Pomalowali ściany 50 budynków, aby stworzyć gigantyczny mural [ZDJĘCIA]

Kolorowy mural powstał w ubogiej dzielnicy Manshiyat Naser w Kairze. W całości zobaczyć można go tylko z jednego miejsca.

Mural ma zwracać uwagę na problem uprzedzeń i stereotypów. Mieszkańcy dzielnicy, w której powstał od dziesięcioleci zajmują się zbieraniem odpadów z bogatszych i lepiej rozwiniętych części Kairu. Z tego powodu często określani są oni mianem "śmieciarzy". Społeczność dzielnicy rozwinęła bowiem swój własny system segregowania i przetwarzania odpadów. Śmieciowy biznes z jednej strony daje im skromny zarobek i pozwala żyć, a z drugiej marginalizuje ich od reszty społeczeństwa.

Z alienacją dzielnicy postanowił zmierzyć się artysta el Seed. W ramach projektu "Percepcja" postanowił on wymalować ogromny mural, który w całości jest widoczny tylko z jednego miejsca.

Mural pojawił się na ścianach 50 budynków. Na jednych zajmuje całą powierzchnię elewacji, na innych pojawił się zaledwie jego skrawek. Efekt można podziwiać ze wzgórza Mukattam. Tylko stamtąd widać, jak poszczególne elementy muralu układają się w całość.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Na powstałym malowidle można przeczytać słowa świętego Atanazego z Aleksandrii, biskupa koptyjskiego z III wieku. W tłumaczeniu na język polski brzmią: "każdy kto chce zobaczyć światło słońca musi najpierw otrzeć swoje oczy".

Budynki przed malowaniemBudynki przed malowaniem Tak wcześniej wyglądały budynki (fot. OUAHID BERREHOUMA)

El Seed swój mural określił mianem "mieszanki kaligrafii i graffiti". Kolorowa sztuka ulicy została tutaj zestawiona ze starą, arabską sztuką kaligrafii. Wcześniej artysta murale wykonywał na ulicach Nowego Jorku, Melbourne, Tunisu i Paryża.

POLECAMY: Choć za wspinanie się po Schodach Haiku na Hawajach grozi mandat, widok zapiera dech w piersiach>>

 

Więcej o: