Jeśli tylko w kraju, do którego jedziesz płacenie kartą jest wystarczająco popularne, większość opłat możesz dokonywać właśnie w ten sposób. Wtedy dodatkowym kosztem jest tylko przewalutowanie po kursie banku. Zawsze jednak dobrze mieć przy sobie choć trochę gotówki, zwłaszcza jeśli planujesz testować smakołyki z ulicznych stoisk, czy robić zakupy na bazarach – tam karta się nie przyda.
Miejscowe bankomaty
Wyciągnięcie gotówki swoją kartą z lokalnego bankomatu to zazwyczaj najtańsze rozwiązanie, przy którym banki pobierają prowizję w granicach 2,5-3%. Przed wyjazdem, koniecznie się jednak upewnij, jak to działa, żeby nie na miejscu nie mieć niemiłej niespodzianki. Poza tym, zawsze jest szansa, że bank jest Ci w stanie zaoferować korzystne rozwiązanie.
Wymiana waluty w banku
Zazwyczaj banki i lotniska to dwa miejsca, w których kursy walut są najmniej korzystne. Dla mniej popularnych walut, koszty prowizji mogą dochodzić aż do 10%! Zdarza się jednak, że bank jest jedynym miejscem, gdzie możesz wymienić pieniądze, albo będzie to miejsce najbezpieczniejsze.
Czeki podróżnicze
To rozwiązanie znajduje zastosowanie już raczej tylko w amerykańskich filmach z lat 70. Dziś mało kto akceptuje czeki podróżnicze. Możesz spróbować z nich skorzystać, ale naprawdę dostępne są dziś o wiele wygodniejsze rozwiązania.
Punkty wymiany walut
Jak sama nazwa wskazuje powstały one po to, żeby zarabiać na wymianie waluty. Często jednak oferują korzystniejsze warunki niż banki. Poza tym możesz z nimi negocjować, szczególnie przy wymianie większych kwot.
Co robić?