Gubałówka w Szczecinie

Szczecinianie nie muszą już jechać w góry - 20 stycznia ruszyła tzw. Szczecińska Gubałówka

Leży na skraju Puszczy Wkrzańskiej w dzielnicy Osowo. Ma trzy ok. 200-metrowe trasy zjazdowe: czarną - trudną, czerwone - średnio trudną i łatwą. Wyciąg talerzykowy obsługuje ok. 600 narciarzy na godzinę. Różnica wysokości tras wynosi ok. 30 m. Jest też Ośla Łączka z małym wyciągiem dla dzieci.

Na początku lat 80. na Osowie uruchomiono prymitywny wyciąg, tzw. wyrwirączkę i na stokach Wzgórz Warszewskich wyznaczono trasy zjazdowe. Ale po pewnym czasie wszystko popadło w ruinę. W Szczecinie całymi latami śniegu po prostu nie było, a o armatkach śniegowych nikomu się wtedy nie śniło. Obecnie używana armatka jest w stanie wypluć z siebie do 90 metrów sześciennych śniegu, więc głównym ograniczeniem jest temperatura, która nie może przekraczać 4 - 5 stopni C. Oraz deszcz - ten jest prawdziwym zabójcą śniegu.

W stojącej obok bacówce można zjeść coś ciepłego, albo kupić kiełbasę i upiec na ognisku.

Po kilku zjazdach trasą czerwoną mogę powiedzieć, że jest nieźle. Oświetlony stok jest gładki, ubity ratrakiem i szeroki na 20 m. Ale radzę od razu rozpędzać się i zacząć skręty, bo zanim się obejrzymy, już będzie koniec - to jednak tylko 200 metrów.

Na miejscu są instruktorzy snowbodowi i narciarscy oraz...ratownik GOPR-u.

Od dwóch miesięcy na Gubałowce czynne jest też kryte lodowisko.

Do Osowa (5 km od centrum) dojedziemy ul. Chopina. Przy pętli autobusowej skręcamy w prawo, w ul. Miodową. Gubałówka jest 500 metrów dalej, po lewej stronie.

Wyciąg czynny 9-22. 10-przejazdowy karnet - 22 zł (weekend), 12 zł (poniedziałek-piątek). Tel. (0-91) 424 39 36, tel. (0-91) 42 43 936.

Lodowisko 14-22, weekendy 9-22. Poniedziałek-piątek - 5 zł za godz., weekendy - 7 zł.