Norwegowie chcą dać Finlandii górę. To prezent z okazji rocznicy jej niepodległości

Grupa Norwegów postanowiła uczcić setną rocznicę niepodległości Finlandii. Jeśli ich akcja zakończy się sukcesem, konieczna będzie korekta granic obu państw.

Obecnie najwyższym punktem w Finlandii jest góra Haltiatunturi (Halti), która ma 1328 m. wysokości. Szczyt tej góry znajduje się jednak już po norweskiej stronie i tam osiąga wysokość 1365 m n.p.m. Dla Norwegów taka wysokość nie jest niczym szczególnym, ponieważ szczyty w Górach Skandynawskich są nawet kilometr wyższe. Dlatego grupa Norwegów postanowiła w dość nietypowy sposób uczcić setną rocznicę niepodległości sąsiedniego kraju.

Norwegowie chcieliby dać Finlandii w prezencie górę. W ten sposób Finlandia zyskałaby nowy, najwyższy szczyt. Dlatego 8 grudnia w serwisie Facebook uruchomiono poświęconą tej sprawie stronę. Obecnie ideę poparło już blisko 10 tysięcy osób. Ten niezwykły prezent wiązałby się z koniecznością korekty granicy o mniej więcej 20 metrów. O tyle właśnie od Finlandii oddalony jest szczyt Halti.

Szczyt Halti miałby zostać przekazany FinlandiiSzczyt Halti miałby zostać przekazany Finlandii Góra Halti na mapie (fot. Google)

Grupę na Facebooku znaleźć można tutaj. Jej główne hasło to: "Wznieśmy Finlandię na nowy poziom!".

Finlandia ogłosiła niepodległość 6 grudnia 1917 r. Ta formalnie uznana została przez Komitet Centralny partii bolszewickiej jeszcze w tym samym roku. 4 stycznia 1918 r. niepodległość Finlandii uznały Francja i Szwecja.

ZOBACZ ZDJĘCIA GÓRY HALTI>>

Komentarze (35)
Norwegowie chcą dać Finlandii górę. To prezent z okazji rocznicy jej niepodległości
Zaloguj się
 • miethek768

  Oceniono 24 razy 22

  Dla Finów najlepszym prezentem byłoby by oddanie Karelii i zapewnienie o integralności granic Finlandii ze strony Rosji!

 • grundol1

  Oceniono 48 razy 16

  Bardzo fajna inicjatywa. Niestety polaczki musiały już dały znać w komentarzach ze swoim imperializmem.

  "Życie nie tylko po to jest, by brać
  Życie nie po to, by bezczynnie trwać
  I aby żyć siebie samego trzeba dać "

 • dante_waw

  Oceniono 23 razy 15

  Rosjanie uwielbiaja takie prezenty... przyjma kazda ilosc gor i polwyspów

 • s.sk

  Oceniono 20 razy 8

  A jak tam pseudobracia Czesi, którzy od lat nie potrafią wywiązać się z umowy i oddać 350 ha.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 11 razy 7

  Bardzo ładne. A pewien sąsiad Finlandii i Norwegii (nasz niestety też) jest olbrzymim państwem, ale jeszcze mu mało i bierze terytoria na siłę...

 • wawiak57

  Oceniono 6 razy 6

  Miłe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX