Gdańsk: Atrakcje - co warto zobaczyć? 5 propozycji

Gdańsk posiada niezwykły klimat, który stale przysparza mu wielbicieli. Miasto przepełnione jest atrakcjami, które warto poznać nie tylko ze względów estetycznych, ale także historycznych. Dlatego nawet krótki wyjazd na weekend może okazać się bardzo ciekawym doświadczeniem. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Gdańsku.

Gdańsk: Atrakcje - ulica Długa

Długa to chyba najbardziej znana ulica w Gdańsku. W trakcie wizyty w mieście, nie wypada wręcz jej nie zwiedzić. Kafejki, antykwariaty, odrestaurowane kamienice tworzą niepowtarzalny klimat, który trudno znaleźć gdzie indziej.

Na Długiej znajduje się Fontanna Neptuna - jeden z najbardziej znanych symboli miasta. To najchętniej obfotografowywane  miejsce w Gdańsku. O każdej porze roku można natknąć się tu na kolejki turystów, którzy chcą mieć zdjęcie na tle słynnej fontanny. Sama rzeźba szczególne wrażenie robi nocą, gdy jest podświetlona.

Kolejną atrakcją ulicy Długiej jest Dwór Artusa. To okazały gmach, który w przeszłości był znanym ośrodkiem życia towarzyskiego. Co ciekawe, nazwa budynku pochodzi od średniowiecznego Króla Artura. W Polsce, zgodnie z panującą w Europie modą, powstało kilka takich dworów, z czego ten gdański był najsławniejszy. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk.

Jak tam dotrzeć?

- SKM, tramwaj 3 z Gdańska Głównego; przystanek docelowy: Gdańsk Śródmieście p. I

- SKM, tramwaj 6 z Gdańska Wrzesz; przystanek docelowy: Gdańsk Śródmieście p. I

- SKM, tramwaje: 6, 11 z Gdańska Oliwy; przystanek docelowy: Brama Wyżynna 02

Gdańsk: Atrakcje - Plaża Jelitkowo

Plaża, która idealnie nadaje się na długie spacery. Możemy nią dojść aż do samego Sopotu! Jest czysta i bezpieczna, nie ma tam gwałtownych zmian głębokości. Latem plaża Jelitkowo jest trochę mniej zatłoczona niż inne popularne plaże w Trójmieście.

Jak tam dotrzeć?

- Tramwaje 2, 8, 9 z Gdańska Głównego

- Autobus 227 z Gdańska Wrzeszcza

- Tramwaj 91 i autobus 143 z Gdańska Oliwy

Gdańsk: Atrakcje - Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe Gdańsku znane jest przede wszystkim z posiadania w swojej stałej ekspozycji słynnego "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga. Oprócz tego muzeum warto odwiedzić także dla czasowych wystaw, na których często pojawiają się światowe arcydzieła.

Lokalizacja: Toruńska 1, Gdańsk

Jak tam dotrzeć?

- SKM, tramwaj 3 z Gdańska Głównego; przystanek docelowy: Gdańsk Śródmieście p.I

- SKM, tramwaj 12 (następnie przesiadka na tramwaj 3) z Gdańska Wrzesz; przystanek docelowy: Gdańsk Śródmieście p.I

- SKM z Gdańska Oliwa; przystanek docelowy: Gdańsk Śródmieście p.I

Gdańsk: Atrakcje - Długie Pobrzeże

To znany gdański deptak wzdłuż Motławy. Znajdziemy tam liczne kafejki, restauracje, a także sklepy z pamiątkami (m.in. z biżuterią wykonaną z bursztynów). Tu także znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Gdańska, czyli zabytkowy Żuraw. To dawny dźwig portowy miasta, który jest najstarszą tego typu budowlą w Europie. Można zwiedzać go w środku.

Jak tam się dostać?

- tramwaje 8 i 9, SKM, autobus 100 z Gdańska Głównego; przystanek docelowy Żabki Kruk 01

Gdańsk: Atrakcje - Oliwa Park

To chyba najbardziej romantyczny zakątek Gdańska - idealny na randki i spacery. Wśród atrakcji miejsca znajdują się m.in. szklarnia z roślinami tropikalnymi, ogród w stylu francuskim, oczka wodne, wodospad. Co ciekawe, znajduje się tu także Dział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego (lokalizacja: dawny Pałac Opatów).

Jak się tam dostać?

- SKM, tramwaje 11 i 12 z Dworca Głównego

Co spakować na wakacje i wyjazd? Poznaj 4 rady

Sinica w wodzie: informacje dla turystów nad Bałtykiem i nad jeziorami

Więcej o: