Jak sobie radzić z mrozem? 8 sprawdzonych sposobów

Nie wszyscy z nas kochają zimę i wynika to z racjonalnych argumentów: mróz, ciemność, śnieg i wiatr dmuchający w twarz. Zimę trzeba zaakceptować i przeczekać, warto się jednak do niej jak najlepiej przygotować i pozytywnie nastawić. Oto kilka rad, które pozwolą skutecznie poradzić sobie z nieprzyjemną aurą.

1. Ruszaj się

Jak zimno by nie było, zmobilizuj się i idź pobiegać po parku. Jeśli masz psa, on pomoże Ci się dodatkowo zmobilizować, choć motywacją może być zawsze wyprowadzenie psa sąsiadki. Pamiętaj, żeby odpowiednio się ubrać, nie zapominając o czapce, włóż słuchawki z ulubioną muzyką w uszy i ruszaj! 

2. Pamiętaj, że kiedyś przyjdzie wiosna

Zima kiedyś minie - masz to jak w banku! Niektórym tylko ta myśl pozwala przetrwać najmroźniejsze miesiące. Najtrudniejszy jest czas od świąt Bożego Narodzenia do marca, ale wtedy już można żyć nadzieją, że lada moment (ok, w ciągu kilku tygodni) przyroda zacznie budzić się do życia, temperatury wzrosną, a świat znów się zazieleni.

3. Ucieknij do "ciepłych krajów"

Jeśli nie możesz czekać do wiosny, zawsze możesz po prostu wyjechać. Wtedy, kiedy w Polsce jest najzimniej, w Azji klimat jest najbardziej sprzyjający (koniec pory monsunowej), a bilety są w atrakcyjnych cenach. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na dłuższy i droższy wypad, wybierz miejsce w Europie, w którym może nie będziesz mógł się opalać, ale przynajmniej zrzucisz puchową kurtkę i złapiesz trochę słońca.

Ciepłe kraje kuszą zwłaszcza zimąCiepłe kraje kuszą zwłaszcza zimą fot. Pexels

4. Zainwestuj w porządne zimowe buty

To naprawdę robi ogromną różnicę. Najlepiej, żeby były miękkie, wygodne i ogrzewane naturalnym tworzywem. Jak będzie Ci ciepło w stopy, chętniej będziesz wychodzić z domu i najgorsza pogoda nie będzie Ci straszna.

5. Znajdź swoją zimową przyjemność

Innymi słowy, znajdź coś, co można robić tylko zimą (albo zimą jest to najprzyjemniejsze) i co sprawia Ci radość. To może być sport zimowy, jak jazda na łyżwach albo cotygodniowe spotkanie z kimś bliskim w przytulnej kawiarni na warcaby i gorącą czekoladę.

6. Jedz rozgrzewające jedzenie

A skoro już mowa o gorącej czekoladzie, warto powiedzieć o rozgrzewających właściwościach jedzenia. Zamiast owsianki z zimnym mlekiem, zacznij dzień od ciepłego, wysoko-energetycznego śniadania. Gorące "zimowe" herbaty z dodatkiem goździka i cynamonu też są wskazane. I jakie aromatyczne!

Pomysły na to, jak rozgrzać się zimąPomysły na to, jak rozgrzać się zimą fot. Pexels

7. Korzystaj ze światła dziennego

Jedną z nieprzyjemnych cech zimy jest krótki dzień. Odsłaniasz rano zasłony, mija kilka godzin i już możesz je zasłaniać. Postaraj się maksymalnie wykorzystać światło, wstając, jak tylko zrobi się jasno. To powinno poprawić Ci samopoczucie.

8. Idź na saunę

Na koniec jedna z najprzyjemniejszych zimowych czynności: wyjście na saunę! Czy jest coś równie przyjemnego, jak wygrzanie się w saunie, gdy na zewnątrz już zaczęły Ci zamarzać palce u nóg i rąk? Teraz, możesz wyjść na dwór nawet zawinięty tylko ręcznikiem. Jeśli tylko nie masz kłopotów z sercem, takie zmiany temperatury świetnie Cię zahartują, poprawią krążenie i tym samym, poprawią humor.

Czytaj: Jak się zachować w saunie? Poradnik przed pierwszą wizytą >>

Więcej o: