Dworzec kolejowy znajduje się w budynku nazwanym Nowym Centrum Sopotu. Jego budowa rozpoczęła się trzy lata temu. W sumie składać się będzie z czterech części. Niedawno do użytku oddano część "A", w której znalazły się obiekty handlowe i usługowe - w tym Sopotekę - oraz część "B", z kasami biletowymi i poczekalnią.
Galeria Kultury Multimedialnej Sopoteka to miejsce, które jest nowoczesną mediateką. Korzystać z niej mogą mieszkańcy i podróżni, którzy chcieliby np. wypożyczyć książkę czy poczytać ebooki. Na literaturze się nie kończy. Sopotekę wyposażono między innymi w stanowiska z muzyką, komputery i konsole do gier.
Sopotekę podzielono na kilka stref. Uwagę przyciąga strefa koszy plażowych, która przebywającym w niej ma dać wrażenie podobne do wypoczywania nad Bałtykiem. Dodatkowo mediatekę wyposażono w przestrzeń konferencyjną, w której można organizować małe koncerty i pokazy filmów. Najmłodszych z pewnością przyciągnie strefa gier, gdzie obok klasycznych gier planszowych znalazły się konsole Playstation i Xbox.
To ma być miejsce spotkań. Już dziś ludzie przychodzą tu, grają - bez względu na wiek, słuchają płyt, odpoczywają, kładą się na leżakach plażowych pracując na laptopie, czy czytając komiksy. Każda możliwość jest dopuszczalna. Chcemy, by odwiedzający czuli się tutaj gospodarzami - powiedział trójmiejskiej Gazecie Wyborczej Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie.
Placówka nie może jednak zarabiać, dlatego na jej terenie nie kupimy kawy czy herbaty, ale jak zaznaczył Roman Wojciechowski, do Sopoteki można przyjść ze swoim napojem i wypić go, odpoczywając na przykład na leżaku.
Nowe Centrum Sopotu to połączenie dworca i galerii handlowej Nowe Centrum Sopotu to połączenie dworca i galerii handlowej, fot. Jan Sikora (Sikora Wnętrza)
Przebywając w Sopotece masz się poczuć jak na plaży Przebywając w Sopotece masz się poczuć jak na plaży, fot. Jan Sikora (Sikora Wnętrza)
Uwagę przykuwa także sam wystrój mediateki. Wnętrze zaprojektował dr Jan Sikora. Architekt chciał, aby wnętrze lokalu nawiązywało do Sopotu i jego nadmorskiej atmosfery. Stąd w środku jasne kolory i drewniane meble, które są ukłonem w stronę natury. Z kolei specjalna wykładzina ma przywodzić na myśl piasek.
Projektując leżaki czy kosze plażowe zmieniamy tradycyjne patrzenie na bibliotekę, do tego dodana jest szczypta nowoczesnego designu i multum nowoczesnej elektroniki - tłumaczył trójmiejskiej Gazecie dr Jan Sikora.
Sopoteka otwarta jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9-21. W przyszłości powstanie jeszcze część "C" Nowego Centrum Sopotu, w której znajdą się biura, oraz część "H", gdzie planowany jest hotel.