Na narty w Europie? Dokąd i za ile? [PORÓWNANIE KURORTÓW]

Zima już oficjalnie zawitała do Europy, więc zbliża się pora na inaugurację nowego sezonu narciarskiego. W oparciu o wyszukiwania noclegów na swoich stronach, KAYAK.pl przygotował zestawienie najlepszych ofert dla łowców okazji, którzy chcą spędzić urlop w jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Europie.

Sezon narciarski trwa. Porównaliśmy kilka kurortów górskich w Europie, sprawdzając, ile kosztują w nich noclegi i jedzenie. Z porównania wynika, że najtańsze oferty wypoczynku można znaleźć w Niemczech i Hiszpanii. Z kolei najdroższy jest urlop w Szwajcarii. Hitem sezonu może jednak stać się Tetowo w Macedonii - to najtańsza opcja podróży dla tych, którzy chcą wypróbować mniej znane stoki.

Białe szaleństwo najtańsze w Niemczech?

Lista kierunków podróży przygotowana została na podstawie analizy 6 najważniejszych czynników, takich jak: średnie koszty noclegów, wynajem sprzętu, dzienne ceny skipassów, średnie ceny obiadów i kolacji na stoku oraz - jakże niezbędnych - aperitifów na imprezach apres-ski, powstała poniższa lista:

Porównanie ośrodków narciarskich w EuropiePorównanie ośrodków narciarskich w Europie źródło: KAYAK.pl

*Średni koszt pobytu w hotelu za noc
**Obiad, kolacja i napoje na apres-ski

Najtańsze ośrodki narciarskie można znaleźć w Niemczech, natomiast najdroższe kraje na zimowe wyjazdy to zdecydowanie Szwajcaria i Francja. Austria, z łącznym kosztem za dzienny pobyt 1550 złotych, znalazła się na czwartym miejscu.

Najciekawsze ośrodki narciarskie według regionów

Fani sportów zimowych, którzy nie chcą przepłacać za jedzenie czy napoje, powinni udać się do Trydentu we Włoszech lub odwiedzić okolice Salzburga w Austrii. W obu miejscach dzienny koszt obiadów, kolacji i napojów na imprezach apres-ski wynosi średnio 114 złotych. Dla tych, którym zależy natomiast na tańszych noclegach, dobrym rozwiązaniem będzie pobyt w León w Hiszpanii, gdzie średnia cena za noc w hotelu to 256 złotych. 

Najlepsze oferty zimowe według regionówNajlepsze oferty zimowe według regionów źródło: KAYAK.pl

Mniej znane zimowe kierunki

Dla bardziej doświadczonych narciarzy, którzy w nadchodzącym sezonie chcą odkryć nowe trasy, KAYAK.pl sprawdził mniej znane europejskie stoki. Kuszą one nie tylko nowymi szlakami, ale również niższymi cenami.

Mniej znane zimowe kierunkiMniej znane zimowe kierunki źródło: KAYAK.pl

Najwięcej można zaoszczędzić planując urlop w macedońskich górach w okolicach ośrodka Popova Šapka, gdzie nocleg w hotelu jest o 82 proc. tańszy niż w Białce Tatrzańskiej. Równie atrakcyjne ceny zakwaterowania można znaleźć w Bośni i Hercegowinie oraz w bułgarskim Bansku. Natomiast ceny w dobrze znanych polskim narciarzom ośrodkach, takich jak Szpindlerowy Młyn, Demianowska Dolina czy Białka Tatrzańska, są zbliżone do kosztów noclegów we Włoszech czy Niemczech.

Warto jeszcze przed podróżą wiedzieć, z jakimi dodatkowymi kosztami musimy się liczyć - oprócz wynajmu sprzętu czy skipassów - Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK na Polskę i Rosję.

Powyższa analiza została przeprowadzona w oparciu o wyszukiwania hoteli w najbardziej popularnych regionach narciarskich Europy. Przedstawione ceny noclegów to średnie ceny pobytu w hotelu w przedziale czasowym od 1.12.2015 do 15.04.2016 roku. Średnie ceny jedzenia i napojów zostały obliczone na podstawie danych znalezionych w internecie. Ceny mogą ulec zmianie, a oferty mogą nie być już dostępne.

Więcej o: