Tu zawsze jest co robić

U Jadąc do Hongkongu, warto pamiętać, że zawsze odbywają się tu jakieś międzynarodowe festiwale, przyjeżdżają największe orkiestry i balety.

U Przyjemność z pobytu w kosmopolitycznej metropolii jest tym większa, że nie mija miesiąc bez świąt: chińskich, chrześcijańskich, buddyjskich czy hinduskich: Wyścigi Smoczych Łodzi, puszczanie latawców, fajerwerki...

U Warto odwiedzić Muzeum Sztuki ze wspaniałymi wystawami sztuki azjatyckiej, Muzeum Historii Hongkongu, Nauki, Przestrzeni Kosmicznej - wielkich muzeów miasto ma 20.

U We wtorek (lub w środę) trzeba wstać rano, by o godz. 8 wziąć udział w darmowej lekcji tai qi, chińskiej gimnastyki na najpiękniejszym molo świata nad Zatoką Wiktorii.

U Można zapisać się na lekcje gotowania chińskich potraw, kaligrafii, malarstwa chińskiego, walk wschodnich, na medytację w klasztorze buddyjskim.

U W archiwach kina na Sai Wan Ho - kinomani mogą zapoznać się z prawie stuletnią historią tutejszego kina (www.filmarchive.gov.hk).

U Na Hollywood Road, ulicy antyków, w dziesiątkach sklepów niczym jaskinie Ali Baby można podziwiać (i kupować) skarby Azji: chińskie meble, pieczęcie, porcelanę, wachlarze, buddyjskie rzeźby, dywany i obrazy. Na żądanie sklepy dostarczają certyfikaty autentyczności.

U Można, jak to robi wielu mieszkańców Hongkongu, kupić bilet na wyścigi do Happy Valley lub Sha Tin. Wejściówka nieco ponad 1 dol., za następnego dolara postawić, a może i wygrać?

Sezon wyścigowy trwa od końca września do czerwca, turyści mają zniżkę, ale muszą okazać paszport.

U Wystarczy godzina, by znaleźć się na spokojnej wyspie i pustej (lub prawie pustej) plaży. Do Deep Water Bay, Repulse Bay, Stanley, Shek O i Big Wave Bay można podjechać autobusem. Mniej zatłoczone są plaże na dalszych wyspach, do których dopływa się promem z przystani na wyspie Hongkong. Szczególnie zachwalane są plaże na wielkich wyspach Lamma (zwłaszcza Lo So Shing), Lantau i Cheung Chau. By dostać się na najpiękniejszą z nich - Tai Long Wan - trzeba najpierw udać się na przystań Wong Shek, a stąd jeszcze godzina przyjemnego spaceru.