Tak wyglądał Hongkong w latach 50. Trudno uwierzyć, ale te zdjęcia zrobił nastolatek

Czarno-białe zdjęcia Hongkongu powstały w latach 50. minionego wieku. Wykonał je nastoletni wówczas fotograf Ho Fan. Przez kilkadziesiąt lat zdjęcia te leżały w archiwum twórcy. Światło dzienne ujrzały dopiero kilka lat temu.

Współcześnie Hongkong kojarzy się z gęstym lasem wieżowców. Miasto w połowie minionego wieku wyglądało jednak zupełnie inaczej. Widać to doskonale na zdjęciach wykonanych przez Ho Fana. Nastoletni wówczas fotograf opuścił rodzinny Szanghaj i przyjechał do Hongkongu w 1949 r. Uzbrojony w aparat Rolleiflex odkrywał miasto na własną rękę. Na jego zdjęciach zobaczyć można codzienność mieszkających tam ludzi. Ho zafascynowany był mnogością ulicznych targowisk i mknącymi rikszami.

Hongkong wywarł na nim ogromne wrażenie, ponieważ jako teren należący wtedy do Wielkiej Brytanii  stał u progu dynamicznego rozwoju gospodarczego. Miasto ówcześnie stwarzało wiele możliwości i było uznawane nawet za pomost kulturalny między Chinami a zachodnim światem.

Zdjęcia Hongkongu z lat 50. są częścią książki Zdjęcia Hongkongu z lat 50. są częścią książki "A Hong Kong Memoir" fot. Fan Ho Photography courtesy of Modernbook

Ho Fan fotografią zawodowo zajmuje się od 1956 r. Od tego czasu zdobył już blisko 280 międzynarodowych nagród. Jego zdjęcia Hongkongu są częścią projektu "A Hong Kong Memoir". W publikacji ukazały się niepublikowane wcześniej zdjęcia, które leżały kilkadziesiąt lat w archiwach ich twórcy.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

POLECAMY: Chcesz jechać do Wietnamu? Ten film pomoże ci podjąć decyzję>>

Komentarze (41)
Tak wyglądał Hongkong w latach 50. Trudno uwierzyć, ale te zdjęcia zrobił nastolatek
Zaloguj się
 • darmowy1

  Oceniono 73 razy 65

  Świetne zdjęcia... wśród obecnej smartfonowej szmiry to prawdziwy rarytas.

 • abtmarketing

  Oceniono 67 razy 59

  Zdjecia fajne, ale nie da sie tego w ten sposob ogladac. Przy kazdej zmianie slajdu wjezdza od gory jakis pierd...ny baner z gowniana reklama jakiegos szajsu.

 • antoniferdynand

  Oceniono 44 razy 44

  Zdjęcie 9 (Private - z parą w oknie) i 14 (z kobietą opartą o ścianę) - mistrzostwo kompozycji zwłaszcza jak na ówczesny wiek autora, kulturę wschodu, itd. Takie zdjęcia zrobione 10-20 lat później w Paryżu czy Rzymie uchodziły za ikony...

 • aquanta

  Oceniono 25 razy 25

  Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje kadry.
  Chciałbym kiedyś robić takie zdjęcia.

 • komercyjny02

  Oceniono 15 razy 11

  Chińczykom z Chin Ludowych ('Mainland China') nigdy nie trzeba było wypisywać durnych haseł w rodzaju CHIŃCZYK POTRAFI!". Pomimo wieloletniej bariery informacyjnej, coś tam do nich docierało: że na Tajwanie rodacy-Chińczycy jednak potrafili, że w Hongkongu - także potrafili.
  Wystarczyło więc, że władza się choć trochę spragmatyzowała i przestała przeszkadzać - i mniej więcej od roku 1978 mieszkańcy Chin kontynentalnych zaczęli nadrabiać zapóźnienia. Cóż, lepiej później, niż wcale!
  Dziś można tylko jęknąć: o ile dalej byłaby obecna ChRL, gdyby nie 30 lat szaleństw tego zbrodniarza Mao. Chmmm, trzy dekady w plecy...

 • lukask73

  Oceniono 12 razy 4

  W nawiązaniu do tytułu z głównej, to liczba wieżowców nie świadczy o bogactwie miasta.

  Podobnie jak liczba samochodów, liczba pasów na ulicach i liczba korków na nich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX