Niemieckie skrzydła nad Polską

Już w niedzielę tanie niemieckie linie lotnicze Germanwings uruchomią połączenie między Warszawą a Kolonią

Samoloty Germanwings będą latały na tej trasie cztery razy w tygodniu - poinformował Hans Joachim Schottes, wiceprezes tanich linii lotniczych Germanwings,.

Najtańszy bilet na wszystkich trasach europejskich kosztuje na tych liniach 19 euro w jedną stronę. Ponad 10 proc. miejsc na wszystkie loty jest sprzedawanych po tej cenie. Bilet jest tym tańszy, im wcześniej kupiony. Schottes ocenia, że średnia cena biletu z Warszawy do Kolonii wyniesie ok. 60 euro w jedną stronę. W cenach są zawarte opłaty lotniskowe oraz podatek.

Schottes powiedział, że niskie ceny biletów są możliwe dzięki skróceniu pobytu samolotu na ziemi oraz dzięki sprzedaży biletów przez internet. W tej formie Germanwings sprzedaje ponad 90 proc. biletów.

Obecnie w Polsce działa jeden tani przewoźnik - Air Polonia, który sprzedaje najtańsze bilety po 55,55 złotych w jedną stronę, bez podatku i opłat lotniskowych. Air Polonia lata w Polsce oraz za granicę, 30 marca mają się zacząć loty z Warszawy do Paryża. Jeszcze w tym roku Air Polonii ma przybyć konkurencja. Wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Czesław Mikrut powiedział w środę w Sejmie, że dwie takie linie złożyły wnioski o zezwolenie na przewóz pasażerów. Dodał, że rozpoczęciem działalności na rynku lotniczym zainteresowanych jest jeszcze kolejnych dwóch przewoźników.

- Jeśli chodzi o przewoźnika polskiego, to Air Polonia już funkcjonuje, a Silesian i Globus złożyły wniosek, jednak ze względu na brak podstawowych dokumentów wnioski te pozostają nierozpatrzone - powiedział Mikrut.

O swoich zamiarach uruchomienia połączeń z Polską informowały węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air. Zamierzają one uruchomić stałe połączenia z lotniska w podkrakowskich Balicach. Wejścia na polski rynek w bieżącym roku nie wykluczają także linie lotnicze Ryanair.

Kup szybko tani bilet

Jeśli chcesz latać tanio, już dziś powinieneś rezerwować bilet

W internetowej przeglądarce wpisuję hasło "low cost airline" i zaczynam niskobudżetową podróż, którą zaplanowałem między 9 a 23 lipca.

Warszawa - Berlin - Londyn - Barcelona

9 lipca - wsiadam w Warszawie w pociąg do Berlina (bilet w obie strony 340 zł). Mam czas na przechadzkę, bo mój easyJet do Londynu startuje nazajutrz - 220 zł w obie strony. Na miasto poświęcam cztery dni, a 14 lipca z lotniska Londyn Stansted lecę liniami Ryanair do Barcelony, a właściwie ok. 100 km na północny wschód do przepięknej Girony - koszt 287 zł. W Katalonii spędzam tydzień. 20 lipca wieczorem jestem znów w Londynie, a 22 lipca rano mam powrotny samolot do Berlina.

Całkowity koszt podróżowania - 847 zł, w tym przeloty - 507 zł.

Warszawa - Praga - Londyn - Rzym

Pociąg na trasie Warszawa - Praga - Warszawa kosztuje 326 zł. W stolicy Czech zjawiam się 9 lipca wieczorem. Miasto ma świetne połączenia z Londynem, nazajutrz rano lecę liniami bmibaby. Ląduję na Gatwick. Koszt - 353 zł. Trzy dni włóczęgi po mieście i 13 lipca za 367 zł lecę easyJetem do Rzymu. Wieczne miasto, morze i plaże. Po tygodniu 20 lipca jestem znów w Londynie. Dzień później - lot do Pragi, gdzie spędzam trzy dni.

Koszt podróży - 1046 zł, w tym przeloty - 720 zł.