Zbudowali go dla pieszych i rowerzystów: fenomenalny tunel w Holandii!

W Amsterdamie otwarto nowy tunel wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Jedną jego stronę ozdobiono ceramicznymi płytkami nawiązującymi do związku Holandii z morzem. Druga strona symbolizuje nowoczesne oblicze kraju. Całość może stać się nową atrakcją turystyczną.

Przejście Cuyperspassage otwarto na największej w Holandii stacji kolejowej Amsterdam Centraal, z której każdego dnia korzysta ponad 150 tysięcy pasażerów. Tunel połączył centrum miasta z terenami położonymi nad rzeką IJ.

W sumie przeprawa ma 110 metrów długości, 10 metrów szerokości i trzy metry wysokości. Zaprojektowano ją tak, aby wyraźnie wyróżnić część, z której korzystać mogą piesi od części dla cyklistów.

Wejście do strefy dla pieszych jest odrobinę wyższe. Dodatkowo ta część ozdobiona została 80 tysiącami ceramicznych płytek, które razem tworzą ogromne dzieło sztuki. Zaprojektowała je projektantka Irma Boom. Powstały obraz przedstawia flotę na wzburzonym morzu. Całość inspirowana jest twórczością holenderskiego artysty Cornelisa Boumeestera, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku i zasłynął jako malarz płytek.

Nowy tunel w AmsterdamieNowy tunel w Amsterdamie fot. Jannes Linders

Miejsce dla rowerzystów jest ciemniejsze. W tej części podłoże pokryto asfaltem, który absorbuje hałas, a ściany ozdobiono płytami z surowego betonu. Dodatkowo chodnik od jezdni oddzielono świetlną linią, stworzoną z lamp typu led.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Powstały tunel ma znaczenie symboliczne. Jest łącznikiem pomiędzy tłumnie odwiedzaną przez turystów historyczną częścią Amsterdamu oraz nowoczesną dzielnicą miasta.

POLECAMY: Potrafią poruszać się same: hipnotyzujące rzeźby amerykańskiego artysty>>

Jak oceniasz nowy tunel w Amsterdamie?
Więcej o: