Norwegowie chcą dać Finlandii górę. To prezent z okazji rocznicy jej niepodległości

Grupa Norwegów postanowiła uczcić setną rocznicę niepodległości Finlandii. Jeśli ich akcja zakończy się sukcesem, konieczna będzie korekta granic obu państw.

Obecnie najwyższym punktem w Finlandii jest góra Haltiatunturi (Halti), która ma 1328 m. wysokości. Szczyt tej góry znajduje się jednak już po norweskiej stronie i tam osiąga wysokość 1365 m n.p.m. Dla Norwegów taka wysokość nie jest niczym szczególnym, ponieważ szczyty w Górach Skandynawskich są nawet kilometr wyższe. Dlatego grupa Norwegów postanowiła w dość nietypowy sposób uczcić setną rocznicę niepodległości sąsiedniego kraju.

Norwegowie chcieliby dać Finlandii w prezencie górę. W ten sposób Finlandia zyskałaby nowy, najwyższy szczyt. Dlatego 8 grudnia w serwisie Facebook uruchomiono poświęconą tej sprawie stronę. Obecnie ideę poparło już blisko 10 tysięcy osób. Ten niezwykły prezent wiązałby się z koniecznością korekty granicy o mniej więcej 20 metrów. O tyle właśnie od Finlandii oddalony jest szczyt Halti.

Grupę na Facebooku znaleźć można tutaj. Jej główne hasło to: "Wznieśmy Finlandię na nowy poziom!".

Finlandia ogłosiła niepodległość 6 grudnia 1917 r. Ta formalnie uznana została przez Komitet Centralny partii bolszewickiej jeszcze w tym samym roku. 4 stycznia 1918 r. niepodległość Finlandii uznały Francja i Szwecja.

ZOBACZ ZDJĘCIA GÓRY HALTI>>

Więcej o: