Zagubiony bagaż: 10 sposobów, jak sobie z tym radzić

Co robić, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaginięcia bagażu i jak sobie radzić, jeśli jednak do tego dojdzie? To się może zdarzyć każdemu, nawet członkowi zarządu linii lotniczych. Na przykład CEO Alaska Airlines, Bradowi Tildenowi, któremu jego własne linie dostarczyły walizkę na inne lotnisko niż to, na które leciał. Przedstawiamy 10 rad, które pozwolą radzić sobie z problemem zaginionego bagażu.

1. Postaw na prostotę

Rozumiemy potrzebę dobrania materiału bagażu do stroju, albo chęć wydania ciężko zarobionych pieniędzy na walizkowego Cadillaca. Pamiętaj jednak, że coś, co się wyróżnia, jest też bardziej narażone na dostanie się w niepowołane ręce. Dlatego postaw na bezpieczeństwo, wybierz nieco skromniejszą walizkę, a zmniejszysz prawdopodobieństwo, że ktoś ją "przez pomyłkę" weźmie.

2. Unikaj kryzysu tożsamości

Teraz, gdy pozbyłeś/aś się już swojej unikatowej walizki, narażasz się na inne niebezpieczeństwo. Zbyt pospolity bagaż, również może zniknąć. Większość podróżnych ma podobne, ciemne walizki. Ktoś może wziąć Twoją i zorientować się o pomyłce dopiero w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie do walizki jakiegoś charakterystycznego elementu: naklejki, kolorowej tasiemki, można też ją owinąć kolorową taśmą. Potencjalny złodziej raczej będzie unikał takiego "dzieła sztuki" i wybierze coś mniej rzucającego się w oczy.

3. Unikaj rzucającej się w oczy kłódki

Z naszego doświadczenia wynika, że wielka, mosiężna kłódka wcale nie chroni walizki przed zniknięciem. Wręcz odwrotnie, może przykuwać uwagę. Im większa, tym bardziej korci, żeby sprawdzić, jaką zawartość chroni. Dlatego postaraj się, żeby Twoja walizka nie wyglądała, jakby przewoziła coś bardzo wartościowego.

4. Telefon to Twój najlepszy przyjaciel: pogódź się z tym

Po wyczerpującym locie, zasypiasz w taksówce w drodze do hotelu. Budzisz się i myślisz tylko o tym, żeby się położyć i odpocząć, ale w pokoju okazuje się, że walizka została w taksówce. Taki scenariusz jest dość prawdopodobny, szczególnie po męczącej podróży. Żeby tego uniknąć, nastaw sobie budzik z hasłem "walizka" na orientacyjny czas dojazdu do hotelu.

5. Dobra karma

Jesteś na ostatnim etapie podróży, ale stoisz przy pasie bagażowym, a Twoja walizka się nie pojawia? Stoisz i czekasz i nic. W końcu zły/a i zmęczony/a idziesz się poskarżyć. Pamiętaj: gniew nie pomoże, osoba, która będzie z Tobą rozmawiała też prawdopodobnie jest zmęczona. Radzimy: weź głęboki oddech i postaraj się zdobyć na uprzejmość. Głęboko wierzymy, że to może przyczynić się do szybszego spotkania z Twoją walizką.

6. Sprawdź naklejki przy swojej walizce

Zaraz po odprawieniu siebie i bagażu, masz za sobą już wszystkie formalności i możesz zainaugurować wakacje. Ale zanim zaczniesz już sobie wyobrażać, że leżysz na plaży i popijasz drinka, zrób jedną ważną rzecz: poproś o sprawdzenie, czy naklejka na Twojej torbie pasuje do numeru i kierunku lotu na karcie pokładowej. Pomyłka zawsze może się zdarzyć, a jej skutków można bardzo łatwo uniknąć. Pamiętaj też, żeby nie zgubić swojej naklejki, dzięki której, w razie problemów linie lotnicze odszukają Twoją torbę. Najlepiej sprawdzić też naklejkę na bagażu, który odebrałeś/aś z taśmy. Ty też przecież możesz przez pomyłkę chwycić nie swoją walizkę.

Bagaż na taśmie na lotniskuBagaż na taśmie na lotnisku Fot. Shutterstock

7. Dziel i rządź

Jeśli nie podróżujesz sam/sama, jednym ze sposobów na złagodzenie bólu po utracie walizki jest zapakowanie rzeczy obydwu podróżnych do dwóch walizek. Dzięki temu, niezależnie od tego, czyja walizka zginie, zawsze będzie w co się ubrać. Ta metoda jest szczególnie przydatna przy lotach długodystansowych, gdy linie latają w danym kierunku kilka razy w tygodniu, a nie codziennie. Zwrócenie Wam bagażu może potrwać kilka dni, a to przecież cenny czas urlopu. Dostęp do przynajmniej części rzeczy, powinien przynieść ulgę, dopóki nie trafi do Was druga walizka.

8. Bądź przygotowany/na możliwość zagubienia bagażu

Może to lekka nadgorliwość, ale przygotowanie sobie przed lotem numerów telefonów linii, z którymi podróżujesz, zaoszczędzi Ci sporo czasu i stresu, jeśli po podróży okaże się, że Twój bagaż pojechał na wakacje w inne miejsce niż Ty. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie, gdy linie lotnicze nie mają swojego stanowiska na lotnisku.

9. Słuchaj mamy

Może trudno się do tego przyznać, ale Twoja mama ma rację: nigdy, przenigdy nie woź ważnych rzeczy, jak dokumenty, karty, czy gotówka w walizce rejestrowanej. Bez ubrań, czy kosmetyków można sobie poradzić, ale zostać w hotelu bez pieniędzy to nic przyjemnego.

10. Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań

Oczywiście, nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych wskazówek, może się zdarzyć, że Twój bagaż zostanie zagubiony. Ale jeśli stanie się najgorsze, z odsieczą przybędzie nowoczesna technologia. Systemy namierzające walizkę jak TRACE ME, są zintegrowane z systemami bagażowymi na lotniskach całego świata i działają nawet, jeśli Twoja walizka nie ma już naklejki.

Z kolei inteligentne naklejki ReboundTag zawierają mikroczipy, a system ochrony walizkowej Bag2Go śledzi Twój bagaż przy pomocy satelity i możesz się nim posługiwać przez aplikację na smartphonie.

Więcej o: