Jak w ciągu 100 lat zmieniły się Chiny? Stare i współczesne zdjęcia [PORÓWNANIE]

Chiny gwałtownie rozwijają się już od kilkudziesięciu lat. Ogrom zmian doskonale widać na tych fotografiach. Miejsca, w których kiedyś były pola i lasy zmieniły się w dzielnice pełne drapaczy chmur.

Za projektem "Time Traveling in China" stoi fotograf Dheera Venkatraman. Zebrał on zdjęcia Chin, które wykonane zostały blisko 100 lat temu i postanowił zrobić nowe, współczesne. Stare zdjęcia znalazł w archiwalnych albumach. Autorzy wielu z nich są nieznani.

Fotograf dokładnie wybierał kadry. Nowe zdjęcia starał się wykonywać o tej samej porze dnia co autorzy dawnych fotografii. Dzięki temu, fotografowane obiekty były podobnie oświetlone. Celowa była również rezygnacja z kolorowych zdjęć.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Efekt jest imponujący. Zestawione fotografie pozwalają przenieść się w czasie. Na zdjęciach dostrzec można jak wielka zmiana nastąpiła w krajobrazie Chin. Pola i lasy zmieniły się w dzielnice z wieżowcami, a wiejskie uliczki w szerokie aleje. 

POLECAMY: Zastanawiasz się, czy jechać do Wietnamu? Ten film pomoże ci podjąć decyzję>>

 

Komentarze (63)
Jak w ciągu 100 lat zmieniły się Chiny? Stare i współczesne zdjęcia [PORÓWNANIE]
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 66 razy 36

  Tak wygląda w praktyce prawdziwy kapitalizm i mądre zarządzanie. Chińczycy zaczynali od montowni, a teraz są właścicielami swoich biznesów i wykupują cały świat.

  nie - nie zrobili tego za pomocą 500 plus - było odwrotnie - kto nie pracuje ten nie je.

 • dante_waw

  Oceniono 29 razy 17

  Zerznij art z boredpanda zrob slajdy wez wierszowke - jestes dziennikarzem

 • zdzisiek66

  Oceniono 13 razy 13

  Też mi sensacja. W Chnach wystarczy 10 lat, a nie 100, żeby jakieś miejsce zmieniło się nie do poznania.

 • Piotr C

  Oceniono 22 razy 8

  Przeciez na wiekszosci zdjec sprzed lat jest ladniej. Ze nastwiali blokowisk i wiezowcow, to ma znaczyc, ze jest lepiej? I tak zyja jak w niewoli. Zobaczcie sobie najpierw liste serwerow www zablokowanych w Chinach. A potem pojedzcie zobaczyc, jak zyja tam ludzie. Porozmawiajcie z Chinczykami, ktorzy z Chin wyjechali. A potem napiszcie opinie na ten temat.

 • jot-23

  Oceniono 9 razy 7

  powinni tez podac sklad powietrza, teraz i 100 lat temu

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 7

  Ogrom zmian to widać w jednym z licznych Muzeów rzeki Jangcy (niestety nie pamiętam miejscowości), gdzie namalowana jest ogromna historyczna panorama z zaznaczonym czerwoną linią poziomem rzeki po oddaniu Wielkiej Zapory.

  Widać tam, że na terenie sztucznego zbiornika znalazło się m.in. KILKANAŚCIE miast mających POWYŻEJ 150 tys. ludności, które przeniesiono wyżej, a resztę zrównano z ziemią i zatopiono. Dla nas Europejczyków, to po prostu nie do uwierzenia.

 • mazzini890

  Oceniono 9 razy 5

  Postęp oczywisty, ale z szacunkiem dla chińskiej kultury, 80% dzisiejszego sukcesu to efekt przeniesienia tam produkcji z Zachodu i nieskrępowanego otwarcia tamtejszych rynków.Gdyby Zachód , nawet udzielając Dalekiemu Wschodowi"wsparcia", jak udzielił po 1945, stosował taktykę pilnowania swojego, jak Chiny dzisiaj, to inaczej by to wyglądało.

 • q1188

  Oceniono 6 razy 4

  Na zdjęciach z lewej widać jak wyglądał kapitalizm,
  po prawej Chiny socjalistyczne.
  U nas podobnie, zdjęcia z lat 30-tych pokazują okropny
  obraz Polski.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 18 razy 2

  Tyle się zmieniło w Chinach, nawet tak proste rzeczy że chiński robotnik już dawno nie pracuje za "miskę ryżu. Odwrotnie proporcjonalnie do wyrobnika z Bangladeszu Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX