Parlament Czarnogóry wydał zgodę na budowę luksusowego kurortu w ruinach dawnego obozu koncentracyjnego na wyspie Mamula. W salach, w których kiedyś torturowano więźniów, mają powstać liczne atrakcje dla najbogatszych. Goście kurortu będą mogli korzystać z liczącego pięć gwiazdek hotelu, spa, basenu, nocnego klubu i kasyna. Dotarcie do wyspy ma ułatwić specjalne lądowisko dla helikopterów oraz marina dla jachtów.
Ruinami na wyspie Mamula zainteresowała się szwajcarsko-egipska firma Orascom Development. Inwestor wydzierżawił od Czarnogóry wyspę, za co zapłaci 7,5 mln euro przez pierwsze 15 lat. W sumie umowa przewiduje dzierżawę terenu na 49 lat. Dodatkowo zyskać mają mieszkańcy leżących w pobliżu miejscowości. Budowa i obsługa luksusowego kurortu ma stworzyć 200 nowych miejsc pracy.
Mamula Island zmieni się w luksusowy kurort źródło: mamulaisland.com (wiz. Salt & Water)
Obóz koncentracyjny na wyspie Manula zmieni się w luksusowy kurort Obóz koncentracyjny na wyspie Manula zmieni się w luksusowy kurort
Plany dewelopera budzą jednak niepokój nie tylko mieszkańców regionu, ale przede wszystkim rodzin byłych więźniów obozu. Tych ostatnich starał się uspokoić inwestor, który zapewnia, że na wyspie powstanie muzeum oraz specjalna izba pamięci przypominająca smutną historię obiektu.
Odwiedzając oficjalną stronę inwestycji trudno jednak znaleźć jakikolwiek element, który nawiązywałby do tragicznych wydarzeń w tym miejscu. Zamiast tego, na wizualizacjach znalazł się dokładny plan podpowiadający, w których miejscach goście kurortu będą mogli znaleźć restaurację, nocny klub czy salkę dla VIP-ów.
Mamula Island zmieni się w luksusowy kurort źródło: mamulaisland.com (wiz. Salt & Water)
Mamula Island zmieni się w luksusowy kurort fot. Hons084 / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0
Maleńka wyspa Mamula znajduje się u brzegu Czarnogóry. W przeszłości należała do Wenecji. W połowie XIX w. generał armii austro-węgierskiej Lazar Mamula rozkazał wybudować na niej potężną twierdzę, która zajęła 90 proc. powierzchni całej wyspy. W czasie II wojny światowej, twierdza ta była wykorzystywana przez Włochów jako obóz koncentracyjny, który znany był z tortur i przemocy stosowanej wobec więźniów. Brakuje oficjalnych danych dotyczących liczby więźniów, ale według relacji świadków, zginęło tutaj około 130 osób.
ZOBACZ ZDJĘCIA I WIZUALIZACJE>>
Ówczesne realia próbował oddać serbski reżyser Velimir Stojanović. W 1959 r. nakręcił on film "Campo Mamula", nawiązujący do wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej: