Chorwacja to nie tylko morze i plaża. Siedem rzeczy, których nie wiedzieliście o tym raju nad Adriatykiem

Polacy od wielu lat chętnie odwiedzają Chorwację. To jeden z tych kierunków, gdzie stosunek ceny do jakości jest bardzo korzystny. Przygotowaliśmy siedem ciekawostek o kraju morza, pysznej kuchni i przepięknych krajobrazów.

1.Gra o Tron nad Adriatykiem. Popularny serial ,,Gra o tron" kręcony był między innymi w Chorwacji. W produkcji dostrzec można miejsca takie jak wyspa Hvar, Park Narodowy Krka, miasta Split, Szybenik czy Dubrownik. Ostatnie z nich pełniło rolę Królewskiej Przystani. Serial rozsławił Chorwację, do której zaczęli przyjeżdżać fani produkcji.

2. Najmniejsze miasto na świecie. W Istrii, położone jest miasto Hum, które określane jest przez jego mieszkańców mianem najmniejszego miasta świata. Mieszka w nim jedynie 14 osób. Bramę witającą gości zdobi napis "Hum, najmanji grad na svijetu", czyli najmniejsze miasto na świecie, choć w rzeczywistości miejscowość ma status gminy wiejskiej.

Hum/ Fot. ShutterstockHum/ Fot. Shutterstock Hum/ Fot. Shutterstock

3. Chorwacki krawat. Niezbędny element stroju mężczyzny, jako pierwsi na świecie nosili właśnie Chorwaci. Krawat wywodzi się z narodowego stroju tego kraju. W starożytności przypominał on raczej wiązaną pod szyją długą, barwną chustę. W XVII wieku zaczął przypominać znane nam dziś krawaty, a noszenie tego dodatku stało się popularne również w innych krajach.

4. Dalmatyńczyki z Chorwacji. Charakterystyczna rasa psów, rozsławiona dzięki produkcji Disneya, pochodzi z Chorwacji. Dalmatyńczyki były dawniej wykorzystywane w Dalmacji jako psy gończe, a później obronne. W XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, a dziś psy w czarne łatki zna cały świat.

5. Drapieżna waluta. Nazwa chorwackiej waluty, czyli kuna, w języku polskim ma identyczne znaczenie. Wywodzi się ona z okresu średniowiecza, kiedy to w Chorwacji luksusowe skóry kun wykorzystywano w handlu jako jednostkę wartości. Właśnie dlatego nazwa ta stała się synonimem pieniądza.

Kuna/ Fot. ShutterstockKuna/ Fot. Shutterstock Kuna/ Fot. Shutterstock

6. Narodowy kwiat. Irys uznawany jest za narodowy kwiat Chorwacji. Jednym z gatunków tej rośliny jest irys dalmatyński. Kwiat ten wyróżnia się pastelowo-niebieskimi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi z szerokim białym pasem.

7. Niebo w chorwackim Zadarze zachwya wielu. Alfred Hitchcock powiedział kiedyś: "Zadar ma na najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie". Wypowiedź słynnego reżysera z 1964 roku rozsławiła to chorwackie miasto.

Zachód słońca w Zadarze/ Fot. ShutterstockZachód słońca w Zadarze/ Fot. Shutterstock Zachód słońca w Zadarze/ Fot. Shutterstock