Jak bezpiecznie wymienić walutę przed podróżą? [PORADNIK]

Wymiana waluty powinna być najprostszą rzeczą pod słońcem. Jednak dobrze znając zasady gry, można dodatkowo zaoszczędzić.

Jeśli tylko w kraju, do którego jedziesz płacenie kartą jest wystarczająco popularne, większość opłat możesz dokonywać właśnie w ten sposób. Wtedy dodatkowym kosztem jest tylko przewalutowanie po kursie banku. Zawsze jednak dobrze mieć przy sobie choć trochę gotówki, zwłaszcza jeśli planujesz testować smakołyki z ulicznych stoisk, czy robić zakupy na bazarach – tam karta się nie przyda.

Miejscowe bankomaty

Wyciągnięcie gotówki swoją kartą z lokalnego bankomatu to zazwyczaj najtańsze rozwiązanie, przy którym banki pobierają prowizję w granicach 2,5-3%. Przed wyjazdem, koniecznie się jednak upewnij, jak to działa, żeby nie na miejscu nie mieć niemiłej niespodzianki. Poza tym, zawsze jest szansa, że bank jest Ci w stanie zaoferować korzystne rozwiązanie.

Wymiana waluty w banku

Zazwyczaj banki i lotniska to dwa miejsca, w których kursy walut są najmniej korzystne. Dla mniej popularnych walut, koszty prowizji mogą dochodzić aż do 10%! Zdarza się jednak, że bank jest jedynym miejscem, gdzie możesz wymienić pieniądze, albo będzie to miejsce najbezpieczniejsze.

Czeki podróżnicze

To rozwiązanie znajduje zastosowanie już raczej tylko w amerykańskich filmach z lat 70. Dziś mało kto akceptuje czeki podróżnicze. Możesz spróbować z nich skorzystać, ale naprawdę dostępne są dziś o wiele wygodniejsze rozwiązania.

Punkty wymiany walut

Jak sama nazwa wskazuje powstały one po to, żeby zarabiać na wymianie waluty. Często jednak oferują korzystniejsze warunki niż banki. Poza tym możesz z nimi negocjować, szczególnie przy wymianie większych kwot.

Co robić?

  1. Jeśli jest taka możliwość, wymień walutę jeszcze na miejscu. W rodzinnym mieście łatwiej będzie Ci się dowiedzieć, gdzie to zrobić najtaniej. Jeśli w danym państwie obowiązuje lokalny pieniądz, zorientuj się, jaka z dużych walut jest tam w użyciu jako druga: dolar, funt, a może euro? Przykładowo, w wielu państwach azjatyckich nadal można sprzedać z łatwością dolary.
  2. Zorientuj się, jakie zasady wymiany waluty obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. Poczytaj na forach, co najlepiej sprawdziło się osobom, które już przez to przeszły. W jednym państwie najkorzystniejsza jest wymiana w banku, w innym pieniądze mogą wymieniać na przykład sklepikarze.
  3. Stosuj różne metody płatności: tam gdzie się da, płać kartą kredytową, a poza tym miej przy sobie trochę gotówki, na przykład wypłaconej z bankomatu. Dla bezpieczeństwa, trzymaj pieniądze, karty i dokumenty podróżne w różnych miejscach.
Więcej o: