Najlepszy urlop w życiu? Przygotuj się do niego dobrze

Sztuka odpoczywania nie jest łatwa. Szczególnie podczas podróży, na którą wydajesz sporo oszczędności. Podpowiadamy, jak w pełni skorzystać z urlopu, aby wrócić do kraju wypoczętym, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Poświęć czas i energię na organizację najważniejszych rzeczy, takich jak rezerwacja noclegów (przynajmniej tych pierwszych), sprawdzenie połączeń na miejscu, biletów do miejsc, które chcesz zobaczyć, itp. jeszcze przed wyjazdem. Chodzi o to, żeby zminimalizować liczbę potencjalnie stresujących sytuacji.

Wysypiaj się

Sen to niezwykle ważny czynnik codziennego relaksu. Jeśli podczas swoich wakacji będziesz zarywać noce, a rano zrywać się na zwiedzanie, trudno Ci będzie czuć się w pełni wypoczętym. Nie namawiamy do spania codziennie "do oporu", ale pozwól sobie na polegiwanie w łóżku chociaż odrobinę dłużej niż zazwyczaj - wakacje mają być Twoim świętem w stosunku do codziennej rutyny.

Celebruj posiłki

Podobnie jak na sen, na wakacjach nie powinno Ci być żal czasu na spokojne jedzenie. Poza tym wyjście do restauracji albo wspólne gotowanie i kosztowanie lokalnych potraw to jedna z największych przyjemności w podróży. Nie odbieraj jej sobie, jeśli chcesz wrócić do domu w pełni wypoczęty.

Najlepszy urlop w życiu? Przygotuj się do niego dobrzeNajlepszy urlop w życiu? Przygotuj się do niego dobrze fot. Pexels

Odetnij się

Chodzi oczywiście o maila i media społecznościowe. Aby w pełni odpocząć podczas urlopu, warto uświadomić sobie, że świat bez nas kręci się dalej. Twoi współpracownicy wiedzieli, że wyjeżdżasz i na pewno dają sobie radę, nie musisz więc wysyłać i odpowiadać na maile w poczuciu, że trzeba trzymać rękę na pulsie. Podobnie jest z portalami społecznościowymi. Twoi znajomi wiedzą, że masz wakacje i że możesz nie odpowiadać na wiadomości. Co więcej, prawdopodobnie nie oczekują, że będziesz codziennie publikować fotorelację ze swojego wyjazdu. Przeżyj swoją podróż tam gdzie jesteś i bądź tam w stu procentach.

Nie zamieniaj wakacji w pracę

Wspomnieliśmy, że nie warto pracować z wakacji. Niektórzy jednak mają zdolność do zamieniania wypoczynku w listy zadań, zapełniania nimi dnia i terroryzowania towarzyszy podróży, jeśli plan nie jest realizowany. Jeśli jesteś takim typem zadaniowca, spróbuj tym razem odpuścić. Może zamiast odwiedzenia pięciu kościołów i "zaliczenia" trzech muzeów, większą radość przyniesie Ci, jak usiądziesz przed jednym obrazem w muzeum i pozwolisz odpłynąć myślom. Albo zgubisz się w dzielnicy miasta, do której nie planowałeś nawet zaglądać...

Spędzaj czas na powietrzu

To wskazówka, która obok wysypiania się i powolnego jedzenia, dotyczy nie tylko Twojej formy psychicznej, ale i zdrowia. Bo wiadomo, że "w zdrowym ciele..." Dlatego postaraj się dostarczyć wszystkim komórkom swojego organizmu czystego powietrza, a mięśniom ruchu. Niech też mają wakacje. Szczególnie, jeśli na co dzień wykonujesz pracę na siedząco.

Najlepszy urlop w życiu? Przygotuj się do niego dobrzeNajlepszy urlop w życiu? Przygotuj się do niego dobrze fot. Pexels

Doceń czas z bliskimi

Czas z rodziną i przyjaciółmi to najlepszy sposób na relaks i wprawienie się w dobry humor, przy założeniu, że na wakacje jedziesz z bliskimi Ci osobami. Niech czas wakacyjny będzie odpoczynkiem od drobnych pretensji. Skupcie się na tym, żeby było miło, a plony tego pozytywnego nastawienia będziecie zbierać jeszcze po powrocie.

Znajdź czas na przygodę

Twoja głowa najlepiej odpocznie od codzienności w sytuacji niecodziennej. Sprowokuj, albo chociaż daj sobie przyzwolenie na dzień inny niż zazwyczaj, na zrobienie czegoś, czego zazwyczaj nie robisz, itp. Taka mniejsza lub większa przygoda może zdziałać cuda. Poczujesz się odświeżony i z nową energią do działania.

 

Więcej o: