Na kasku montuje GoPro, na kajaku malutki kompakt. Nie da się czymś takim zrobić fenomenalnych zdjęć? To zobaczcie fotografie Polaka w Norwegii [ZDJĘCIA]

"Za słaby sprzęt" - to częsta wymówka tych, którzy dobre zdjęcia chcą robić, ale nie potrafią. A co, gdy w dodatku fotografować trzeba z wody? "Czasem długo czekam, aż woda i wiatr się uspokoją. Mam czas, bo zmniejszyłem sobie etat - mam wolne piątki" - mówi Tomasz Furmanek. Zobaczcie jego zdjęcia.

Fotograf urodził się w Polsce, jednak w wieku 6 lat wyjechał do Norwegii. Zdjęcia fiordów wykonuje od 2012 r. Wtedy też pierwsze jego fotografie trafiły do internetu. Teraz profil fotografa w serwisie Instagram śledzi ponad 67 tysięcy osób.

Wykonane przez niego zdjęcia powstają za pomocą zamontowanej na kasku sportowej kamery GoPro oraz małego, kompaktowego aparatu, który umieszczony jest na dziobie kajaka. Jego panoramiczne fotografie mają wspólną cechę: centralną część kadru zajmuje kajak. Ten zabieg sprawił, że oglądając zdjęcia możemy się poczuć jakbyśmy przebywali właśnie na środku jeziora i zewsząd byli otoczeni przez góry.

Fotografowanie w takich warunkach nie należy jednak do najprostszych. Chcąc uzyskać zamierzony efekt nie wystarczy tylko znaleźć odpowiednie miejsce. Fotograf musi często długo czekać, aż ustanie wiatr, a woda zupełnie się uspokoi. Kajak musi pozostać nieruchomy, aby zdjęcia były odpowiednio ostre.

Norweskie fiordyNorweskie fiordy fot. Tomasz Furmanek

Jak fotograf pogodził pracę ze swoją pasją? W rozmowie z serwisem nportal.no powiedział:

W tym roku zdecydowałem się zredukować swój etat do 80 procent. W ten sposób mam piątek wolny. To daje mi cały weekend na spędzanie czasu z dala od Bergen i poświęceniu się w całości temu, co kocham – mówi Tomasz Furmanek.

Zdjęcia Polaka pokazały już media na całym świecie. Fotografie mogli zobaczyć czytelnicy między innymi: Huffington Post, The Daily Mail, The Telegraph czy włoskiego oddziału Vanity Fair.

ZOBACZ DUŻE ZDJĘCIA>>

Komentarze (38)
Na kasku montuje GoPro, na kajaku malutki kompakt. Nie da się czymś takim zrobić fenomenalnych zdjęć? To zobaczcie fotografie Polaka w Norwegii [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • blank8

  Oceniono 67 razy 51

  Gdybym zredukował swój etat do 80 proc. (gdybym go oczywiście miał), to weekend mógłbym spędzać w second handach i polowaniu na promocje w dyskontach. BTW. Zdjęcia piękne!

 • zabrania_sie_zabraniac

  Oceniono 47 razy 37

  Powtarzajmy to do znudzenia, bo wiara w magie techniki i pieniedzy jakos w narodzie nie gasnie: to nie aparat robi zdjecia, ale fotograf. Aparat moze pomoc w uzyskaniu zamierzonego efektu, ale jezeli fotograf zadnej wizji nie ma, to i Hasselblad za kilkanascie tysiecy euro jej nie zastapi.
  Szacunek dla autora zdjec - wszystkie sa siwetne, a moj foworyt to numer 19 :-)

 • koszoneria

  Oceniono 40 razy 34

  Fantastyczne.

 • bokaj

  Oceniono 28 razy 26

  "na kajaku malutki kompakt..."
  Sony RX100 - zaleznie od wersji kosztuje od 1500 zł do 5000 zł.
  "malutki kompakt"

 • darmowy1

  Oceniono 20 razy 16

  Chyba też sobie skrócę... drugi etat.

 • kaktus118

  Oceniono 32 razy 14

  Zimno, ciemno, pusto, drogo, ale na zdjęciach ładnie.

 • burmiszcz

  Oceniono 11 razy 11

  Napiszcie plis czym się zajmuje Tomek, gdzie pracuje.
  Ja gdybym miał etat i poprosił szefa o jego redukcję do 80%, to by mi parsknął w twarz śmiechem i na drugi dzień miałbym wypowiedzenie, a na moje miejsce wskoczyłby kolejny z 48-osobowej kolejki leming. Na szczęście mam śmieciówkę i problem mnie nie dotyczy.

 • krolik110

  Oceniono 11 razy 7

  Oj, rozmarzyłam się... Przepięknie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX