Kategoryzacja gwiazdkowa określa poziom standardu, jaki reprezentują hotele. Zasada jest prosta: więcej gwiazdek to wyższy standard proponowanych przez hotel usług. Gwiazdki przy nazwie hotelu są pewnego rodzaju ułatwieniem i pomagają w podjęciu decyzji, jednak często nie dają stuprocentowej gwarancji. Istnieją przypadki, w których pięć gwiazdek nie oznacza wcale luksusowego standardu, natomiast hotel z jedną gwiazdką o dziwo nie musi przypominać ruiny. Takie sytuacje pokazują, że system gwiazdkowy nie jest system ani uniwersalnym, ani ujednoliconym. W każdym kraju pod uwagę brane są bowiem rozmaite kryteria wyróżniające hotelowe standardy.
Hotele: Rozbieżności w gwiazdkowych kryteriach
Różnica pomiędzy poszczególnymi krajami występuje zwłaszcza w liczbie gwiazdek przyznawanych hotelom, a czasami w innym oznakowaniu hotelowych standardów. Większość krajów operuje skalą liczącą 5 gwiazdek. Jednak np. na Malcie najwyższym odznaczeniem są cztery gwiazdki, a hotel Burj al-Arab w Dubaju wykraczający ponad powszechne standardy jest jedynym na świecie hotelem siedmiogwiazdkowym.
W Grecji częściej niż gwiazdki spotyka się litery. Kategoria L przeznaczona jest dla obiektów klasy deluxe, litery A, B, C odpowiadają kolejno hotelom 4-, 3-, 2-gwiazdkowym. Hotele bez gwiazdek są obecnie rzadkością, chociaż w krajach takich jak Austria, Anglia, Francja czy Niemcy właściciele obiektów nie mają obowiązku poddawania hoteli klasyfikacji, a nadanie im kategorii ma raczej charakter dobrowolny. Natomiast w krajach skandynawskich takich jak Szwecja, Norwegia i Finlandia system hotelowych gwiazdek w ogóle nie funkcjonuje.
Recepcja hotelowa istock
Wyznaczniki standardu definiowane są także przez odpowiednie dla każdego kraju organy (instytucje, urzędy państwowe, prywatne stowarzyszenia branżowe). W niektórych państwach swoje własne kryteria mają nawet poszczególne regiony. I tak 3-gwiazdkowy hotel w Madrycie może różnić się od hotelu 3-gwiazdkowego w Granadzie.
W Polsce natomiast, hotelowe gwiazdki przyznawane są przez Marszałka Województwa na podstawie ustawy o usługach turystycznych, w której przedstawione są wszystkie wymogi, jakie musi spełnić obiekt aby otrzymać wyróżnienie. Nie każdy obiekt jest faktycznie hotelem, stąd samo określenie "hotel" jest już pewnego rodzaju kategorią.
Grzechem często popełnianym przez właścicieli jest stosowanie nazwy "hotel" w odniesieniu do obiektu noclegowego, który nie spełnia kryteriów pozwalających na zakwalifikowanie go do jakiejkolwiek kategorii hotelarskiej (np. hotel, motel, pensjonat).
Hotele: Dekoder gwiazdek
Podczas przyznawania gwiazdek pod uwagę brane są rozmaite czynniki. Najczęściej gwiazdki liczone są w metrach kwadratowych, co oznacza, że metraż pokoi, powierzchni znajdujących się w hotelu pomieszczeń i sama wielkość obiektu ma w dużej mierze wpływ na liczbę gwiazdek. Hotele kategoryzuje się również na podstawie poziomu jakości usług, wyposażenia, lokalizacji i dodatkowych udogodnień.
Co oznaczają hotelowe gwiazdki? grafika red.
Hotele: Co z tym luksusem?
Część hoteli za granicą gwiazdki zdobyła kilkadziesiąt lat temu. Często, od tamtego czasu nie były w ogóle remontowane przez co może się okazać, że w hotelu 4-gwiazdkowym jest standard, który nie zasługuje nawet na pół gwiazdki.
Oznakowania obiektów noclegowych pokazują, że komfort, luksus i wygoda to pojęcie względne. To, co uważane jest za wysoki standard w krajach Bliskiego Wschodu, niekoniecznie uważane jest za normę w Europie. Kryteria kwalifikujące hotele do określonych kategorii są kryteriami formalnymi. Stąd na gwiazdki nie będzie przeliczana ani czystość, ani uprzejmość pracowników hotelu. Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których 4-gwiazdkowy hotel w Turcji bądź Tunezji oraz hotel o takiej samej liczbie gwiazdek w Hiszpanii czy Francji to dwa zupełnie różne podejścia do luksusu.
Podczas podróży do Turcji czy Tunezji można kierować się prostą zasadą. Wystarczy odjąć jedną gwiazdkę od liczby, którą deklarują hotele, aby porównać ich standard do tych obowiązujących w Europie Zachodniej. Lecz kierując się jedynie klasyfikacją gwiazdek, możemy wiele zaryzykować.
Hotele: Zapatrzeni w gwiazdy - czym kierować się, wybierając hotel?
Przed wyborem hotelu najlepiej zapoznać się z opiniami, jakimi cieszy się w internecie dany obiekt. Prywatnych recenzji i subiektywnych komentarzy możemy szukać na specjalistycznych forach internetowych i blogach poświęconych podróżom. Najlepszą rekomendacją mogą stać się także internetowe porównywarki i portale przeznaczone do oceniania obiektów turystycznych.
Bardzo ważne jest też położenie hotelowego obiektu. Dlatego, w zależności od celu naszej wizyty w hotelu, warto wziąć pod uwagę jego lokalizację. Jeśli zależy nam na luksusowym wypoczynku w obrębie obiektu, odległość do pobliskich sklepów czy restauracji nie będzie dla nas kluczowa. Jednakże jeśli naszego urlopu nie chcemy spędzić jedynie przy hotelowym basenie, poszukajmy takiego miejsca, które może okazać się idealną bazą wypadową do centrum bądź innych strategicznych punktów w mieście. Niestety hotele w centrum niekiedy potrafią być kilkakrotnie droższe od tych rozmieszczonych na obrzeżach miasta.
Obsługa hotelowa istock
Cena jest jednym z głównych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, wybierając miejsce do spania. Z reguły im niższa cena, tym proporcjonalnie niższy standard, jednak starajmy się nie robić z ceny najsilniejszego czynnika opiniotwórczego. Na wyjazdach biznesowych, tak samo ja podczas wakacji, zwykle chcemy odpoczywać w najbardziej luksusowych warunkach, na jakie pozwala nasz budżet. Jednakże wiele hoteli oferuje wachlarze promocji, co pozwala na zaznanie komfortu za naprawdę przystępną cenę. Aby uniknąć rozczarowań możemy natomiast wybierać hotele z dużych sieci. Międzynarodowe marki hotelowe (Hilton, Marriott, Novotel, Sheraton) mają w obowiązku utrzymać jednakowe standardy niezależnie od miasta i kraju, w którym znajduje się obiekt.
Czasami zdarza się, że zdjęcia i informacje z katalogu czy strony internetowej hotelu nie odzwierciedlają rzeczywistości. Nie warto się nimi sugerować. Lepiej upewnić się wcześniej czy przynajmniej zgadza się podana lokalizacja. Niezastąpione mogą okazać się narzędzia internetowe bazujące na zdjęciach z satelity jak chociażby Google Street View. Dzięki takiemu udogodnieniu bez wychodzenia z domu podejrzymy jak wygląda hotel i cała okolica. Istotnym aspektem decydującym o wyborze hotelu powinna być również możliwość rezerwacji w systemie on-line. Najlepiej wyjdziemy na bukowaniu pokoju przez portale rezerwacyjne bądź za pomocą internetowych biur podróży. Ceny podawane na stronach internetowych danego hotelu są często zawyżane. Przy czym w sieci obowiązuje powszechna reguła: im wcześniej tym taniej.
Może zainteresuje cię też: Na co zwracać uwagę, czytając ogłoszenia na Airbnb? Za zasłoniętym oknem może kryć się niemiła niespodzianka
Dzwonisz, podajesz cenę i... masz tańszy nocleg. "Ludzie są zdziwieni, że tak można"
PIERWSZY SIEDMIOGWIAZDKOWY HOTEL NA ŚWIECIE: