Kiedy rezerwować lot, aby nie przepłacać? [TERMINY I KIERUNKI]

Analitycy serwisu KAYAK.pl przeanalizowali dane z narzędzia do prognozowania cen, które gromadzi informacje z ponad miliarda wyszukiwań lotów. W ten sposób powstała lista kierunków i terminów, w których podróżni mogą kupić bilety najtaniej. Lista została przygotowana w oparciu o pięć najpopularniejszych kierunków podróży Polaków.

Każdy z podróżnych często staje przed dylematem, kiedy rezerwować loty tak, aby nie przepłacić. Analiza pokazuje, że kto zwleka, ten traci. Tani lot do Nowego Jorku, miasta, które nigdy nie śpi? Najbardziej opłaca się kupić bilety z aż rocznym wyprzedzeniem. Jednak planowanie podróży na rok przed wyjazdem może być sporym wyzwaniem.

Dla tych, dla których w grę wchodzi tylko bardziej spontaniczny zakup, mamy dobrą wiadomość. Ceny w ciągu roku co prawda sukcesywnie wzrastają, ale niezbyt dynamicznie - na 2 tygodnie przed wylotem są średnio tylko o 12 proc. wyższe od początkowej stawki. Przelot do Nowego Jorku można zatem śmiało rezerwować w dowolnym momencie.

Podobny trend cenowy można zaobserwować zarówno w przypadku bardziej egzotycznych kierunków podróży np. do Bangkoku, jak i tych na terenie Europy - najlepsze okazje można znaleźć z dużym wyprzedzeniem. Podróżni, którzy zdecydują się na zakup biletów do stolicy Tajlandii na 2 tygodnie przed odlotem, zapłacą średnio o 451 złotych więcej. Loty krótkodystansowe do Rzymu czy Barcelony są tańsze, a co za tym idzie wahania ich cen są relatywnie mniejsze. Co ciekawe, najbardziej w ciągu roku, bo aż dwukrotnie, wzrastają ceny biletów do Paryża.

Ceny i kierunki lotówCeny i kierunki lotów Źródło danych: KAYAK.pl

Dzięki tej analizie chcemy dostarczyć cennych informacji i sprawić, by proces planowania był bardziej spontaniczny - mówi Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK-a na Polskę i Rosję.

Podstawą analizy są wyszukiwania lotów na KAYAK.pl przeprowadzone w latach 2015 i 2016 do najbardziej popularnych kierunków podróży wyszukiwanych w 2015 roku. Ceny mogą ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dostępne.

Więcej o: