Tak wyglądał Hongkong w latach 50. Trudno uwierzyć, ale te zdjęcia zrobił nastolatek

Czarno-białe zdjęcia Hongkongu powstały w latach 50. minionego wieku. Wykonał je nastoletni wówczas fotograf Ho Fan. Przez kilkadziesiąt lat zdjęcia te leżały w archiwum twórcy. Światło dzienne ujrzały dopiero kilka lat temu.

Współcześnie Hongkong kojarzy się z gęstym lasem wieżowców. Miasto w połowie minionego wieku wyglądało jednak zupełnie inaczej. Widać to doskonale na zdjęciach wykonanych przez Ho Fana. Nastoletni wówczas fotograf opuścił rodzinny Szanghaj i przyjechał do Hongkongu w 1949 r. Uzbrojony w aparat Rolleiflex odkrywał miasto na własną rękę. Na jego zdjęciach zobaczyć można codzienność mieszkających tam ludzi. Ho zafascynowany był mnogością ulicznych targowisk i mknącymi rikszami.

Hongkong wywarł na nim ogromne wrażenie, ponieważ jako teren należący wtedy do Wielkiej Brytanii  stał u progu dynamicznego rozwoju gospodarczego. Miasto ówcześnie stwarzało wiele możliwości i było uznawane nawet za pomost kulturalny między Chinami a zachodnim światem.

Zdjęcia Hongkongu z lat 50. są częścią książki 'A Hong Kong Memoir'Zdjęcia Hongkongu z lat 50. są częścią książki "A Hong Kong Memoir" fot. Fan Ho Photography courtesy of Modernbook

Ho Fan fotografią zawodowo zajmuje się od 1956 r. Od tego czasu zdobył już blisko 280 międzynarodowych nagród. Jego zdjęcia Hongkongu są częścią projektu "A Hong Kong Memoir". W publikacji ukazały się niepublikowane wcześniej zdjęcia, które leżały kilkadziesiąt lat w archiwach ich twórcy.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

POLECAMY: Chcesz jechać do Wietnamu? Ten film pomoże ci podjąć decyzję>>

Więcej o: