Turbulencje w samolocie - skąd się biorą i czy są groźne?

Wzbudzają strach nawet u tych, którzy często latają, jak również u osób, które dopiero pierwszy raz mają wsiąść na pokład samolotu. Turbulencje, bo o nich mowa, pojawiają się niemalże przy każdym locie, ale nie zawsze są odczuwane przez pasażerów.

Turbulencjami nazywa się taką sytuację, gdy poruszające się masy powietrza nagle ulegają zakłóceniom, co przekłada się na nierówny lot i trzęsienie się samolotu. Zjawisko to pojawia się przede wszystkim w sytuacji, gdy w powietrzu zaczynają stykać się ze sobą dwie różne masy powietrza, na przykład o odmiennych prędkościach czy kierunkach.

Turbulencje: przyczyny powstawania

Występowanie turbulencji powiązane jest z istnieniem prądów konwekcyjnych – są to masy powietrza, które w momencie ogrzania przez promienie słoneczne unoszą się w kierunku góry i powstają z nich chmury. Samolot, który znajduje się w rejonie występowania prądów konwekcyjnych, przede wszystkim na niskich wysokościach, jest najbardziej narażony na turbulencje.

Za występowanie turbulencji odpowiadają także uskoki wiatru, czyli miejsca, gdzie zmienia on kierunek i prędkość, ponadto trzęsienie się samolotów obserwowane jest nad przeszkodami geograficznymi, przykładowo nad łańcuchami górskimi czy w momencie przelotu na granicy morza i lądu.

Turbulencje: groźne czy nie?

Turbulencje mogą być mniej lub bardziej groźne dla samolotu, a nawet, w skrajnych przypadkach, mogą zmusić pilota do lądowania. Jednym z niebezpiecznych typów turbulencji są Clear Air Turbulence – CAT, które pojawiają się w przejrzystym powietrzu i dlatego nie są możliwe do szybkiego wykrycia. W przypadku innych typów turbulencji można je często namierzyć z użyciem nowoczesnych radarów pogodowych, a następnie ominąć.

W większości przypadków nie ma jednak się czego obawiać – turbulencje to zjawisko, które najczęściej w ogóle nie jest rejestrowane przez pasażerów. W sytuacji, gdy pojawi się ryzyko trzęsienia samolotem, trzeba pamiętać o tym, aby zachować spokój i zapiąć pasy – zwykle turbulencje znikają po kilkunastu sekundach.

 

Komentarze (5)
Turbulencje w samolocie - skąd się biorą i czy są groźne?
Zaloguj się
 • tomek74mm

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie .Wiecie co to jest język potoczny ? Określenie turbulencje w samolocie jest zrozumiałe dla 99 % społeczeństwa. A dla was nie. To jest coś jak określenie "co jest na płycie CD" - w znaczeniu co jest zapisane na płycie , "co jest w telewizji " i wiele wiele innych określeń.
  Ale jak ktoś ma problemy ze zrozumieniem podstawowych kolokwializmów w języku potocznym, to proponuję, poczytać opracowania. Polecam Andrzeja Markowskiego "Kultura języka polskiego"

  Dla przykładu roland garros - napisałeś "pierwszy raz słyszę ... " inni czytając to rozumieją że twoje określenie "słyszę" odnosi się do tego że przeczytałeś, i nikt nie wrzuca Ci uwag na ten temat. To jest przykład języka potocznego.
  Artykuły w gazetach pisane są językiem potocznym (szczególnie w wydaniach internetowych gazet i musisz to zaakceptować, albo przestać to czytać.
  Jeżeli chcesz poczytać coś napisanego troszeczkę bardziej literackim językiem, to może jakąś książkę przeczytaj, a nie wyżywaj się na, powiedzmy "średniej" jakości wydaniu gazety internetowej.

  Do pozostałych ten artykuł ma wyjaśnić ludziom dlaczego trzęsie w samolocie, a nie tłumaczyć mechanikę powstawania przepływów turbulentnych.

  pozdrawiam.

 • roland garros

  Oceniono 4 razy 0

  pierwszy raz w życiu słyszę , że turbulencje są w samolocie. Może p.red. by je tam zamknął i po problemie

 • Jan K

  Oceniono 2 razy 0

  tytuł porażający. turbulencję to zjawisko atmosferyczne . częściowo opisane w artykule,
  bo o wyjaśnieniu nie ma mowy/ poziom redaktorka ubogi duchem/

 • Jan K

  Oceniono 3 razy -1

  to przez przypadek hehe. a redaktrorek niech wróci do gimnazjum hehe

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 5 razy -3

  Turbulencje w samolocie - gimbazo, czy leci z wami jakiś pilot cenzurujący waszą głupotę ???

  A tak na temat - turbulencje w samolocie to może powstają jak ktoś dmuchnie za mocno...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX