Minus 55 stopni i dwa miesiące ciemności: tak wygląda życie w najzimniejszym, tak dużym mieście na świecie

Norylsk to miasto położone w północnej części Rosji, 300 kilometrów na północ od koła polarnego. Mimo że panujące tu warunki są często ekstremalnie trudne, swoje życie z tym miastem związało ponad 170 tysięcy ludzi.

Życie tutaj potrafi płatać figle. Zimą dzień trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, a słońce szybko chowa się za horyzontem. Wszędzie czuć okropny dym z pobliskiej kopalni, która mieszkańcom daje pracę, ale jednocześnie sprawia, że ci szybciej umierają. Do odległego miasta dotarła fotograf Elena Chernyshova, która na zdjęciach pokazała codzienność żyjących tam Rosjan.

Norylsk to najzimniejsze, tak duże miasto na świecie. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi tutaj zaledwie minus 10 stopni Celsjusza. Zimą bywają dni, kiedy termometry pokazują nawet minus 55 stopni. Norylsk jest również największym miastem wysuniętym najdalej na północ i jednym z trzech, które znajdują się na obszarze panowania wiecznej zmarzliny. Jego położenie sprawia, że dni są tutaj wyjątkowo krótkie, a słońce często wyłania się zza horyzontu tylko na kilkadziesiąt minut.

ZOBACZ ZDJĘCIA NAJZIMNIEJSZEGO MIASTA>>

Może zainteresuje cię też: W tym mieście żyje 200 osób i wszyscy mieszkają w... jednym bloku. To "miasto pod jednym dachem"

Na świecie jest też wiele innych miejsc, w których panuje przejmujący mróz. Tak jest chociażby we wsi Ojmiakon, gdzie temperatura spada nawet do minus 60 stopni C. Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: