Holandia to kraj zbudowany na wodzie. Jak żyje się tam zwykłym ludziom? "Jest wspaniale!"

Blisko 25 proc. powierzchni Holandii znajduje się poniżej powierzchni morza, ale Holendrzy potrafią sobie z wodą radzić. W kraju zbudowano zaawansowane konstrukcje, które chronią mieszkańców przed powodziami. Wrażenie robi licząca 32 kilometry tama w Afsluitdijk, na której zbudowano... autostradę!

 

Komentarze (18)
Holandia to kraj zbudowany na wodzie. Jak żyje się tam zwykłym ludziom? "Jest wspaniale!"
Zaloguj się
 • tetradrachma

  Oceniono 41 razy 41

  Stosunki społeczne w XV i XVI w. kształtowały na wydzieraniu morzu ziemi. To bodajże jedyny kraj w Europie w którym nie było pańszczyzny. Ten, co osuszył polder stawał się włascicielem ziemi i dlatego szlachty było ok. 3 % tyleż samo duchowieństwa, a ok. 80 % ziemi nałeżało do chłopów (jeden człowiek nie był w stanie osuszaniu podołać więc chłopi tworzyli spółdzielnie). Tak samo mieszczanie budowali domy WSPÓLNIE i na palach (trzeba było recznymi kafarami - na jeden dom) wbić w błocko 16 sosen (notabene sprowadzanymi z Polski). Powstawała organizacja pracy i jej specjalizacja. Powstała instytucja systemu bankowego i kredytu. W 1603 r. działała juz giełda. Podatki i spekulacja ziemia. Cudowny kraj i "wspaniali" przedsiebiorczy ludzie. Do czasów kolonialnych całe bogactwo tego kraju powstało w oparciu o prace i (wolnej) mysli. W okresie Reformacji Niderlandy to było TO !

 • grey-sky

  Oceniono 44 razy 38

  A zamiast religii uczą dzieci pływać. Dzięki temu w Holandii nie ma kilkuset utonięć rocznie.

 • mon72175

  Oceniono 26 razy 8

  Jest wspaniale? Ciekawe. Większość osób mieszkajacych na łodziach skarży się na bóle stawów. Pleśń i nie przyjemny zapach w mieszkaniach. Choroby powiązane z wilgocią. Ciekawe czy to dla was dalej jest wspaniale. Mieszkam w Holandii od 4 lat. To co gazety pisza naprawdę mija się z prawdą. Holendrzy nie są miłym narodem a o inteligencji dlugo by tu mozna pisać.

 • rtd5rtd

  Oceniono 2 razy 2

  0:08 IjBurg
  0:15 EYE
  2:38 Westerkerk prinsengraht
  2:41 oosterdokskade
  3:03 st. nicholas basilica
  3:52 IjBurg brigantijnkade 26
  4:01 przecietny holender

 • garko_siura

  Oceniono 18 razy 2

  Niektórym Holendrom puszczają już nerwy:

  newobserveronline.com/dutch-riot-against-nonwhite-invaders/

 • cucurucu

  Oceniono 1 raz -1

  Sledzie holenederskie lubie ale Holendrow? To zaklamane osobniki

 • lavinya_de_cruell

  Oceniono 11 razy -3

  Teraz czekam na wieści o tym, jak się żyje niezwykłym ludziom w Holandii.

 • genocidezionism

  Oceniono 34 razy -10

  Holendrom generalnie żyje sie bardzo ciężko , widoczny jest głęboki kryzys , bardzo pogłębiło się rozwarstwienie społeczne jest wysokie bezrobocie .w małych miastach i na wsi jest jeszcze gorzej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX