Czy nad Trójkątem Bermudzkim znikają samoloty? 10 mitów na temat podróżowania

Włączone smartfony zaburzają działanie urządzeń pokładowych, a 13-te piętro w hotelach jest pechowe. Która z tych informacji jest prawdziwa, a która to zwykła bzdura?

1. Włączone urządzenia elektroniczne mogą zaburzyć pracę urządzeń pokładowych w samolocie: PRAWDA/FAŁSZ

Tego do końca nie wiadomo. Zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych służy przede wszystkim skupieniu uwagi pasażerów podczas kluczowych momentów lotu, czyli startu i lądowania.

CZYTAJ TEŻ: Lecisz samolotem? 10 pytań, które zawsze chciałeś zadać, ale się bałeś

2. Niektóre linie i hotele pomijają numery 13 i 17: PRAWDA

To jak najbardziej prawda. W niektórych państwach te liczby są uważane są pechowe, zdarza się więc, że linie lotnicze i hotele je pomijają ze względu na komfort pasażerów i gości.

CYTAJ TEŻ: Dziwne przesądy na świecie. Z jednych się śmiejemy, w inne sami wierzymy

3. Wypożyczonym autem można przekraczać granice państw: PRAWDA/FAŁSZ

To częściowo prawda. Niektóre firmy zajmujące się wynajmem aut zezwalają na przekraczanie granic wypożyczonym samochodem, inne nie. Często znaczenie ma też to, jakie kraje planuje się odwiedzić.

Przekraczanie granicy wypożyczonym samochodemPrzekraczanie granicy wypożyczonym samochodem fot. Shutterstock

CZYTAJ TEŻ: Wypożyczenie auta za granicą - jak to zrobić? Bardzo praktyczny poradnik dla początkujących

4. Istnieją ograniczenia dla załogi pokładowej odnośnie wzrostu i wagi: PRAWDA/FAŁSZ

Z jednej strony, nie ma jasno określonych ograniczeń w tej kwestii. Z drugiej, członek załogi musi móc swobodnie sięgać do szafek nad głowami pasażerów, nie może więc być zbyt nisk (ani zbyt gruby, bo wtedy nie przeciśnie się między rzędami).

CZYTAJ TEŻ: Brak okularów i tatuaży. Jak zostać stewardesą? Jak wygląda praca na pokładzie samolotu i ile można zarobić?

5. Do pokoju hotelowego można zaprosić tyle osób, ile się chce: FAŁSZ

Nie można i to nie dlatego, że hotel boi się, że urządzisz imprezę w pokoju. Chodzi o przepisy przeciwpożarowe. Dlatego, w recepcji zawsze jesteś pytany/pytana, ilu gości zatrzyma się w pokoju.

CZYTAJ TEŻ: "Tu niech pan palmę dorobi, a hydrant w zamian wymazać". Tak powstają zdjęcia hoteli do turystycznych katalogów [ROZMOWA]

6. W niektórych samolotach są popielniczki w toaletach: PRAWDA

Palenie na pokładzie samolotu jest surowo zabronione, ale niektórzy to robią. Dlatego czasem linie umieszczają popielniczki w toaletach: lepiej, żeby papierosy zostały ugaszone tam, niż w koszu na śmieci, co może spowodować pożar.

CZYTAJ TEŻ: Zachowania pasażerów, których nie cierplimy na pokładzie samolotu [SONDAŻ]

7. Piloci unikają latania nad Trójkątem Bermudzkim: FAŁSZ

Trójkąt Bermudzki to legendarne miejsce, w którym ponoć znikają samoloty i statki. Ale żadna linia lotnicze nie zdecyduje się na nadłożenie tysięcy kilometrów, żeby go specjalnie omijać. Skyscanner radzi się tym nie przejmować w drodze na wymarzone wakacje na Karaibach.

CZYTAJ TEŻ: Jak to możliwe, że samolot lata?! Najczęstsze fakty i mity o bezpieczeństwie w samolocie

8. System pełnego baku w wynajętym aucie jest najbardziej opłacalny: PRAWDA/FAŁSZ

System pełnego baku (full/full) polega na tym, że wynajmujesz auto z pełnym bakiem i tak samo je zwracasz. W wielu krajach taka zasada nie obowiązuje i kierowcy mogą oddać auto z pustym bakiem, ale wtedy sama cena wynajmu jest często wyższa. Dlatego zawsze warto porównać ceny benzyny i koszty wynajmu auta, zanim zdecydujesz się, która polityka paliwowa jest korzystniejsza.

9. Oddychanie przez maskę tlenową daje podobny efekt, jak po zażyciu narkotyków: FAŁSZ

To mit spopularyzowany przez film "Podziemny krąg". W rzeczywistości skorzystanie z maski tlenowej może uratować życie, na przykład przy niespodziewanym spadku ciśnienia w samolocie.

CZYTAJ TEŻ: 16 pytań do pilota i stewardesy, które męczą (prawie) każdego pasażera samolotu [PYTAMY ZAŁOGĘ]

10. W strefie wolnocłowej zawsze można kupić alkohol: FAŁSZ

Na lotach krajowych nie można kupić alkoholu w strefie wolnocłowej, bo nie jest za niego płacona akcyza. Takie towary są sprzedawane na lotniskach dlatego, że za chwilę opuszczą kraj.

CZYTAJ TEŻ: Czy w sklepach wolnocłowych jest taniej? [PORÓWNANIE LOTNISK I CEN]

Więcej o: