Zbudowali go dla pieszych i rowerzystów: fenomenalny tunel w Holandii!

W Amsterdamie otwarto nowy tunel wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Jedną jego stronę ozdobiono ceramicznymi płytkami nawiązującymi do związku Holandii z morzem. Druga strona symbolizuje nowoczesne oblicze kraju. Całość może stać się nową atrakcją turystyczną.

Przejście Cuyperspassage otwarto na największej w Holandii stacji kolejowej Amsterdam Centraal, z której każdego dnia korzysta ponad 150 tysięcy pasażerów. Tunel połączył centrum miasta z terenami położonymi nad rzeką IJ.

W sumie przeprawa ma 110 metrów długości, 10 metrów szerokości i trzy metry wysokości. Zaprojektowano ją tak, aby wyraźnie wyróżnić część, z której korzystać mogą piesi od części dla cyklistów.

Wejście do strefy dla pieszych jest odrobinę wyższe. Dodatkowo ta część ozdobiona została 80 tysiącami ceramicznych płytek, które razem tworzą ogromne dzieło sztuki. Zaprojektowała je projektantka Irma Boom. Powstały obraz przedstawia flotę na wzburzonym morzu. Całość inspirowana jest twórczością holenderskiego artysty Cornelisa Boumeestera, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku i zasłynął jako malarz płytek.

Nowy tunel w AmsterdamieNowy tunel w Amsterdamie fot. Jannes Linders

Miejsce dla rowerzystów jest ciemniejsze. W tej części podłoże pokryto asfaltem, który absorbuje hałas, a ściany ozdobiono płytami z surowego betonu. Dodatkowo chodnik od jezdni oddzielono świetlną linią, stworzoną z lamp typu led.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Powstały tunel ma znaczenie symboliczne. Jest łącznikiem pomiędzy tłumnie odwiedzaną przez turystów historyczną częścią Amsterdamu oraz nowoczesną dzielnicą miasta.

POLECAMY: Potrafią poruszać się same: hipnotyzujące rzeźby amerykańskiego artysty>>

Jak oceniasz nowy tunel w Amsterdamie?
Komentarze (70)
Zbudowali go dla pieszych i rowerzystów: fenomenalny tunel w Holandii!
Zaloguj się
 • marych

  Oceniono 205 razy 165

  U nas łysi patrioci wjeżdżaliby swoimi golfami, a kafelki zasprajowali by Polską walczącą, sfastykami i logami legii

 • cest.l.a.vie

  Oceniono 152 razy 112

  Wegetarianie i cykliści ... teraz nie mają władzy ...
  Nasz tunel byłby tylko dla ludzi, w kształcie kadłuba TU, na ścianach byłyby martyrologiczne sceny autorstwa Dowgiałły i Koziełło-Wolskiego, wisiałyby relikwie, itp, więc uważajcie o co prosicie.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 97 razy 63

  Warszawie postawią dwadzieścia pomników pieerdoly kaczyńskiego i siedem krzyży

 • b.szrama

  Oceniono 81 razy 51

  Jakiekolwiek przedsiewziecie chcecie otworzyc w Polsce - Holendrzy juz to mieli. Trzeba tylko nauczyc sie grzecznosci i zapytac jak sie to robi. Wyjdzie o wiele latwiej i taniej niz bolszewii PiSuarowej pomysly.

 • 4ted

  Oceniono 29 razy 23

  A tunel PKP na dworcu we Wrocławiu jak był zakazany dla rowerzystów tak jest nadal. Już nawet nie mówię o jego wyglądzie i remoncie, niechby ogarnęli ruch rowerów.

 • kiloamper

  Oceniono 25 razy 5

  Wszystko super, ale ja nadal uważam, że pod ziemię powinny się chować samochody, a nie piesi czy rowerzyści. Miasto i widoki powinny być dla nich, dla tramwajów, autobusów, reszta pod ziemię - nie zagracać miast

 • hiszpan25

  Oceniono 8 razy 4

  wow! ale odkrycie! zaraz zaraz... w Hamburgu jest taki tunel pod Laba od ponad 100 lat! en.wikipedia.org/wiki/Elbe_Tunnel_(1911)
  co ciekawe po obu stronach ma windy pozwalajace wjechac/wyjechac nawet samochodem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX