrąże to wieś położona pod Bolesławcem w województwie dolnośląskim. Jej początki sięgają XIV wieku, jednak dopiero na początku XX wieku nastąpił jej gwałtowny rozwój. Wtedy to rozpoczęła się przebudowa wsi dla potrzeb armii niemieckiej. Zbudowano koszary, stajnie i doprowadzono połączenie kolejowe z Leszna Górnego (woj. lubuskie). W 1945 r. miejscowość zajęły wojska radzieckie. Od tego czasu stała się niemal niedostępna dla Polaków. Jednak jeszcze przed 1992 r. miasteczko tętniło życiem.

Sytuacja zmieniła się w 1994 r., kiedy to wieś przejęła polska administracja. Sklepy i szkoły zamknięto, a mieszkańcy opuścili swoje mieszkania.

Czarnobyl 30 lat później. W podziemiach szpitala znaleźli stroje strażaków. Promieniowanie? "Brakuje skali" [PREMIERA]

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Dziś miejscowość leży na poligonie wojskowym i często jest miejscem ćwiczeń dla żołnierzy. Na miejsce, wraz z trójką znajomych, udała się Marta, autorka bloga PełnąParą.com. Oto ich relacja:

Na miejscu przywitała nas deszczowa i mglista aura, jakby celowo przystosowując się do mrocznego klimatu miejsca. Nie mieliśmy pewności co nas czeka Chodziliśmy więc na palcach, wsłuchując się w każdy szmer i mając oczy dookoła głowy Weszliśmy do pierwszego z opuszczonych bloków, szukając śladów dawnego życia. Dało się je odczuć za każdym razem, gdy natrafialiśmy na jakieś przedmioty, porzucone w pośpiechu przez radzieckich mieszkańców. Ubrania, gazety, zabawki Większość budynków była w opłakanym stanie, toteż staraliśmy się wybierać, te najbardziej stabilne, z w miarę zachowanym sufitem i ścianami.

Naszą uwagę przykuły także piwnice. W ich mrocznych zakamarkach walały się stare meble, gazety i zabawki Na terenie osiedla oprócz bloków mieszkalnych i domów oficerskich, znajdowała się także szkoła i przedszkole.

Pstrąże, woj. dolnośląskiePstrąże, woj. dolnośląskie fot. Pełną Parą (pelnapara.com)

Każdy niezidentyfikowany szelest i dźwięk oddalonego o kilometry silnika, sprawiały, że momentalnie skakała nam adrenalina, a zmysły zaczynały się wyostrzać. Ostatecznie wygonił nas stamtąd nieco stłumiony głos syreny Pierwsza myśl jaka przyszła nam do głowy, to że wojsko zwołuje ćwiczenia, jednak jak można się domyśleć, w trakcie ich trwania teren obstawiany jest przez żandarmerię Jakie wrażenia? Może i Prypeć to nie jest, jednak wielu ludzi nie wie, że mamy w Polsce takie miejsca, a z pewnością można tu odczuć klimat minionych lat Spowite ciszą budynki i porozrzucane przedmioty, należące do dawnych mieszkańców, przypominają, że jeszcze dwadzieścia parę lat temu w Pstrążu toczyło się normalne życie. A w 1992 roku dzieci radzieckich żołnierzy ostatni raz jadły tutaj poranną owsiankę

PstrążePstrąże Pstrąże, fot. Google Maps

W 2016 roku rozpoczęła się rozbiórka budynków po garnizonie radzieckim. Prace zostały zakończone w 2017 roku.

Więcej na stronie PełnąParą.com oraz w serwisie Facebook tutaj.

POLECAMY: Czarnobyl 30 lat później. W podziemiach szpitala znaleźli stroje strażaków. Promieniowanie? "Brakuje skali">>

Komentarze (151)
Przed 1992 r. to miasteczko na Dolnym Śląsku tętniło życiem. Dziś jest kompletnie wymarłe. Co tu się stało?
Zaloguj się
 • prawdziwyklecha

  Oceniono 344 razy 122

  Tak będzie wyglądała Polska po czterech latach rządów PiS półgłówków i ekonomicznych dyletantów.

 • horatio_valor

  Oceniono 191 razy 119

  > "...że jest to ukraiński Prypeć. "

  TEN Prypeć?! Ludzie! Jakie granice analfabetyzmu jeszcze przekroczycie?!

 • pinto

  Oceniono 102 razy 86

  "Przed 1992 r. to miasteczko na Dolnym Śląsku tętniło życiem."
  "Pstrąże to wieś położona pod Bolesławcem w województwie dolnośląskim."
  Od kiedy wieś to miasteczko? Geniusze dziennikarstwa.

 • rubiales

  Oceniono 73 razy 63

  mogl byc fajny artykul, ale nawet tekst na blog sciagneli z wikipedii:
  pl.wikipedia.org/wiki/Pstrąże

 • cameel.m

  Oceniono 63 razy 61

  Serio chcielibyście mieszkać na obrzeżach czynnego, największego w Polsce (37 tys. ha) poligonu artyleryjskiego ?

 • yosemitesam

  Oceniono 64 razy 42

  Widziałem od środka budynki opuszczone przez Ruskich, w Legnicy. Wymiecione wszyściutko co tylko dało się wymontować: drzwi z ościeżnicami, okna z ramami, parapety, umywalki, muszle klozetowe, płytki, grzejniki, instalacje wod-kan, elektryka - zostały goluteńkie ściany, gdzieniegdzie na podłodze jakieś kupki śmieci.

 • bej-01

  Oceniono 56 razy 42

  Dziwi mnie to ciągłe zdziwienie ,że opuszczonego przez armię radziecką garnizonu nie umiano zagospodarować i zamienić w normalnie funkcjonujące miasto ; takich miejsc jest więcej, choćby Kłomino (dawniejszy Gródek) koło Bornego Sulinowa. Dzisiaj jest to kompletna ruina.
  Jeszcze jedna rzecz ; często pisze się o takich miejscach np o Bornem miasto , którego X lat nie było na mapie , a nie było bo nie było miasta (ani niemieckiego ani rosyjskiego) tylko garnizon wojskowy...

 • kryweg

  Oceniono 44 razy 24

  W ogóle nie mogę zrozumieć dlaczego te budynki nie zostały natychmiast wyremontowane i zasiedlone. Przecież tyle rodzin i samotnych osób nie ma mieszkania. Czemu dopuszczono do zniszczenia tak ogromnego majątku i kto jest temu winien ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX