Polska jest piękna! Fotograf amator przypomniał niedoceniony zakątek Polski

Pola, lasy i znowu pola - jeśli tak widzicie Polskę, spójrzcie jeszcze raz. Wprawdzie pola zobaczycie, ale gwarantujemy, że w zupełnie nowym świetle. To Ponidzie na zdjęciach Przemysława Kruka. Ale piękne!

Choć Ponidzie to bardzo malowniczy region Polski, w przewodnikach rzadko się o nim wspomina. Ten fragment województwa świętokrzyskiego może się wprawdzie pochwalić wspaniałym zabytkiem (zamkiem w Chęcinach, jednym z chętniej odwiedzanych w Polsce), ale jego największą wartością jest krajobraz. Sielski, zwyczajny i skromny - łagodne wzgórza, wstęgi pól. Potrzeba nieco wyobraźni i umiejętności, by dojrzeć w takim krajobrazie piękno i spokój.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

PonidziePonidzie fot. Przemysław Kruk (fproject.com.pl)

Na zdjęcia Przemysława Kruka natrafiliśmy przypadkiem, ale w morzu styczniowej szarzyzny po prostu nas urzekły. Fotograf amator mieszka co prawda w okolicach Częstochowy, ale to właśnie Ponidzie stało się jego ulubionym miejscem do fotografowania.

Warto wspomnieć, że na terenie Ponidzia znajdują się trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski oraz liczne rezerwaty przyrody z unikalną roślinnością. Krajobraz Ponidzia kojarzony jest także z doliną Nidy wraz z licznymi meandrami i starorzeczami, które stały się schronieniem dla ptactwa wodno-błotnego.

Dziś Ponidzie uchodzi za krainę znaną z największych w Europie złóż gipsu, rezerwatów z roślinnością stepową, barwnych pól i lasów. Dla krajobrazu regionu charakterystyczne są też przydrożne figurki i kapliczki przedstawiające świętych.

Na pewno warto je uwzględnić w tegorocznych planach odkrywania Polski.

***

Przemysław Kruk swoją przygodę z fotografią rozpoczął jeszcze w czasach analogowych. Zainteresowanie fotografią od zawsze łączył z inną pasją - wędrówką po górach. Dlatego przyznaje, że najbardziej fascynuje go właśnie pejzaż. Zdjęcia Ponidzia, które wykonał powstały w okolicy Skalbmierza i Kazimierzy
Wielkiej. Więcej zdjęć na stronie Przemysława Kruka (TUTAJ) i jego profilu w serwisie Behance.

ZOBACZ TEŻ:

"Poland is Beautiful" - ten film o Polsce stał się hitem internetu

"Myśleć o niebieskich migdałach... Chodzi o smutek czy o seks?". Obcokrajowcy próbują zrozumieć polskie związki frazeologiczne 

 

Komentarze (82)
Polska jest piękna! Fotograf amator przypomniał niedoceniony zakątek Polski
Zaloguj się
 • dziennikarz12

  Oceniono 75 razy 47

  AMATOR?????? a jak wyglada profesjonalista??? z kamerami po kilkadziesiat tysiecy,szpanujacy obiektywami? napasiony jak swieta krowa i to nie za swoje pieniadze!! i photoshop 24 godziny na dobe!!!! i sponsorowany przez jakas firme!!! gosc jest dobry,piekne fotki absolutnie profesjonalne!!! pozdrawiam!!! fotograf z 40 letnim starzem pracy!!!!!

 • andrzejtyra

  Oceniono 49 razy 21

  Zamiast Photoshopa więcej naturalnych i mniej przejaranych zdjęć , niektóre kadry całkiem niezłe ale całość psuje zbyt agresywna obróbka i to na słabym i nierównym poziomie .

  Dziennikarze oprócz wklejenia zdjęć zaczęliby może przeprowadzać rozmowę z autorem , gdzie fotografuje te miejsca , jakie ma ulubione miejscówki jakie przygody z wykonywaniem zdjęć .
  Teraz na wielu blogach spotkać można podobny sposób prezentacji , ale wypadałoby z autorem zamienić kilka słów więcej w ramach reklamy , my publikujemy zdjęcia ty nam opowiadasz .

 • papawulon1

  Oceniono 22 razy 20

  Gdziekolwiek by to nie było, jak miejsce jeszcze jest ładne to jak zwykle jakiś ch.... postawi tak hotel, parking, ośrodek wypoczynkowy czy zajazd., właśnie dlatego bo jest tam ładnie. W ten sposób już w prawie całej Polsce miejsca ładne przez takich kretynów, chamow, przestaly istnieć a oni wyszukują następne ostatnie dla zarobienia pieniędzy i zrobienie z nich śmietniska i zabudowanego gnoju.

 • okiemserca

  Oceniono 42 razy 12

  Może i Ponidzie ale na pewno też photoshop. teraz zdjęcie musi być podkręcone na maxa aby się mogło podobać, takie czasy jaki oczy

 • lech2011

  Oceniono 9 razy 7

  to ekran powitalny z Windows 7 ?

 • vetcomsoy

  Oceniono 21 razy 5

  No nie wiem... kadry świetne, ale te kolory są jak dla mnie zbyt pstrokate. To aż uderza, a jestem daltonistą, więc i tak nie wszystko widzę. Autor chyba jednak trochę przesadził.

 • Mieczysław Janas

  Oceniono 8 razy 4

  Pejzaże wspaniałe, sam chętnie takie robię, lecz za dużo jak na mój gust podkolorowań, lub tak ustawiony filtr w aparacie. szkoda.
  Ale gratulacje za ujęcia i zmierzenia się z różnymi porami oku w tym samym miejscu.
  Pozdrawiam, nada pomorzem środkowym takich widoków już nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX