Angielska prowincja - dla fanów zamków, wrzosowisk, pubów, jeleni i prawdziwej złotej jesieni

Gin z tarniny, pieczony krab, chutney ze słodkiego mango, dyniowe parady i dekoracje, purpura dzikich wrzosowisk, parki i ogrody w jesiennej szacie, rykowiska jeleni, wystrzałowe obchody Dnia Guya Fawkesa. Jesień to dobry czas na poznanie brytyjskiej prowincji, nawet jeśli będzie padał deszcz. Bo nie ma chyba lepszego miejsca na paradowanie w modnych kaloszach!

Smak tradycji

Najmniejsze hrabstwo w Anglii, Rutland, położone prawie dwie godziny jazdy samochodem od Birmingham w środkowej Anglii, to miejsce, gdzie można poczuć smak wiejskiej, brytyjskiej tradycji. Tu znajduje się Pub Roku 2014, który trafił do przewodnika The Good Pub Guide.

Olive Branch, położony w malowniczej miejscowości Clipsham, serwuje klasyczne dania barowe, ale też wyszukane potrawy, przyrządzane na bazie produktów dostarczanych z pasją od lokalnych producentów. Gin z tarniny, śliwowica i grzane wino, przyrządzone z jagód zebranych w okolicy uzupełniają listę doskonałych ciemnych piw oraz aromatycznych win.

Pub oferuje również noclegi: www.theolivebranchpub.com, www.thegoodpubguide.co.uk.

Wielka BrytaniaWielka Brytania fot. Shutterstock

Angielskie wino?

W tym roku angielskie winnice świętują jeden z najlepszych w historii okresów zbiorów winogron. Utrzymująca się ostatnio ciepła aura stworzyła idealne warunki do produkcji angielskiego wina. W samym sercu Surry Hills w Dorking znajduje się największa w Wielkiej Brytanii winnica przynależąca do jednej posiadłości - Denbies Vineyard. Jeden z domów na terenie gospodarstwa funkcjonuje jako pensjonat Denbies Guest House.

Można też udać się do Kent, by wypróbować 11 gatunków winogron w Biddenden Vineyard. Winnica ta, o powierzchni 23 akrów, wytwarza wina białe, czerwone, różowe, a także tradycyjny w Kent cydr.

Zamek Bamburgh, Wielka BrytaniaZamek Bamburgh, Wielka Brytania fot. Shutterstock

Złota angielska jesień

Jesienią nad wyraz piękne są szkockie Highlands i doliny jezior Kumbrii. Eksplozją kolorów olśniewają posiadłości ziemskie przy wiejskich posiadłościach i zamkach, jak na przykład Ray Wood, leśny ogród należący do zamku Howard w Yorkshire czy park o powierzchni 400 ha, należący do wspaniałej wiejskiej rezydencji - Chatsworth, położnej na wyżynie Peak Distict.

W okolicach Peak District, Wielka BrytaniaW okolicach Peak District, Wielka Brytania fot. Shutterstock

Niektóre ogrody i parki w Wielkiej Brytanii zostały wręcz zaprojektowane z myślą o jesieni. W Westonbirt Arboretum w hrabstwie Gloucestershire, znajduje się 18 000 rożnych gatunków drzew. M.in. największa w Wielkiej Brytanii kolekcja klonów japońskich, które najpiękniejsze są właśnie jesienią. Czerwienie przechodzące w karmin lub cynober, cała gama żółci, wszelakich złotości i pomarańczy - uczta dla oczu!

Młode foki i rykowiska jeleni

Koniec lata i okres jesienny to czas zmian na Wyspach Farne w pobliżu północnego wybrzeża regionu Northumberland. Jesień to najlepszy moment na wypłynięcie łodzią z Bamburgh, żeby zaobserwować narodziny setek foczych szczeniąt.

W październiku można też być świadkiem jednego z najwspanialszych spektakli przyrody - zaciekłych walk godowych jeleni, zwanych rykowiskiem. W całym kraju znajdują się setki lasów i posiadłości ziemskich, gdzie można to zjawisko obserwować.

Jednym z nich jest Woburn Abbey Park w Bedfordshire, w którym zgromadzono jedną z najważniejszych i jedyną w swoim rodzaju kolekcję jeleniowatych. Można się tam natknąć na takie gatunki jak jeleń Davida, wschodni, aksis, czytal, barasinga bagienna, sambar, mundżak czy jelonkowiec błotny.

Jeleń na rykowisku, Wielka BrytaniaJeleń na rykowisku, Wielka Brytania fot. Shutterstock

Spektakle grozy

Tego roku z okazji Halloween w całej Wielkiej Brytanii zapowiada się wiele upiornych imprez. Wiele instytucji i zamków udostępnia zwiedzającym najciemniejsze i najgłębsze zakamarki, które są zazwyczaj zamknięte dla zwiedzających. Warto wybrać się na wycieczkę grozy po Galleries of Justice w Nottigham, czyli sądzie i więzieniu z 1375 roku, gdzie przygotowano specjalne atrakcje żądnych upiornych wrażeń turystów.

Dla zwolenników krwawych historii, ciekawą propozycją mogą być piesze wycieczki szlakiem Kuby Rozpruwacza po Spitalfields i Petticoat Lane w Londynie, które obejmują wizytę w pubie Ten Bells, gdzie podobno Kuba wypatrywał ofiary.

Pamiętaj, pamiętaj, piąty listopada

5. listopada Brytyjczycy obchodzą rocznicę spisku Guya Fawkesa, czyli noc ognisk (Bonfire Night), na pamiątkę nieudanego Spisku Prochowego z 1605 roku. Guy Fawkes należał do grupy zagorzałych katolickich przeciwników reformacji. Spiskowcy planowali wysadzenie parlamentu w Westminsterze podczas uroczystego otwarcia sesji w obecności króla Jakuba I Stuarta. 5 listopada 1605 roku znaleziono ukryte beczki prochu. Guy Fawkesa aresztowano i poddano torturom.

Obchody Nocy Guy'a Fawkesa straciły już wprawdzie ideologiczną, antykatolicką wymowę, ale wciąż obchodzone są hucznie. W całej Wielkiej Brytanii płoną ogniska, odbywają się pokazy sztucznych ogni, palone są kukły Guya. Największa impreza organizowana jest w Bridgwater w hrabstwie Somerset i ma charakter całonocnego karnawału. W tym roku odbędzie się 7. listopada, po czym przez następny tydzień powtarzany będzie w innych miejscowościach Somersetu, jak Burnham-on-Sea i North Petherton.

Wielka Brytania jesieniąWielka Brytania jesienią fot. Shutterstock

Więcej o: